cat20947_img428129370.jpg

פרק 191: רובינהוד, טיקטוק והבורסה של מחר

הסופה המושלמת נחתה על וול סטריט בסיוע מענקי הקורונה, שיעמום, וגם אפליקציה עם עיצוב מעולה. האם חבורה של ילדים משועממים באינטרנט יהפכו את שוק ההון על פיו, או שיהפכו להיות הבחורים החדשים בחליפות?
  • 43 דקות
חיות כיס
פרק 191: רובינהוד, טיקטוק והבורסה של מחר

מגיש ומגישה: שאול אמסטרדמסקי ודנה פרנק, עורכת: מאיה קוסובר, עיצוב סאונד ומיקס: אסף רפפורט

חיות כיס - טיקטוק, גיימסטופ והבורסה מחר בבוקר

פתיח

שאול: דנה.

דנה: שאול.

שאול: עשיתי משהו ממש מטומטם השבוע.

דנה: אמרת לילדים שלך מה סוכר עושה לגוף שלהם?

שאול: די, נו, את זה עשיתי כבר מזמן. אני מדבר על משהו הרבה יותר מטומטם. עשיתי קניה אימפולסיבית.

דנה: נו מה, כל שבוע אתה עושה קניה אימפולסיבית בסופר, אני יודעת שאתה עושה.

שאול: בסדר, בסופר. אבל לא בבורסה. עשיתי קניה אימפולסיבית – בבורסה.

דנה: למה עשית את זה?

שאול: כי עבדנו על הפרק הזה ורציתי להתנסות באדרנלין של לקנות מניות שכולם מפמפמים בבורסה ולהפוך למיליונר בין לילה.

דנה: נו ואיך זה היה?

שאול: עשיתי 14% ביום אחד.

דנה: נו, מהמם.

שאול: למחרת המניה ירדה בשישים אחוז. הפסדתי 500$.

דנה: אתה אמרת לי לא להסתכל על שוק ההון כל יום!

שאול: אני יודע, דנה, אני מתבייש בעצמי.

דנה: אני שמח שהקרבת את עצמך לטובת הפרק הזה.

שאול: זה לא רק אני.

*אינסרט דיווח מתוך CNBC על מניית גיימסטופ*

דנה: בשבוע שעבר אי אפשר היה לחמוק מהסיפור הזה. בהתחלה הוא הסתובב רק אצל אנשים שמתעניינים בשוק ההון.

שאול: אבל אחרי כמה ימים זה כבר היה בכל מקום. בפייסבוק, בטוויטר, בעיתונות הכלכלית, ובסופו של דבר גם בטלוויזיה הממוסדת.

אינסרט מתוך משחקי הכיס: "אתמול סיפרנו לכם על הטירוף שאוחז בשוק ההון בארה"ב, מניות של חברות שעומדות בפני פשיטת רגל עפות לשמיים בגלל צבא של משקיעים בעיקר צעירים".

שאול: לקראת סוף השבוע שעבר, אי אפשר היה להפסיק לשמוע את המילה GameStop. שזה נחמד, כי משהו צריך לשבור את השגרה הזו של הקורונה והחיסונים והתחלואה ומקדם ההדבקה והסגרים ובני גנץ ודיי כבר!

דנה: גיימסטופ. רשת משחקי הוידאו מארה״ב, המקבילה האמריקנית של רשת באג, שבשבוע שעבר לכמה רגעים הפכה להיות המניה הנסחרת ביותר בבורסה בניו יורק. יותר מאפל, יותר מאמזון, יותר מגוגל, יותר מכל מניה אחרת.

שאול: ולא רק המניה של גיימסטופ. גם מניות אחרות שרוב הזמן נעות בין סטטוס זניח לסטטוס נטוש לחלוטין הפכו להיות הדבר הכי חם בבורסה. המניה של רשת בתי הקולנוע האמריקאים AMC, למשל, או המניה של נוקיה, יצרנית הטלפונים הסלולריים שכבר לא ממש קיימת, או בלקברי. כולן נהיו הדבר הכי חם בבורסה כאילו החברות האלה פשוט התעוררו לחיים.

דנה: אבל הן לא. מה שהתעורר לחיים הוא קרב אדיר בין משקיעים פשוטים - סתם אנשים שסוחרים בבורסה - לבין המשקיעים המקצוענים של וולסטריט, קרנות גידור, בנקי השקעות, כאלה. וזה לא היה סתם קרב על המניות האלה עצמן. במובן מסוים זה היה קרב על וולסטריט עצמה.

שאול: בשיא של הסיפור הזה, רשות ניירות הערך האמריקנית הודיעה שהיא בודקת מה לעזאזל קורה פה, אפליקציות מסחר בבורסה שעד לאותו רגע היו הפופולריות ביותר שיש הפכו בבת אחת למושמצות על ידי המשתמשים שלהן, ועד עכשיו קשה להבין אם יש מנצחים ומפסידים בסיפור הזה, ואם כן - מי ניצח ומי הפסיד?

דנה: זה סיפור על אפליקציה שהפכה את ההשקעות בשוק ההון לדבר הכי רותח בטלפון של מלא אמריקאים, יותר לוהט מאינסטגרם.

פלקי: ״כל יום אי מסתכלת עליו, כמה פעמים ביום. כל הזמן אני מסתכלת עליו, זו כאילו אפליקציה מספר אחת שלי״

וגם על איך על איך הרשתות החברתיות, ובעיקר רדיט וטיקטוק, הצליחו לטלטל את כל וולסטריט מבלי שמישהו ראה את זה בא.

איתי: "כל הסיפור הזה הזכיר לי איזה שחקן פוקר מנוסה.

נגיד אתה שחקן פוקר מספר אחת בעולם ואתה יודע, אתה יודע כל הסטטיסטיקות של הידיים ברגע שאתה מקבל אותן ואתה יודע בדיוק מה סיכויי הניצחון שלך, אתה מספר אחד בלקרוא את היריב שלך ואז פתאום אתה מגיע לשחק מול ילד שבחיים לא שיחק פוקר ולמד לשחק בפוקר מיוטיוב, מילד אחר שלא יודע לשחק פוקר והוא מנצח".

שאול: וגם, מה כל זה אומר על הבורסה של המחר? האם זה רק גליץ' במטריקס או שיש פה שינוי עומק שרק עכשיו מתגלה לעינינו.

מיכל: "תשמע, זה דור משוגע, זה דור שחווה שני משברים כלכליים, מגיפה בסדר גודל של המגיפה הספרדית אז יש פה את כל התנאים ליצירת שינוי".

שאול: אני שאול אמסטרדמסקי.

דנה: ואני דנה פרנק, והשבוע בחיות כיס -

שאול: רגע, שניה. לפני ״השבוע בחיות כיס״, הנה דיסקליימר קטן. עבדנו מהר כל סוף השבוע בשביל להעלות את הפרק הזה מוקדם יותר ביחס לזמן שאנחנו בדרך כלל מעלים פרקים. וזה אומר שני דברים. דבר ראשון, האירועים משתנים כל כך מהר כל הזמן וחיות כיס זה פודקאסט שיוצא פעם בשבוע. אין לנו טעם לספר לכם את החדשות עצמן כי עד שנסיים להקליט החדשות כבר יהפכו לישנות. ולכן הסיפור שתשמעו היום הוא בעצם הסיפור על איך הגענו לכאן. איך הגענו לנקודה שבה קניתי מניה מטופשת רק בשביל לעשות עליה מלא כסף ביום אחד ואז להפסיד עליה חמש מאות דולר למחרת. ודבר שני, זה אומר שיעבור קצת יותר זמן מהרגיל עד הפרק הבא של חיות כיס.

