הזעם החרדי

הדרישה של אגודת ישראל מנתניהו: אשר את חוק הגיוס עד סוף המושב - או שנפרוש

דרישת אגודת ישראל מרה"מ: אשר את חוק הגיוס - או שנפרוש
בכירים במפלגה החרדית כעסו על אובדן השליטה של ראש הממשלה בכנסת, ולחצו להוביל לפרישה מהממשלה בתוך שבועות. בכירי הרבנים הספרדים כינו את רשויות המדינה "הצורר" ובמכתב ששיגרו לבחורי הישיבות ולאברכים כתבו: "התייצבות בלשכות הגיוס אסורה לפי התורה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חיים גולדברג, פלאש 90
צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

בכירים באגודת ישראל לוחצים לפרישה מהממשלה בתוך שבועות - כך דווח היום (רביעי) בחדשות הערב. המפלגה דרשה מראש הממשלה בנימין נתניהו לאשר את חוק הגיוס עד סוף המושב, זאת למרות שמושב הכנסת נוכחי מסתיים בעוד כשבועיים, ולכן לנתניהו יהיה קשה להיענות לדרישתה. 

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

הזעם החרדי על נתניהו חסר תקדים, כשראשי המפלגות החרדיות כועסים על מה שנראה כמו אובדן שליטה מוחלט של ראש הממשלה על הקואליציה ועל הממשלה, ועל חוסר האפשרות לקדם נושאים שחשובים למפלגות החרדיות בימים אלה. לפיכך, הרבנים החרדיים הם אלו שהובילו קו תקיף הרבה יותר מהפוליטיקאים שלהם.

מוקדם יותר הערב שיגרו בכירי הרבנים הספרדים מכתב לבחורי הישיבות ולאברכים שבו נכתב, בין היתר, כי "התייצבות בלשכות הגיוס אסורה על פי התורה" וכי "המסלולים 'החרדיים' הישנים והחדשים, שהוקמו או שצפויים להקים, כולם הם בכלל האיסור החמור". בין החותמים על המכתב הרב משה צדקה וחברי מועצת חכמי התורה - הרב ראובן אלבז, הרב יהודה כהן והרב שלמה מחפוד. הרבנים סיכמו כי "עיקר תפקידנו בשעה זו להוסיף אומץ ולא לשתף פעולה בכל שהוא עם גוזרי הגזירות ויעדי הגיוס בשום צורה. מרנן ורבנן גדולי התורה שליט"א יחד עם כל בני הציבור החרדי, עומד לימניכם כנגד הצר הצורר אתכם" והוסיפו כי יעמידו בפני תלמידי הישיבות סיוע משפטי ורוחני "נגד הצר הצורר אתכם".

המכתב עליו חתמו בכירי הרבנים הספרדים

גם אחד ממנהיגי הציבור הליטאי, הרב דב לנדו, התבטא נגד הגיוס: "אנחנו אזרחים שומרי חוק. מאז ומעולם עשינו הכל כדי לא להתקוטט עם המדינה או הצבא. ברגע שלא מכירים בערך החשוב של לימוד התורה ופתחו נגדינו במלחמה, וללא שום תיאום עם ועד הישיבות בנוגע לצווים, גם את מעט האמון שהיה בין ועד הישיבות לצבא - איבדנו".

הפופולריים