מפגינים באום אל פחם, היום

מפגינים באום אל פחם תקפו את ח"כ מנסור עבאס

יו"ר רע"מ לרדיו מכאן: סולח לתוקפים, לא אגיש נגדם תלונה • גורמים ברע"מ: תומכי בל"ד הם שתקפו את עבאס • אלפים השתתפו בהפגנה בעיר במחאה על אזלת ידה של המשטרה. מוחים ירו זיקוקים ויידו אבנים לעבר שוטרים
אורלי אלקלעי וערן זינגר
05 במרץ 2021
11:21
עודכן ב 20:17

יו"ר רע"מ מנסור עבאס אמר בריאיון לרדיו מכאן שהוא סולח לאלו שתקפו אותו בהפגנה באום אל פחם היום (שישי), ושהוא אינו מתכוון להגיש תלונה במשטרה נגדם. עבאס הותקף בהפגנת מחאה שמינית באום אל פחם נגד האלימות והפשיעה בחברה הערבית, ואזלת ידה של המשטרה, שבה השתתפו אלפים.

המפגינים מנעו מחבר הכנסת להצטרף להפגנה, וקראו לעברו: "החוצה", ברקע תמיכתו במשטרה בעניין הפשיעה ברחוב הערבי. גורמים במפלגתו של עבאס האשימו את תומכי בל"ד בתקיפה. מפגינים ומפגינות נראו כשהם נושאים דגלי פלסטין, וקראו קריאות נגד שוטרים במקום. מהמשטרה נמסר כי מפגינים גם יידו אבנים וירו זיקוקים אל עבר שוטרים במקום. לא ידוע על נפגעים עד כה.מוקדם יותר המשטרה חסמה לתנועת כלי רכב את צומת מגידו לכיוון מערב וצומת מי עמי לכיוון מזרח בכביש 65, עומסי תנועה כבדים באזור. נחסמה הגישה לתחנת המשטרה בעיר. המשטרה מבקשת שמי לא משתתף בהפגנה - לא יגיע לכביש 65, אלא ייסע  בדרכים חלופיות. 

במקום נכחו גם חברי כנסת מהמפלגות מרצ והרשימה המשותפת, וגם מוחים רבים מערים אחרות שבאו להזדהות עם המפגינים הערבים - אחרי ההפגנה והעימותים הקשים בשבוע שעבר בין מפגינים לכוחות המשטרה.

נגה מקיבוץ מצר שהגיעה למחות יחד עם תושבי העיר, אמרה: "עכשיו יש התעוררות. זאת לא תופעה ששייכת לערבים אלא לכולנו. אם יש נשק אצל ערבים וחס וחלילה הנשק הזה נגנב מהצבא - זאת בכלל בעיה ביטחונית של כולנו. לא ייתכן שאזרחי ישראל יחיו בחוסר ביטחון". נילי, גם היא מקיבוץ מצר, הוסיפה: "מקווה שמה שקרה פה לפני שבוע יעצים את המחאה, ויביא את כל היהודים לכאן".

ביום שישי שעבר התפתחו עימותים קשים בהפגנה שהתקיימה בעיר. תושב העיר, בן 35, נפצע קשה בראשו מרימון הלם ופונה לבית החולים רמב"ם בחיפה. כמו כן, ראש עיריית אום אל פחם, ד"ר סמיר מחמיד וחבר הכנסת יוסף ג'אברין נפצעו במהומות, לאחר שהמפגינים ניסו לחסום את כביש ואדי עארה. ארבעה חשודים נעצרו בגין הפרת סדר. במשטרה מסרו ששמונה שוטרים נפצעו קל בהפגנה, וטענו כי ראש העיר וראשי המפגינים לא שיתפו פעולה בניסיונות ההידברות.

בתחילת השבוע המחלקה לחקירות שוטרים הודיעה שהחלה בבדיקת התנהלות השוטרים בהפגנה. בתיעודים שפורסמו נראים בשני מקרים שוטרים דוחפים בכוח נשים בהפגנה. התלונות הוגשו על ידי מרכז מוסאוא וארגון עדאלה.

כתב אישום נגד מעורב באירוע הירי בטמרה שבו נהרג אחמד חיג'אזי לפני כחודש

אירוע הירי בטמרה לפני כחודש: כתב אישום הוגש היום נגד מחמוד מלחם יאסין, בן 23, בגין ירי וחבלה בכוונה מחמירה. על פי כתב האישום שהוגש לבית המשפט המחוזי בחיפה, מלחם יאסין ירה אל בית של תושב העיר יחד עם קרוב משפחתו מחמוד הישאם יאסין שנהרג באירוע ועם אדם אחר שטרם נתפס.

עוד עולה מהאישום כי השלושה היו חמושים בשני רובי M-16 ואקדח. שוטרים שהיו במארב בקרבת מקום ניסו לעצור את השלושה והתפתחו חילופי אש בין הצדדים. הנאשם נפצע פצעים קשים ונתפס. אחמד חיג'אזי שיצא מבית סמוך נפגע מהירי ונהרג.