דנה: אוקי, אז השבוע בחיות כיס - הסיפור של הגיימסטופמאניה, ההווה המוטרף של שוק המניות - ומה השבוע הזה יכול ללמד אותנו על העתיד.

**

*מוזיקה*

1.

איתי: "אני חושב שהסיפור הזה הוא ו-3 סיפורים ביחד אבל אם הייתי צריך לבחור איזושהי נקודת התחלה אולי הייתי בוחר 2013, זו השנה שבה רובינהוד קם צצה לחיים".

שאול: זה איתי צישנבסקי, כלכלן ואנליסט פיננסי. וגם כותב הבלוג ״תועלת שולית״ ואחד ממגישי הפודקאסט ״הרס יצירתי״. רובינהוד היא אפליקציה שמאפשרת לסחור בבורסה בכיף. לקנות, למכור, מניות, אופציות, מה שבא לכם. מהר מאוד היא נהייתה מאוד פופולרית בקרב חבר׳ה צעירים שלפני כן לא בהכרח בכלל סחרו בבורסה. ויש לזה סיבה.

איתי: "השם רובינהוד אומר לך כבר מה הם, על מה הם בנו בעצם. הם ניסו להציג את וול סטריט בתור חבורה של גנבים שבכל פעם שאתה מנסה לקנות ולמכור מניות אז הם ייקחו לך עמלה, עמלות די שערורייתיות וגבוהות ביניהם והם אמרו אנחנו ניתן לכל אחד לקנות ולמכור כמה שהוא רוצה בלי לגבות מהם עמלה, זה היה הרעיון מאחורי הטריק".

שאול: ברגע שרובינהוד אמרו - תקשיבו, אצלנו אתם יכולים להשקיע בבורסה בלי לשלם עמלות, הם הסירו חסם פסיכולוגי מאוד משמעותי שעומד בדרך של כל מי שבכלל שוקל את הרעיון הזה. לפני רובינהוד, לסחור בבורסה זה היה תיק. לא תיק ניירות ערך, אלא תיק בירוקרטי.

איתי: אני זוכר כשאני קניתי את המניה הראשונה שלי בבנק, בחשבון שלי בבנק, אז אני זוכר, אתה יודע, יש לך טבלאות עם מספרים שרצים ופלאשים וכשאתה סוף-סוף לוחץ על הכפתור של הקניה, אז קפץ לי איזשהו חוזה משפטי, ותאשר שאתה יודע מה אתה עושה, ותאשר שאת העמלה הזאת ואתה מפחד שאתה הולך למכור את הנשמה שלך לשטן, אתה לוחץ 'כן' והמסך קפוא לאיזה ארבע שניות ואתה אתה מפחד ללחוץ כן עוד הפעם".

דנה: רובינהוד זרקה הצידה את כל הבירוקרטיה. רוצים לסחור. Swipe Right. וזהו. במלים אחרות, האפליקציה הפכה להיות שער לשוק ההון לאדם הפשוט.

אבי: "מי שאי פעם השתמש באפליקציות או בתוכנות מסחר, בתוכנות מידע יודע כמה רע הן מתוכננות לרוב וכמה הן... זה כמו האקסל הכי גדוש שאת יכולה לדמיין, עם מלא פרטים ומידע בצורה מאוד מאוד לא נגישה",

דנה: זה אבי שטרן. אבי הוא פעיל בשוק ההון ומנהל קהילת מאני טוקס בפייסבוק שיש בה כבר יותר מ-22 אלף חברים. המטרה שלה היא להנגיש ולהקליל את שוק ההון.

אבי: "באו החבר'ה של רובין הוד ועשו כמה מהלכים, קודם כל באון בורדינג בתחילת השימוש הם אומרים דבר כזה – בנאדם, פתחת אצלנו חשבון, לא צריך שתשים כסף, קח מנייה חינם. ואם אתה מצרף מישהו, אתה מקבל מנייה והוא מקבל מנייה. זאת אומרת, תחשבי על זה שכאילו, אם יש לי איזה אלף חברים בפייסבוק תיאורטית למה שאני לא אצרף את כולם? מה אכפת לי, אני מקבל מנייה הם מקבלים מנייה וכל זה אשכרה בלי תנאי של סכום מינימלי בחשבון. אז זה דבר ראשון, הם גם ממשחקים את זה מבינה? זה הפוך להיות מן משחק כזה, הגרלה של איזה מניה תקבל".

דנה: ברמה של כשאתם מורידים את האפליקציה אתם מקבלים מתנה, מניה. כדי לראות איזו מניה זו, צריכים לגרד כרטיסי גירוד בשביל לראות אותה.

וזאת רק ההתחלה.

פלקי: "את קונה, נגיד, מניה, זה עושה לך כזה קונפטי, את מקבלת דיבידנדים, זה שולח לך נוטיפיקיישן. כאילו כל מיני דברים כאלה שאת כזה... (צוחקת)".

דנה: זו עדי פלקוביץ. כולם קוראים לה פלקי. פלקי בת 34, יש לה ילד בן שלוש וילדה בת חצי שנה. כולם גרים בלונדון. יש לה חנות אמזון שמפרנסת אותה. היא והבן זוג שלה חיו כמה שנים בארה"ב, שם היא גילתה את האפליקציה. פלקי נכנסת לרובינהוד כל יום.

פלקי: " פעם באמת, את יודעת, יש לך נגיד תיק בבנק או משהו כזה, את נכנסת פעם ב... את גם לא עושה מיליון פעולות. פה יש לך את התיק, כל יום אני מסתכלת עליו כמה פעמים ביום

כל הזמן אני מסתכלת עליו. זה כאילו אפליקציה נראה לי מספר 1 שלי".

דנה: זה לא רק הנגישות שמושכת את פלקי להיכנס לרובין הוד מיליון פעמים ביום. יש שם פשוט המון מה לראות, הרבה יותר מאשר באינסטגרם.

פלקי: "הוא כל הזמן מראה לך כמה כסף כאילו יש לך ב-Cash אצלם אם מימשת כאילו חלק מה זה, אז כמה כסף יש לך ב-Cash את כזה אוי, מה אני יכולה לקנות בזה?! עובדה שאני נכנסת לזה כל יום, נו מה, אין דרך אחרת להסתכל על זה תכלס".

דנה: בעצם זאת תוכנה שנגישה כמו כל רשת חברתית אחרת בטלפון שלכם, אבל מה שקורה בה בקצב מסחרר זה לא רק השנינויות של חברים שלכם אלא מה הכסף שלכם עשה היום. וגם מה הכסף של חברים שלכם עשה היום - כי רובינהוד ואפליקציות דומות אחרות מאפשרות לכם לעקוב אחרי החברים שלכם או אחרי סוחרים אחרים ופשוט להעתיק את תיק המניות שלהם ולהשקיע במה שהם משקיעים. אם טוויטר זה ממכר, רובינהוד זה הקראק של תשומת הלב שלכם.

שאול: ובשביל להכניס פנימה קהל ששוק ההון קצת גדול עליו, רובינהוד עשו עוד משהו.

איתי: "אז אחד הדברים החשובים ביותר שהם עשו זה שהם אפשרו מסחר בשברי מניות בשברים זה היה GAME CHANGER האמיתי שלהם. זאת אומרת, עד לאותה נקודה יחידת המידה המינימלית של קניה ומכירה של מניות הייתה מניה אחת. זאת אומרת, אם אתה רוצה לקנות, המינימום שאת יכול לקנות הוא תמיד מניה אחת.

