משבר פוליטי

אחרי פסיקת בג"ץ: בש"ס וביהדות התורה שוקלים לפרוש מהממשלה

אחרי פסיקת בג"ץ: המפלגות החרדיות שוקלות לפרוש מהממשלה
התוכנית: לתמוך בממשלה מבחוץ • נתניהו לאדלשטיין: "אם תכשיל את חוק הגיוס - תפרק את הממשלה" • במשרדי המשפטים והביטחון לא יודעים כיצד לממש את הצו המעורפל • וגם - ההשלכות על קופת המדינה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
גפני גולדקנופף
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

במפלגות ש"ס ויהדות התורה שוקלים לפרוש מהממשלה ולתמוך בה מבחוץ - כך פורסם הערב (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11. זאת, ברקע שורת המהלכים האחרונים נגד החברה החרדית, הפסקת התקצוב וביטול מעמד "תורתו אומנותו" בעקבות בג"ץ הגיוס הבוקר.

 

במפלגות החרדיות לא מעוניינים בבחירות בשלב הזה, וטוענים שאף ממשלה בהרכב אחר לא תוכל להקל על המצב שנוצר. מאידך, הח"כים החרדים מבינים את הבעייתיות שבהישארות בממשלה שלא מצליחה להוביל אף אחד מהמהלכים שהם מעוניינים לקדם.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו הזהיר אמש את יו"ר ועדת החוץ והביטחון יולי אדלשטיין שלא לסכל את חוק הגיוס. "אם תקשה על החוק - תוביל לפירוק הממשלה", אמר לו. אולם, מוקדם יותר היום, במהלך דיון בחוק בוועדה, אמר אדלשטיין: "או שהחוק יעבור בהסכמה רחבה, או שלא יעבור בכלל".

בג"ץ הגיוס: כמה המדינה תרוויח - ואילו טריקים פוליטיים יש לחרדים בשרוול?

הסיפור האמיתי של פסיקת בג"ץ הבוקר הוא קודם כל זה הכלכלי. קביעתה של היועצת המשפטית לממשלה, לפיה "יש להימנע מכל פעולה להעברת כספים שיש בה משום תמיכה בפעילותם של אלה שנמנעים מגיוס", היא לא פחות מרעידת אדמה. היא צפויה לעלות מיליארדים בכל שנה לאברכים החייבים בגיוס.

 

כבר לפני שלושה חודשים עצר בג"ץ את קצבאות האברך לתלמידי הישיבות שלא הגיעו לגיל הפטור, בסכום כולל של בערך 400 מיליון שקלים בשנה - אבל זה הכסף הקטן. כפי שנחשף בכאן חדשות, במשרד האוצר קובעים שיש שורה של תקציבים שאי אפשר להמשיך לשלם לאברכים מרגע שנקבע שהם חייבים בגיוס.

בראש ובראשונה - סבסוד מעונות היום המפוקחים לילדי האברכים, בסכום שמגיע לכ-1,900 שקלים בחודש לילד. ההערכות הן שבערך 50% מהסכום שהמדינה משקיעה בכל שנה במעונות המפוקחים מתגלגל למשפחות חרדיות שבן האב חייב בגיוס כעת - כלומר עוד כ-700 מיליון שקלים בשנה שהמדינה תפסיק לשלם. 

לכך יש להוסיף את הקביעה של משרד האוצר שלפיה אי אפשר לסבסד את דמי הביטוח הלאומי לאברכים אלה, שיש להפסיק לסבסד את הישיבות המוגדרות "ישיבות נושרים" ומתוקצבות בעשרות מיליוני שקלים בשנה, וכמובן את הקביעה שאי אפשר לממן את גופי התיאום שעוזרים לתלמידי הישיבות להשיג פטור משירות. 

כל זה, כמובן, לא יעבור בשקט. אמש דווח בכאן חדשות על הניסיונות של שר העבודה יואב בן צור מש"ס לעקוף כל קביעה שלפיה אי אפשר לממן את מעונות היום של ילדי האברכים החייבים בגיוס, וכשכל כך הרבה כסף מונח על הכף - אפשר להעריך שזו רק הסנונית הראשונה.

למרות פסק הדין - במשרדי המשפטים והביטחון לא יודעים איך לממשו בפועל 

עוד פורסם הערב במהדורה כי משרדי המשפטים והביטחון לא יודעים איך לממש את פסק הדין בעניין הגיוס בפועל של בני הישיבות החרדים. פסק הדין שפרסם בג"ץ השאיר ערפל רב, וכך לא ברור בין היתר אם יש חובה להוציא צווי גיוס לכל עשרות אלפי החרדים בגיל גיוס, לעשרת אלפים בחורים כדי שמתוכם יצליחו לגייס בפועל 3,000, או ל-3,000 איש בלבד.

 

מעבר לכך, שאלה קשה נוספת היא איך אמורים לבחור את 3,000 החרדים שיחויבו להתגייס עוד השנה. האם צה"ל אמור לאתר חרדים נושרים, או לגייס ללא קשר לשאלה אם הבחור לומד בפועל?

עוד שאלה שעלתה היא מהי המשמעות המשפטית של אלה שלא יתגייסו - האם צה"ל יצטרך לאכוף את הגיוס שלהם בכפייה, או להכריז עליהם כעריקים על כל המשתמע מכך? 

אם לא די בכך, צה"ל טרם קבע מה מספר החיילים שיצטרך לגייס בפועל מעבר לאותם ה-3,000 שמשרד הביטחון הצהיר שביכולתו לקלוט מיידית. 

הפופולריים