היועמ"שית על אי מינוי נשיא ביהמ"ש העליון: "חסר תקדים, מחדל"

היועמ"שית על אי מינוי נשיא ביהמ"ש העליון: "מחדל"
בהרב מיארה כתבה בתשובתה לבג"ץ: "המחדל המתמשך פוגע באורח קשה ברשות השופטת" • בחמישי האחרון הודיעה כי לא תייצג את שר המשפטים יריב לוין, בעתירה שהוגשה נגדו לבית המשפט העליון בגין אי-מינוי נשיא לבית המשפט העליון
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
היועץ המשפטית לממשלה, גלי בהרב-מיארה, ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה כתבה היום (ראשון) בתשובתה לבג"ץ על אי מינוי נשיא בית המשפט העליון: "מצב דברים זה, בו במשך תקופה כה ממושכת לא מונה נשיא לבית המשפט העליון, הוא חסר תקדים בהיסטוריה של מדינת ישראל. זאת עמדתם המקצועית של גורמי הרשות השופטת האמונים על הבטחת תפקודה. המחדל המתמשך בבחירת נשיא קבוע לבית המשפט העליון, פוגע באורח קשה בעקרון הפרדת הרשויות, ובמעמדה ותפקודה של הרשות השופטת".

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

עוד כתבה בעמדתה: "המשמעות של פגיעה בעצמאותה של הרשות השופטת והחלשתה, כאשר הרשות המבצעת אינה מאפשרת הצבעה, לפרק זמן ממושך, על המינוי לתפקיד ראש הרשות השופטת, היא הפרת האיזון בין רשויות המדינה ופגיעה מובהקת בעקרון הפרדת הרשויות. יתרה מכך, החובה למנות נשיא לבית המשפט העליו ן מעוגנת בחוק". 

בחמישי האחרון הודיעה היועצת המשפטית לממשלה כי לא תייצג את שר המשפטים יריב לוין, בעתירה שהוגשה נגדו לבית המשפט העליון בגין אי-מינוי נשיא לבית המשפט העליון.

עורך הדין עמית בכר, ראש לשכת עורכי הדין, מסר ביום חמישי: "היועמ"שית מביעה עמדה ראויה ביותר ומתבקשת. לשר משפטים שנגוע בהתנהלות בלתי-חוקית ומופקרת, בגלל שלו ולשותפיו המשיחיים אין רוב בועדה, אין מנדט לכפות בבריונות הצבעות ברוב מוחלט ולמנוע את עבודת הוועדה כסדרה.

עוד הוסיף בכר: "נסיונות השר לחרב את המנגנונים הדמוקרטיים בישראל לא יועילו ונשיא בית המשפט העליון יבחר על פי הנהוג מקום המדינה". מאז פרישתה של הנשיאה לשעבר אסתר חיות, שופט העליון עוזי פוגלמן, מכהן בתפקיד ממלא מקום נשיא בית המשפט העליון. עם כניסתו לתפקיד, שיגר איגרת לשופטים וכתב: "אני מקבל עליי תפקיד זה מתוך הכרת כובד המשימה".

הפופולריים