הבעיה היא שהמחיר הנומינלי של מניה יכול להיות מאוד מאוד גבוה. בוא ניקח את אמזון שוב, היא נסחרת היום אני מסתכל, 3,300 דולר למניה אחת. אם אתה בן-אדם צעיר או אם אתה לא משקיע גדול, ואין לך הרבה כסף בחשבון, נגיד יש לך פחות משלושת אלפים דולר, אתה לא יכול לקנות, לא היית יכול לקנות מניה אחת של אמזון עד לאותה נקודת זמן. הם שינו את זה, הם אמרו, אתה לא חייב לקנות מניה, בוא תקנה שבריר מניה אתה יכול לקנות אמזון ב-100 דולר, ב-50 דולר. אתה לא באמת צריך את המניה, אתה צריך את ה... את החלק היחסי שבה".

דנה: למה זה טוב? כי נמאס ששוק ההון הוא מועדון שפתוח רק לאנשים עם הרבה כסף. הנה מנכ״לית פפר, מיכל קיסוס הרצוג. פפר הוא הבנק הדיגיטלי של לאומי, ויש להם אפליקציה שנקראת אינווסט שגם היא מאפשרת לסחור בשברירי מניות

מיכל: "כי תחשוב שעד לפני כמה שנים כשלא היו את הפלטפורמות האלה, אנשים לא היו יכולים לסחור באופן ישיר בבורסה בסכומים האלה ובפיזור גדול. מה שברי מניות עשו? שברי מניות נותנים לך את היכולת להחזיק בכמה מניות בצורה מפוזרת בסכומים נמוכים. אז נכון שהיית יכול להשקיע בתעודת סל אבל אז זה אומר שמנהל הקרן מנהל לך את זה. פה אתה יכול להשקיע לבד במה שאתה רוצה".

שאול: וככה, על ידי הורדת העמלות לאפס, על ידי הפיכת המסחר למשחק ועל ידי יצירת האפשרות לקנות חלקיקי מניות מה שהוזיל את כרטיס הכניסה לשוק ההון, ככה רובינהוד הפכה את עצמה לאפליקציה שאנשים מעדיפים להיכנס אליה במקום אינסטגרם. יש שם את כל הקשת האנושית שאתם יכולים לחשוב עליה - ממשקיעים כבדים שמזיזים מאות אלפי ומיליוני דולרים, עד לתיכוניסטים שמשקיעים את המאה דולר הראשונים שלהם.

איתי: "אני חושב שהם פרסמו את זה לפני כמה שנים ששמונים אחוז מה, מבין מהאנשים שהם משתמשים באפליקציה שלהם הם בגיל 26 ומטה. זאת אומרת אמ, הם די גאים בכך שהם הם אפליקציה של הדור הצעיר, של הדור המגניב, של הדור שקובע את הטרנדים, זאת אומרת זה בהחלט זה בהחלט נקודת מכירה שלהם".

שאול: דנה, תני לי להיות שנייה השוטר הרע, או יותר נכון - הבומר שאני, אוקיי?

דנה: נולדת לזה.

שאול: זה כאילו הכל סופר מגניב וזה, אבל – האמת שזה מפחיד אותי רצח. שוק ההון זה לא באמת משחק. זה כסף אמיתי, לא כסף של מונופול. להתייחס לזה בתור איזה קזינו משעשע זה די מפספס את המטרה של שוק ההון. זה יכול לגרום לאנשים להתמכר, להפסיד את התחתונים, ובסופו של דבר להרוס משפחות. אולי זה טוב שזה יהיה *קצת* לא נגיש. הנה שוב אבי שטרן ממאני טוקס.

אבי: 107

אנשים עושים שטויות, יש מה שנקרא YOLO - יו אונלי ליב וואנס, וכאילו, בוא ניכנס YOLO עם סכום כסף. נגיד, צברתי 30 אלף דולר ואת רואה צעירים היום עם סכומים כאלה באפליקציה. צברתי 10,000... 20,000 אלף דולר, יאללה בוא נכנס אול-אין עם איזה מניית פח אשפה שקל לפמפם ובוא ננסה לפמפם אותה גם ביחד, את יודעת, אפשר להתכתב בצ'אטים ולהריץ את המניה הזאת, אז הינה רובד לא אחראי, תשמעי, היה קז'ואלטיז... כבר היה בחור שהתאבד".

שאול: באמת היה בחור אחד שהתאבד. קוראים לו אלכס קירנס, סטודנט לניהול, בן 20. לא ברור מה בדיוק קרה איתו שם - מין בלבול בקריאת המסכים באפליקציה גרם לו לחשוב שהוא הפסיד 750 אלף דולר בהשקעות שלו. אבל יכול להיות שזה יותר מורכב ויש דברים אחרים שאנחנו לא יודעים בקשר למצב הנפשי שלו. אבל בכל מקרה, רובינהוד לא באמת עושים בדיקות רקע מקיפות לפני שהם מאפשרים לכם להתחיל לסחור.

דנה: מצד שני, אי אפשר להשאיר את שוק ההון בתור מועדון סגור לחבורה קטנה של אנשים עם כסף, רובם גברים לבנים מהעשירון העליון. אין שום סיבה שזה יהיה ככה, וחוצמזה, זה גם לא טוב שזה ככה.

אבי: "הנה המציאות, המציאות היא שבתנאי הריבית האפסית הנוכחית אין לך פנסיה אם אתה לא בשוק. ברמה הגדולה, אנשים צריכים להכיר את שוק ההון כי פעם כשהריבית הייתה שישה-שבעה-שמונה אחוזים יכולת לדאוג לפנסיה טובה, רוב החיסכון שלך היה הודות לריבית. היום בהיעדר ריבית, רק שוק ההון נותר לנו. עכשיו, רוב האנשים רחוקים משוק ההון ומפחדים משוק ההון ואמנם רובינהוד נתפסת כאפליקציה של, נגיד, מסחר או השקעות בתדירות גבוהה, מה שלרוב מביא אנשים להפסדים כאילו אבל היא הספתח שלהם לשוק ההון. אז הם בקלילות נכנסים, בקלילות קוראים, וזה, את יודעת, גם כשאנחנו בכיתה א' מנגישים לנו את החומר את יודעת. אז הנה זה, אז כפתיחה זה טוב".

דנה: והנגשה היא מילת המפתח פה. רובינהוד מנגישה את שוק ההון, אז המשתמשים ניגשים. הם יכולים לקרוא תקצירים של המלצות אנליסטים, לראות מה כולם קונים או מה כולם מוכרים ומה החברים שלהם עושים. אז הם עושים את זה, כי למה לא. אנשים כמו פלקי, מלונדון, מגלים שהאינטואיציות שלהן מוכיחות את עצמן והם מצליחים לעשות כסף. למשל, לאחרונה פלקי קנתה שתי מניות של מותגים כי היא שמה לב שהם מאוד פופולריים באמזון.

פלקי: "וכאילו, שתי מניות שכאילו שמתי עליהן זה נייקי וקרוקס. וקרוקס קצת איחרתי, הם עלו המון והרגשתי שנייקי עדיין לא ממש עלו הרבה. וכאילו כל הקונספט הזה שלהם של כאילו ללכת נגד אמזון, זה כאילו יותר לבנות את הברנד שלהם, לעומת ברנדים אחרים, הוא די די נכון נראה לי אז אז קניתי".

