מנהיג הציבור החרדי ליטאי: "מדינה שמגייסת את בני הישיבות אין לה זכות קיום"

"מדינה שמגייסת את בני הישיבות אין לה זכות קיום"
הרב דב לנדו אמר בפגישה ליו"ר ועד הישיבות: "בכל דבר הממשלה הזאת נגדנו" • גלנט: "עד קיץ 25 יגויסו 3,000 חרדים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הפגישה בבית הרב לנדו, אתמול
הפגישה בבית הרב לנדו, אתמול צילום: ללא

בכירי הרבנים החרדים ליטאים ערכו פגישות אתמול (רביעי) לקראת הכרזה גורפת לצעירים החרדים שלא להתייצב לצווי הגיוס שאמורים לצאת בקרוב. מנהיג הציבור החרדי ליטאי, הרב דב לנדו, אמר ליו"ר ועד הישיבות: "מדינה שמגייסת את בני הישיבות אין לה זכות קיום".

הרב לנדו אף תקף בחריפות את הממשלה במהלך הפגישה: "בשעת מלחמה רוצים לקחת את הזכות של לומדי התורה - זאת התאבדות מוחלטת. ברגע שאין הסדר והצבא במלחמה נגדנו, מה הטעם להתייצב? בשביל מה? בכל דבר הממשלה הזאת נגדנו".

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

כמו כן, שר הביטחון יואב גלנט אמר היום במליאת הכנסת: "עד קיץ 25 יגויסו 3,000 חרדים". גלנט פנה לבכיר בדגל התורה בניסיון להרגיע את הרוחות וביקש להעביר מסר לרב משה הלל הירש ממנהיגי הציבור החרדי ליטאי, ש-3,000 צווי הגיוס לא מיועדים לבחורי ישיבות, אלא לחרדים שעובדים כיום ולא לומדים"

בפגישות שנערכו אתמול בבתי מנהיגי הציבור החרדי ליטאי הרב דב לנדו והרב הירש בהשתתפות יו"ר ועד הישיבות הרב חיים אהרון קאופמן, נאמרה דעתם הנחרצת של הרבנים כי במידה ויצאו זימונים לגיוס, הרבנים יקראו שלא להתייצב בשום אופן בלשכת הגיוס, עד להסדר חוק גיוס מקובל על הציבור החרדי.

"זו מערכה של מסירות נפש. זו לא מערכה רגילה, עברנו בעשרות השנים הרבה מאבקי דת אבל עכשיו מדובר במאבק של מסירות נפש - גם אם בחורים יצטרכו ללכת לכלא", אמר הרב משה הלל הירש, ממנהיגי הציבור הליטאי. "כל ההוראה של הרב שטיינמן ז"ל להתייצב בלשכת הגיוס - רק כשהיה שיח עם הציבור החרדי, ברגע שאין שיח וכל הצעה שמציעים פוסלים אז גם מצידנו אין שום שיח".

המחסור בסדר כוחות בצה"ל

"רצינו למשל להאריך את גיל הפטור ממילואים, לא אפשרו לנו את זה בוועדת החוץ והביטחון", אמר שר הביטחון בישיבת המליאה. "אנו רוצים להאריך את גיל הפטור ממילואים מ-41 ל-42. לאחר שהייעוץ המשפטי נתן שלושה חודשים זה לא אושר על ידי הכנסת והוצאנו משירות אלפי חיילים".

שר הביטחון גלנט בישיבת המליאה: "מערימים קשיים"
(צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)

גלנט מתח ביקורת על הממשלה, חברי הכנסת, ועדת החוץ והביטחון והמשרדים השונים: "הצורך בשטח ברור, אבל מערימים קשיים - בממשלה, בכנסת, בוועדות, לכל אחד יש סיבה משלו. הדבר הזה מותיר אותנו עם צורך שיותר גדול ממה שמצליחים לספק. אנחנו חייבים חיילים, פניתי לממשלה ולחברי הכנסת, למשרדים השונים - לא יכול להיות שבשם ערך השוויוניות לא יהיו לנו אלפי חיילים".

בנוסף, השר גלנט תקף את האופוזיציה בעניין גיוס חרדים: "איפה הייתם במשך עשרים שנה? איפה היו שרי הביטחון שלכם? הרמטכ"לים שלכם? 20 שנה של דיבורים בלי מעשים. אני מקווה לגייס 4,800 חרדים בשנה ושולח צווים. קצת כבוד, קצת הערכה, קצת אמינות".

הפופולריים