שאול: אבל הסיפור הזה לא נשאר רק בתוך האפליקציה של רובינהוד. רובינהוד היא רק המערכה הראשונה.

ברוכים הבאים למערכה השנייה.

*מוזיקה*

2.

דנה: רובינהוד היא כלי כל כך משמעותי להנגשה של שוק ההון, עד שהורים התחילו לפתוח חשבונות עבור הילדים שלהם.

אחרי שרובינהוד הפכה את ההשקעה בשוק ההון למשחק, המשתמשים רצו לשחק את המשחק הזה אחד עם השני. התחילו לקום קבוצות, ערוצים ופורומים. איפה כדאי להשקיע, מה הולך לעלות. זה התחיל במקומות יותר פנימיים באינטרנט, כמו 4chan, ולאט לאט נדד יותר למיינסטרים. לרדיט, למשל, או ליוטיוב, וגם לטיקטוק.

איתי: "בגלל שאותם ילדים, ההורים שלהם פותחים להם חשבונות רובינהוד, ובגלל שכל מיני סרטוני יוטיוב של משקיעים של 'השקעתי בטסלה ועליתי ב-1000% ועכשיו יש לי איתם המזראטי הזאתי' נהיו פופולריים, אז מתחילים לבצע לך כל מיני טיק טוק אינווסטורס, כל מיני אנשים, או ילדים שמעלים סרטונים של 10-15 שניות, ומלמדים או ממליצים על השקעות שאתה יכול להיכנס אליהם עם החמישה-עשרה דולר שלך ברובינהוד. הרבה מהם ממליצים על רובינהוד, גם הרבה מהצילומי-מסך שם, אתה רואה שהם משתמשים באפליקציה הזאת. זה גם נהיה זה... זה נהיה איזשהו סמל סטטוס אצלם".

שאול: אני לא בטיקטוק, עצם המילה טיקטוק גורמת לי להרגיש זקן. ובגלל שאני עובד בטלוויזיה, מדי פעם יוצא לי לראות איזו כתבה בטלוויזיה תחת הכותרת ״שיגעון הטיקטוק!״ וזה ממש גורם לי להתכווץ. אבל זה כלום, כי כמה סרטוני טיקטוק שכן ראיתי השבוע סביב העבודה על הפרק הזה גרמו לי להרגיש עוד יותר זקן מאיך שאני מרגיש בדרך כלל - כאילו, באמת, זה גרם לי להרגיש כמו אמא שלי - וגם הם ממש השאירו אותי עם פה פעור. הנה, אני רוצה להראות לך אחד מהם.

*סרטון טיקטוק מתנגן ברקע*

https://twitter.com/TikTokInvestors/status/1354480163581534216?s=20

את רוצה לתאר מה רואים פה?

דנה: אוקיי, אני רואה את זה עכשיו. יש פה בחורה מהממת, היא מראה מפה אסטרולוגית ומעל המפה האסטרולוגית יש שמות של מניות...? כן?

שאול: הבנת את זה נכון. וזה סתם סרטון טיקטוק אקראי ששלפתי, כן? יש מיליונים כאלה. בחלק מהם, אגב, יש שחקניות פורנו, נשבע לך, בביגוד מינימלי, שמסבירות איזה מניות כדאי לקנות ובאיזה מחיר. אם אתם בטיקטוק, אתם יודעים לבד איפה לחפש כאלה. אני עוקב אחרי משתמש טוויטר בשם TikTokInvestors שמרכז את הכי מצחיקים.

דנה: אבל טיקטוק אינווסטרוז, מגניבים ככל שיהיו, הם קבוצה שולית ביחס לצבא האמת של רובינהוד. קוראים להם וול סטריט בטס.

וול סטריט בטס הוא סאב רדיט, כלומר ערוץ ברשת החברתית רדיט שמושכת בעיקר גיקים. הערוץ הזה הוקם ב-2012 על ידי יזם אמריקני בשם ג׳יימי רוגוזינסקי. בראיון למגזין מאני ב-2018 הוא סיפר שהוא הקים את הערוץ כי נמאס לו שבכל פעם שהוא שואל שאלה לגבי עצות השקעה אז ישר כל מיני אנשים באינטרנט היו מסגבירים לו שלהשקיע זה לטווח ארוך, ושצריך להיזהר וכל מיני כאלה. אז הוא הקים את וול סטריט בטס כי הוא חשב שגם אנשים שהם די טריידרים, כלומר אנשים שקונים ומוכרים מניות בתדירות גבוהה בשביל לעשות רווח יומי מהיר, גם הם צריכים פורום בשביל לשאול שאלות ולהחליף טיפים ומידע ומה שזה לא יהיה.

זה מקום די משוגע. אין מידע שקוף על זה אבל אם הייתי צריכה הייתי מהמרת - חה! - שרוב החברים בוול סטריט בטס הם גברים. זה לא פורום כמו שאתם מדמיינים פורום של תפוז או משהו כזה. אף אחד לא מפרסם שם שאלות כמו ״נתקע לי הראוטר, איך אני עושה לו ריסט״. הם מפרסמים שם בעיקר מימים של מניות, וירידות אחד על השני, ומלא צילומי מסך של אנשים שעשו המון המון כסף ברובינהוד, וגם את ההיפך - אנשים שהפסידו המון המון כסף ברובינהוד.

שאול: וול סטריט בטס הוא מועדון חברים שיצר תרבות שלמה של ׳פאק וול סטריט, אנחנו נשקיע כמו שאנחנו רוצים׳. בלי לקרוא דוחות כספיים, בלי לנתח שווקים. אנחנו לא שמים עליכם ואנחנו משקיעים באווירה של יולו - חיים רק פעם אחת, אז אנחנו עושים אול אין על מניות ספציפיות. אילון מאסק, היזם והמנכל של טסלה וספייסX ועוד כמה חברות הוא אחד האלילים שלהם, אבל גם אחד האנשים שהם הכי אוהבים לרדת עליו. הם קוראים לעצמם ריטארדס - מפגרים. אם נפסיד כסף אז נפסיד. אבל אם נרוויח, אנחנו נהיה מיליונרים ברגע. הנה איתי שוב -

איתי: "ואני עקבתי אחרי הוול סטריט בטס אני חושב כבר לפני שנה, אתה יודע, אני מדי פעם נכנס פנימה ויש שם כל מיני אנשים שהם בגדול דריי טריידרס, חברה שהם הרבה פעמים מעלים כל מיני המלצות השקעה הזויות או מנסים להזיז מניות קטנות וחסרות חשיבות. לפעמים מצליחים, לפעמים מפסידים אבל בעיקר צוחקים על זה. זאת אומרת, הם בעיקר מתעניינים במין סטוקס בלהפוך את המניות למימים, סיפורים מצחיקים או איזשהם מחירים משעשעים שהמניה הגיעה ולכן אני נכנסתי כי זה מצחיק או 'תראו אותי, אני מפגר, קניתי את המניה במחיר הכי גבוה שהיא אי פעם מגיעה, תעשו לי לייקים, תעשו לי... תיתנו לי אוורדס בגלל שאני כזה מטומטם'. זה נהיה וזה נראה איזשהו טרנד כזה".

דנה: בזמן הראיון ההוא ב-2018 עם מייסד וול סטריט בטס היו בסאב רדיט הזה 300 אלף חברים. נכון לאתמול יש בוולסטריט בטס כמעט שבעה מיליון חברים. אבל רובם הצטרפו בשבוע האחרון ממש. עד סוף 2019 זה היה מקום שיחסית מעט אנשים הכירו. אבל אז, אז הגיעה הקורונה.

*מוזיקה*

3. הקורונה

שאול: בסוף 2019 המגיפה פרצה בסין. למערב היא מגיעה בתחילת 2020. כלומר, היא מגיעה קודם, אבל עד שאנשים מבינים שהיא הגיעה, וכבר מאוחר מדי, היה מרץ 2020. ואז, נפל האסימון. ואיתו, גם הבורסות.

*אינסרט מתוך דיווח חדשות אמריקאי על קריסת הבורסה במרץ/אפריל*

אבי: "משהו מיוחד קרה בקורונה".

דנה: זה שוב אבי.

אבי: "הרי בבת אחרת עצרו את כל הכלכלות בעולם ואז זה שילוב של כמה דברים. יש לך שוק מניות שקורס והערכה שלי שהדור העכשווי הוא הרבה יותר מעודכן והרבה יותר מכיר פיננסים, מה שלא ידעו בעבר, בעבר כשהמניות היו קורסות, האינסטינקט של כולם היה למכור את התיק. שזה טעות די גדולה כשמדובר בהשקעות לטווח ארוך, כי השוק קורס ואז מתקן את עצמו אבל נראה שהרבה מאוד צעירים למדו את הלקחים של 2008 והבינו שכשהשוק קורס זה זמן להיכנס לשוק, לקנות בזול אז מידע פיננסי עובר הרבה יותר בקלות היום באינטרנט. דבר שני, אנשים בבית",

שאול: וזה הדבר השני שקרה החל ממרץ 2020 - יחד עם הנפילה של הבורסה - אנשים מצאו את עצמם בבית. חלק באופן זמני בתקופת סגר, חלק עוברים הביתה באופן די קבוע, בין אם זה בגלל שהם פוטרו, ובין אם זה כי הם עובדים עכשיו מהבית עד הודעה חדשה.

דנה: ומה שבשבוע הראשון אולי נראה נחמד - יש לי זמן לכתוב את המחזה ההוא שתמיד רציתי שיהיה לי זמן לכתוב - הפך די מהר למשעמם למות בבקשה תצילו אותי מזה. אז אפשר להעביר את השעמום? פשוט להיכנס לרובינהוד ולסחור בבורסה!

*סינק מיוטיוברית אמריקאית על השקעות בבורסה*

שאול: אחד האנשים האלה שמצאו את עצמם יושבים בבית משועממים היה דייב פורטנוי. אין לי שום דרך לספר מי זה דייב פורטנוי בלי לפספס לחלוטין את המהות שלו, אבל בגדול, הוא יזם אינטרנט אמריקאי. הוא בן 43, לפני 17 שנה הוא הקים את האתר Barstool Sports שהוא שילוב של אתר חדשות עם בלוגים ו-וידיואים ופודקאסטים על ספורט ועל הימורי ספורט אבל גם ביקורות על פיצות שהוא ניסה ועל מה שזה לא יהיה.

דנה: רגע לפני תחילת הקורונה, בינואר 2020, הוא מכר שליש מהאתר לחברת הימורים אמריקנית תמורת 163 מיליון דולר.

ואז, כמו הרבה אמריקאים אחרים, הוא מצא את עצמו בבית.

משועמם.

ממש משועמם.

אז הוא התחיל לסחור במניות דרך רובינהוד. מלא.

*סינקמתוך סרטון בו פורטנוי מדבר*

אבי: "הוא אמר על עצמו שלא היה הימורי ספורט, הרי אין פעילויות ספורט אז שעמם לו, אז הוא חיפש מה לעשות אז אתה בבית והמניות נגישות והשוק בדיוק נפל ויש אווירה כזה של מלא התכתבויות וזה באינטרנט – יש גל מטורף של פתיחת חשבונות מסחר".

דנה: אגב, זה נכון גם בישראל. לפי נתוני הבורסה בתל אביב, ב-2020 נפתחו 141 אלף חשבונות מסחר בבתי השקעות שונים. ב-2019, למשל, נפתחו 98 אלף בלבד. זו עליה של יותר מ-40% בשנה.

שאול: פורטנוי הוא סלב רשת משמעותי בארה״ב. בטוויטר יש לו יותר משני מיליון עוקבים, לערוץ היוטיוב שבו הוא מפרסם ביקורות על פיצריות במנהטן יש יותר מ-300 אלף עוקבים. אנחנו מביאים אותו כדוגמא בגלל מה שקרה בשבוע שעבר. אבל באמת שזו רק דוגמא - המון אמריקאים התחילו לסחור ברובינהוד בשנה החולפת. ב-2018 היו לאפליקציה 6 מיליון משתמשים, בסוף השנה שעברה היו לה 13 מיליון משתמשים. 13! מיליון. ולמי שאין כסף לסחור בבורסה? הממשל שולח לו.

דנה: במרץ 2020, כל אזרח אמריקאי קיבל צ'ק על סך 1,200 דולר. בדצמבר הממשל שלח שוב מענק, הפעם רק של 600$. לכולם. האמת שאפשר לחשוב על דברים יותר גרועים לעשות עם מענקי הקורונה האמריקאיים מאשר להשקיע בבורסה.

שאול: לצ׳קים האלה של הממשל בארה״ב קוראים stimmulus , החבר׳ה בטיקטוק קוראים לזה stimmy. הם מפרסמים סרטוני טיקטוק ויוטיוב על איפה להשקיע את ה-600 דולר של הסטימי שלהם.

https://twitter.com/TikTokInvestors/status/1346139667939340289?s=20

*סרטון טיקטוק מתנגן ברקע מתוך טוויטר*

זאת נגיד, אני לא יודע מי זאת אבל אני מת על הסרטון הזה. היא מסבירה איך לוקחים את הסטימי של ה-600 דולר ומשקיעים אותו במניות והופכים אותו ל-13 אלף דולר. למשל, היא ממליצה להשקיע במנייה שנקראת Blink שזו רשת של תחנות דלק. למה? כי המניה הזו עלתה ב-216% בשנה האחרונה. זו הסיבה.

לסרטון הזה, אגב, רק בטוויטר, יש 308 אלף צפיות.

דנה: ובינתיים, בכל העולם, אנשים היו משועממים מאוד, בודדים מאוד - ועם מעט מאוד דברים לעשות מחוץ למסך כדי להעביר את הזמן. הפיתוי להיכנס לרובין הוד ולנסות את מזלם היה מפתה מתמיד - והאפליקציה הייתה ממכרת כמו שהיא יודעת - והמניות רצו, והטיקטוק עלה על גדותיו, והדיונים ברדיט נמשכו בלי יום ולילה כי היי, אין סיבה ללכת לישון כשאין עבודה לקום אליה ואין סיבה לצאת מהבית.

איתי: "כולם פותחים רובין הוד, וכולם פותחים וכולם קוראים ברדיט וכולם מקבלים סרטונים של טיקטוק".

דנה: זה שוב איתי.

איתי: "הם אומרים, 'טוב, אני אקח את הכסף הזה, מה אכפת לי? נפל הכסף מהשמיים, ואני אשקיע', ואתה רואה אותם פותחים צ'טים של דיסקורט בערב ומדברים עם החברים שלהם ואומרים, 'אה, איזה מניה אתם רוצים להיכנס אליה עכשיו? בואו ניכנס ביחד', מצלמים את עצמם, וזה היה זה האירוע החברתי שלהם כי כבר אי אפשר ללכת לסרט ביחד או אי אפשר להיפגש במקום אחר. זה נהיה איזשהו משהו מגניב".

דנה: ואז, כשהכל היה מוכן,

איתי: ואז הגיעה גיימסטופ.

3.5. ואז הגיעה גיימסטופ

*אינס צבע - גיימסטופ*

שאול: עד שהפרק הזה יוצא לאוויר בערך כל כלי תקשורת שמכבד את עצמו עשה כתבה או משהו על גיימסטופ, כולל תאגיד השידור הישראלי! אבל בכל זאת, הנה, בהכי תמציתי שאנחנו מסוגלים, מה שקרה בשבוע שעבר:

*מוזיקה*

ביום שלישי בשבוע שעבר אילון מאסק, היזם מאחורי טסלה, ספייס איקס וחבורת נוספות, צייץ בטוויטר שתי מלים: Game Stonk. זה מטבע לשון מתוך וול סטריט בטס, הערוץ ההוא ברדיט. הוא גם שם לינק לוול סטריט בטס.

משם הכל כבר התפוצץ. לאילון מאסק יש ארבעים וארבעה מיליון עוקבים בטוויטר. באותו יום מניית גיימסטופ טסה ב-134%. זה אחרי שיום קודם היא טסה בכמעט 100%. זה היה השלב שבו התקשורת עלתה על הסיפור הזה.

אבל האמת היא שהסיפור הזה התחיל קודם.

דנה: הגיקים של רדיט ראו את המניה של גיימסטופ, רשת משחקי המחשב האמריקנית, קורסת. קורסת בגלל התחרות מול אמזון, קורסת בגלל הקורונה. קורסת. הם החליטו שהם לא ייתנו לה לקרוס.

איתי: "במרץ הם רואים את המחיר של המניה, הם רואים שאחד מהסמלים של ארצות הברית שאולי חלקם גדלו עליו וקנו את המשחקים שלו שמה נמצא בתחתית, ומתחיל להיות איזה meme מצחיק של בוא נקנה את גיימסטופ. כי בוא, בוא נהיה הבעלים של גיימסטופ, המחיר כל כך נמוך והשווי שלה כבר מגיע לכמה עשרות מיליוני דולרים, יש לנו פה בקבוצה בערך מיליון אנשים, אנחנו יכולים להיות הבעלים של חברת המשחקים פור לאפס - בשביל הבדיחה של זה, כן, וחלק מהאנשים מתחילים לקנות, חלק מהאנשים מתחילים להתעניין במניה ואתה רואה אותה צצה בכל מיני מקומות שונים עם מימים מצחיקים, עם סרטונים מצחיקים וכן הלאה וכן הלאה. עדיין לא לוקחים אותה יותר מדי ברצינות אבל היא מתחילה לעלות על הרדאר של אותו של אותו ממים".

שאול: זה היה במרץ. באוגוסט 2020 נכנס משקיע חדש לחברה, ומבטיח שהוא יבריא אותה. שום דבר בשוק הזה לא השתנה באופן בסיסי וקשה להבין איזה עתיד יש לחברה הזו, אבל החבר׳ה בוולסטריט בטס החליטו שהמשקיע החדש הזה הוא המושיע של גיימסטופ, והם מחליטים לעזור לו בכל הכוח. הם מחליטים להעיף את המניה לירח, מילולית, עד שתגיע ל-1,000 דולר למניה. זה היה באוגוסט. אז המניה הייתה שווה בערך ארבעה דולר.

איתי: "בוול סטריט שחברות כשקרנות גידור רואות דבר כזה - הן מפתחות תיאבון".

דנה: חלק מקרנות הגידור מתמחות בשורט. מה זה שורט? האמת שזה אחד הדברים הכי מוזרים בבורסה. לא ניכנס עכשיו לסיבות שבגללן זה קיים, אבל בגדול שורט זה להמר שחברה מסוימת, או מדד שלם, יירדו. באופן טכני זה עובד ככה.

*מוזיקה*

דנה: שאול, נגיד שאתה מחזיק במניית גיימסטופ.

שאול: ברור, כל הצעירים מחזיקים במניית גיימסטופ.

דנה: עכשיו אני קרן גידור גדולה, אני רוצה לעשות שורט על המניה. אני רוצה להמר שהמניה תרד. מה אני בעצם עושה? אני באה אליה ואני אומרת לך - שאול, תלווה לי את המניה. אני מתחייבת להחזיר לך אותה כשתרצה, לא משנה באיזו מחיר היא תהיה. בינתיים, אני מוכרת את המניה - כי אני חושבת שעכשיו המחיר שלה גבוה והוא הולך לרדת, בגלל זה אני עושה שורט. ואז, כשאתה מבקש ממני להחזיר את המניה, אני אקנה אותה מחדש, ואחזיר לך. מכרתי ביוקר, קניתי מחדש בזול ועשיתי אחלה כסף, ואתה מבחינתך לא קרה כלום.

שאול: מדהים.

דנה: קצת אחרי אמצע ינואר קרן גידור גדולה בשם סיטרון פרסמה שהיא בפוזיציית שורט גדולה על גיימסטופ. היא מסבירה שלחברה אין עתיד ולכן היא החליטה להמר שהיא תיפול. מותר לה לעשות את זה. ולא רק שמותר לה, היא מקווה שעל ידי זה שהיא מפרסמת שהיא בפוזיציית שורט גדולה, המשקיעים יבינו את המסר לבד ויברחו מהמניה של גיימסטופ והיא תיפול. למה? כי לסיטרון יש היסטוריה מעולה של שורטים מאוד מוצלחים שהיו לה. כן, שוק ההון זה מקום מוזר לפעמים.

שאול: אבל רגע, כי כאן זה נהיה יותר מוזר. החבר׳ה של וולסטריט בטס רואים את זה אומרים - ככה? זיבי. אנחנו נקנה יותר מניות של גיימסטופ ונטיס את המניה לירח. אימוג'י: חללית. וככל שהמניה תעלה, ככה קרן הגידור תפסיד את כל הכסף שלה. כל החבר׳ה מתחילים לעוף, מעלים צילומי מסך של חשבונות הרובינהוד שלהם, סרטוני טיקטוק, מה שאתם לא רוצים, והמניה עפה. היא כבר באזור ה-40 דולר, זו עליה של פי עשרה מתחילת החודש!

דנה: זה לא עוזר. השורטיסים רק מתחפרים בעמדה שלהם, ועוד קרנות גידור נכנסות לפוזיציה הזו. בשלב הזה, כפי שאנחנו לומדים בדיעבד, יש גם קרנות גדולות שתופסות את העמדה הנגדית, זאת של החבר׳ה מוול סטריט בטס, וכולם מהמרים נגד כולם.

שאול: ומי שרואה את זה הוא אילון מאסק. מאסק שונא את השורטיסטים. טסלה, חברת המכוניות החשמליות שלו, היא אחד היעדים הקבועים למתקפות של שורטיסטים. הוא מתעב אותם. וכשיש לו הזדמנות להיכנס בהם, הוא נכנס, ומצייץ. המניה עפה.

דנה: ברגע שכל החבר'ה מרדיט התחילו לקנות דרך רובין הוד המון המון מניות של גיימסטופ, מחיר המניה זינק בפראות. קוראים לזה ראלי - כמו דומינו ראלי. המחיר עלה כל כך מהר, עד שלקרנות הגידור שהימרו שהיא תצנח לא הייתה ברירה אלא לקנות את המניות במחיר החדש, הגבוה, כי ככה עובדים שורטים. וזה רק מעלה את מחיר המניה עוד יותר. זה מה שקוראים לו שורט סקוויז, אם יצא לכם לשמוע את המושג הזה בחדשות בשבוע האחרון.

שאול: זה נמשך. מניית גיימסטופ עולה לשיא של 350 דולר למניה. זה פי 100 ממה שהיא הייתה חצי שנה קודם לכן. פי 100! אושיות אינטרנט כמו דייב פורטנוי מפמפמים את המלחמה הזו, שפתאום נהיית מלחמת אור וחושך, מלחמת דוד מול גוליית, למרות שזה לא בדיוק ככה, והתקשורת קולטת את זה והיא מהדהדת את הסיפור הזה ובבת אחת מספר החברים בוולסטריט בטס משלש את עצמו, וכולם כבר בטוחים שהנה הנה עידן חדש בשוק ההון, ואז, ב-28 בינואר, ביום חמישי, רובינהוד עשתה משהו לא ייאמן -

*סינק מהחדשות*

דנה: רובינהוד, החברה שכל המוטו שלה זה לקחת מהעשירים ולתת לעניים, כלומר לעזור לאנשים מן השורה להיכנס לשוק ההון ולהפוך לחלק מהמועדון הסגור, דווקא הם מחליטים לעשות איזה אחורה פנה. בבוקר חמישי המשתמשים באפליקציה מגלים שרובינהוד החליטה לעצור את המסחר ברשימה של מניות מאוד מאוד ספציפיות. שאלה במקרה המניות שהחבר׳ה מוולסריט בטס מריצים. גיימסטופ, AMC, בלקברי, ועוד כמה. או ליתר דיוק, רובינהוד לא אסרה את המסחר בהן, אלא אפשרה למכור את המניות האלה, אבל לא לרכוש מהן עוד. בבת אחת, כל המניות האלה צנחו בעשרות אחוזים. הרבה מאוד אנשים הפסידו כסף.

שאול: האפקט היה מטורף. כל האינטרנט התמלא בזעם כלפי רובינהוד, והמון משתמשים החליטו שהם פשוט מוציאים משם את הכסף, מוחקים את האפליקציה ועוברים לאפליקציה אחרת. אנשים כמו דייב פורטנוי החליטו שהם יוצאים למלחמת עולם ברובינהוד על כך שהם לקחו את הפוזיציה של הרעים, של הכרישים מוול סטריט:

*סינק של אדם אמריקאי מתלונן על המצב הנוכחי ברובינהוד*

דנה: בוולסטריט בטס התחילו להופיע מניפסטים, על איך כל הסיפור הזה זה הדיסרפשן הגדול של שוק ההון. איך זה האוקיופי וול סטריט האמיתי. כל מיני כאלה. בינתיים, הרבה אנשים התחילו להבין איך רובינהוד באמת עושה את הכסף שלה - אם אתם לא משלמים על המוצר, זה אומר שאתם המוצר. חוץ מכמה שירותי פרימיום שהיא מוכרת למשתמשים הכבדים שלה, מה שרובינהוד עושה זה למכור לקרנות גידור את המידע על המשתמשים שלה. כשאתם מזרימים פעולת מכירה או קניה של מניה ברובינהוד? קרן גידור מקבלת את המידע הזה שברירי שניה לפני שאתם מבצעים את הפעולה, ויכולה להרוויח על זה כסף בעצמה, כי כל שבריר שניה קובע.

שאול: וזו הנקודה שבה נאלצנו להחליט שדי, אי אפשר ככה, מוכרחים להתחיל לכתוב את הפרק הזה מתישהו למרות שכל המציאות משתנה כל ארבע דקות ולכו תדעו מה קרה מהרגע שהקלטנו את זה, ועד הרגע שאתם שומעים את זה. בזמן שאנחנו עורכים את הפרק הזה צבא האמת של וולסטריט בטס מתכונן לשלב הבא במלחמה הזו.

דנה: אגב, בכל הסיפור הזה? גיימסטופ עצמה? לא ממש הרוויחה משהו. כל הסיפור, שהוא כאילו מסע להצלתה, לא באמת משנה לה שום דבר. זה קורה מעל לראש שלה. מי שקונה מניה, משלם את הכסף למי שמכר לו את המניה. הכסף לא מגיע לקופה של החברה, לא מגיע לקופה של גיימסטופ. אם מתישהו גיימסטופ תחליט לנצל את המומנטום, להנפיק מניות חדשות ולהשתמש בכסף שייכנס מההנפקה הזו בשביל לבנות את עצמה באופן חדש, כזה שיאפשר לה להתחרות מול אמזון, נגיד, זה כבר יהיה סיפור אחר. אבל בינתיים זה לא זה.

4. תובנות לסיום

דנה: זוכר את פלקי, הבחורה מלונדון?

שאול: איך אפשר לשכוח.

דנה: פלקי השקיעה דרך רובינהוד כמה עשרות אלפי דולרים. וכמו שאמרנו קודם, רוב הרכישות שלה היו אינטואיטיביות - היא קונה בעיקר מניות של מה שאנשים סביבה צורכים.

פלקי: "ואני קונה את כל המניות שכולם קונים זה לא פה, איזה, את יודעת. כאילו יש לי פייסבוק, יש לי אמזון, יש לי שופיפיי, טסלה, כולם קונים טסלה עכשיו".

דנה: בחמש השנים שהיא באפליקציה, פלקי הרוויחה 140% מסכום ההשקעה המקורי שלה. היא ביקשה שלא נגיד מספרים מדויקים, אבל מדובר בסכום יפה. פלקי היא אמא והיא בן אדם מבוגר, היא לא תיכוניסטית, יש לה קרן השתלמות ויש לה פנסיה ויש לה גם תיק ניירות ערך כזה של פעם. אבל היא כבר לא ממש מרוצה ממנו.

פלקי: "אז עכשיו פתאום אתה מסתכל על תיק השקעות כזה שכזה בונדס, כאילו או אגחים או וואטאבר, פתאום כזה, כאילו, למרות שגם התשואות שם היו מאוד גבוהות ביחס למה שפעם, כאילו, את רואה כזה, כאילו מה אני עושה עם עשרה אחוז בשנה? מה באמת? כאילו אני עושה פה 40 (צוחקת), את רצינית איתי? אז כאילו, גם אם זה היה פחות כסף, גם אם זה היה 3000 דולר, כזה, בואי אני אשים עוד על ה-3000 דולר הזה עד שהבועה הזאת תתפוצץ אז בפנים של כולנו (צוחקת)".

שאול: הבומר שבי חש צורך להגיד שעשרה אחוז תשואה לשנה זה המון!!!! המון!!!! אהמ, סליחה.

דנה: אני שמחה שיש משהו שמוציא ממך רגש, שאול. אבל זה בדיוק העניין, השנים האחרונות היו שנים מעולות בבורסה. ושנת 2020, שהתחילה בהתרסקות מטורפת, סיימה בעליות חדות ובשיאים חדשים. וזה מעלה את השאלה - האם הבורסה תמיד יכלה להיות כזו? האם היא תמיד יכלה להיות מקום כל כך מסעיר עם מלא כסף שדורש רק קצת מידע כדי להביא את המכה? במילים אחרות, זאת אותה הבורסה רק עם פילטר מגניב של אוזניים של כלב? או שאנחנו במשחק אחר לגמרי? ואולי אנחנו סתם מנפחים בועות שיתפוצצו לכולנו בפרצוף?

שאול: התשואות היפות שפלקי ומשתמשים אחרים של רובינהוד הביאו, הן לא רק בזכות הממשק של האפליקציה. כמו שאבי אמר קודם, זו גם פשוט תקופה מדהימה להשקיע בה. אבל זה לא אומר שהידע ובעיקר הנכונות להשקיע ייעלמו גם כשהבורסה תחזור לקצב נורמלי. וזה יקרה מתישהו. הנה שוב אבי ממאני טוקס.

אבי: "הדור הצעיר, דור הZ-, הרבה יותר מעודכן והרבה יותר מחובר לפיננסים. ותביני שזה דור של בני עשרים וקצת שיודע המון על מניות, אז יש כאן דור שמקבל הנגשה למונחים שצריך קילומטראז' די ארוך בשוק ההון והם מקבלים את הכל במכה. והתקופה הזו של הקורונה היא הקרקע הכי פורייה שיכולה להיות".

מיכל: "תשמע, זה דור משוגע. זה דור שחווה שני משברים כלכליים".

שאול: וגם מיכל קיסוס הרצוג מפפר מסכימה איתו.

מיכל: "מגיפה שהאחרונה בסדר גודל הזה הייתה המגיפה הספרדית, אז יש פה את כל התנאים ליצירת שינוי.

אז אני חושבת שגם השפה פה לא נכונה. איך בעצם נותנים לילדים האלה להיכנס לשוק ההון ושוק ההון הוא משהו מורכב שצריך ללמוד וצריך תואר מ'ייל' ואני חושבת שזו טעות ושזה לא נכון. אני לא חושבת שמדובר באיזה צבא של ילדים, היום יש כלים לכולנו להיות בשוק ההון, יש אלגוריתמים שעוזרים לנו לקבל החלטות אז אני חושבת שלהסתכל בזלזול על אותו קהל שהיום סוחר שפעם לא סחר, זו תהיה טעות. השאלה איך לוקחים את הכוח שלו ובאמת הופכים את זה ללא סתם למשהו נקודתי שקרה עכשיו ומשנה את השוק והופך את זה למאוד מעניין, אלא באמת שזה יגיע לאיזשהו שלב הבא לשינוי חברתי, כלכלי, דברים כאלה.

שאול: אגב, בכל הסיפור המדהים הזה, לא אמרנו מילה אחת על רגולציה. בין היתר בגלל הרגולטורים עוד לא יודעים איך לאכול את האירוע הזה, את הרצת המניות הקולקטיבית הזאת, שהיא כנראה חוקית לחלוטין. ובכלל, הרגולציה תמיד מתקשה להדביק את הקצב של הטכנולוגיה. לא רק בוול סטריט, בכל התחומים. אבל אירועים כאלה רק מזרזים את לידתה של רגולציה חדשה, ומתישהו זה יקרה. מתישהו הרגולציה תתערב.

מיכל: "וכשהיא תתערב אז בעיני זה יהיה מעניין. כי אז כל המאבק הזה שקורה עכשיו הוא יתאזן או לפה או לפה. אני לא יודעת להגיד לאן זה יתאזן כי זה מאוד תלוי לאן הרגולציה תיקח את זה. אבל אחד הצדדים לצורך העניין, בסופו של דבר, ינצח.

אז בטוח צריכים פה רגולציה, אבל זה לא אומר שצריך לפגוע בטכנולוגיה הזאת או בפלטפורמות האלה או לא לאפשר להנגיש את שוק ההון כי את זה אי אפשר לקחת אחורה.

אני חושבת שזו מהפכה וזו מהפכה טובה".

שאול: זו גם הייתה העמדה של מיכל כששאלתי אותה אם זה לא מפריע לה שבאפליקציות מסחר דיגיטליות כאלה יש בדרך כלל גם את האפשרות להעתיק את התיק של חברים שלך או של משתמשים אחרים ולהשקיע כמותם. כלומר, היא מודה שיש כאן אלמנט של תרבות עדר, אבל היא גם חושבת שבקבוצות הוואטסאפ והפייסבוק והטלגרם ורדיט ובכל המקומות האלה גם באמת לומדים המון, ובאמת מסתובב הרבה מאוד ערך. ולכן, היא אומרת, למה לאסור על אפליקציות לאפשר את מה שקורה ממילא ברשת? אי אפשר לעצור את הביקוש, היא אומרת, לא משנה איך תנסו.

דנה: אז לאן הולכים מכאן? האם אירועי השבוע האחרון ישנו הכל? האם המלחמה של צבא האמת של וולסטריט בטס, עם או בלי רובינהוד, הולך לשנות הכל? האם לא משנה מה יעשו המשקיעים הקטנים, בסופו של דבר וול סטריט תמיד תנצח? האם המפולת שתבוא בבורסה מתישהו תעיד שההתקרבות לשוק ההון הייתה רק אשליה ושאף אחד לא באמת יודע מה הוא עושה? האם דור ה-Z, שכולל אנשים שכבר בגיל 14 או 15 או 17 יושבים וסוחרים בבורסה בשברי מניות הולך לעשות לשוק ההון את מה שאמזון עשתה לשוק הקניות? אולי. ואולי יום אחד הם יהפכו להיות החבר׳ה עם החליפות.

אבי: " תראי, בואי לא נהיה נאיבים, גם גוגל, שני צעירים מגניבים שפיתחו כאילו מנוע חיפוש ב... את יודעת בגראז' הפכו בסוף להיות קורטפרטניישן. אותם צעירים מגניבים של עכשיו כן מפוררים את החומות של וולט סטריט עם האנשים המעונבים וכל המירכאות, הנזק שהם גרמו לעולם ולכלכלה ולסביבה אבל שלא נשלה את עצמנו, אותו דור צעיר לאיזשהו זמן יוצר פה איזשהו דיסטרפשן אבל יכול להיות שביום מן הימים זה יהיה המקולקל החדש. היום פייסבוק גונבת לך את המידע ומחתימה אותך על כל מיני טפסים זה התחיל כמגניב עם גרפיטי על הקיר של המשרד".

סיום וקרדיטים

דנה: המון אנשים סייעו לנו בשביל שהפרק הזה יקרה בפרק זמן קצר כל כך, ועוד כשהאקטואליה מסביב אינטנסטיבית כל כך, ואנחנו מאוד מאוד מודים להם.

שאול: למשל, לכל החבר׳ה החמודים שדיברו איתי - גם בישראל וגם מעבר לים - שסיפרו לי איך זה מרגיש לסחור ברובינהוד, ועזרו לי להבין איך האפליקציה הזו עובדת. הצעיר שבהם היה בן 17, והוא דווקא לא סוחר ברובינהוד, וממש לא מתלהב מהשיטסטורם של גיימסטופ. הוא חושב שאנחנו לקראת מפולת בבורסה, והוא חושב לתפוס פוזיציית שורט. בחיי.

דנה: תודה גם לחן ארד מסולודוס לאבס שדיבר איתי על ההשפעה של רובינהוד על שוק הקריפטו - נושא מרתק בפני עצמו שאולי נקדיש לו פרק מתישהו.

שאול: עורכת חיות כיס היא מאיה קוסובר. את הסאונד ערכו רחל רפאלי ואסף רפפורט.

תודה למתמחים שלנו עדי סלם ומאיה אייזיקוביץ שתמללו חלק מהראיונות ששמעתם כאן בזמן שיא ומאוד עזרו לנו.

שאול: במערכת חיות כיס חברה גם צליל אברהם.

דנה: תודה רבה שאול אמסטרדמסקי, מקווה שתישכח במהרה את ה-500 דולר שהפסדת בשבוע שעבר על מניה שלא היית צריך לקנות מלכתחילה,

שאול: תודה רבה דנה פרנק, ותודה רבה לכם, שהאזנתם.