אפי נוה והשופטת אתי כרייף
יונתן זינדל, פלאש 90

פרשת מין תמורת מינוי: נסגר התיק נגד ראש לשכת עורכי הדין לשעבר אפי נוה

המשנה לפרקליט המדינה סגר את התיק גם נגד השופטת אתי כרייף המעורבת בפרשה: "למרות ממצאים קשים - אין סיכוי סביר להרשעה" • לדברי למברגר, משעה שעבירת השוחד ירדה מן הפרק עולה שאלת השימוש בראיות שהושגו מהחדירה לטלפון הנייד של נוה • השופטת כרייף הודיעה כי היא פורשת מכס השיפוט
תמר אלמוג
21 במרץ 2021
18:15

פרשת מין תמורת מינוי: המשנה לפרקליט המדינה, עו"ד שלמה למברגר, סגר היום (ראשון) את התיק נגד ראש לשכת עורכי הדין לשעבר, אפי נוה, ונגד השופטת אתי כרייף. לאחר שמיעת כלל הטיעונים שהעלו הסניגורים בשימוע וכמה דיונים שקיים החליט למברגר כי אין סיכוי סביר להרשעה בתיק זה, וכי על אף ממצאים עובדתיים קשים שעלו מן החקירה - ממצאים העולים לכאורה כדי מעשים פליליים - יש לגנוז את התיק.

בדצמבר 2019 החליט פרקליט המדינה דאז לשקול להעמיד את נוה לדין בחשד לעבירות של לקיחת שוחד ומרמה והפרת אמונים, ואת השופטת כרייף בחשד לעבירות של מתן שוחד והשמדת ראייה. בהיעדר פרקליט מדינה מכהן נדחה השימוע, עד שלבסוף הטיל שר המשפטים את סמכות היועץ המשפטי לממשלה בעניין זה על המשנה לפרקליט המדינה.

במסגרת התיק נחקר החשד כי נוה פעל בתוקף תפקידו כיו"ר לשכת עורכי הדין, לקידום נשים שעמן ניהל מערכות יחסים תוך שהוא מצוי בניגוד עניינים. בסיום החקירה נמצאה תשתית ראייתית לכך שנוה פעל במסגרת תפקידו בהזדמנויות שונות בעניינה של עו"ד כרייף, כדי לקדם את מועמדותה לשיפוט.

מחומר הראיות נגד נוה וכרייף עלה לכאורה, כי השופטת ביקשה מנוה פעם אחר פעם לקדם את מינויה לתפקיד בד בבד עם שיח אינטימי ומה שכינו בפרקליטות "שמירת האש" ביניהם, כש"ציר הקשר האינטימי וציר קידום המינוי היו שלובים זה בזה".

בהודעת הפרקליטות נכתב כי מה שהכריע את הכף בהחלטת המשנה לפרקליט המדינה נגע לדרך שבה הושגו הראיות נגד נוה. התכתבויות ושיחות מוקלטות שהושגו מהטלפונים שלו, "תוך פגיעה קשה בפרטיותו ובזכויותיו, ולכאורה תוך ביצוע עבירות פליליות של פגיעה בפרטיות וחדירה לחומר מחשב". למברגר מדגיש  כי שעה שפנו גלי צה"ל והכתבת הדס שטייף לרשויות אכיפת החוק, הייתה הצדקה מלאה, ואף חובה לקבל את החומרים ולפתוח בחקירה, אך משעה שעבירת השוחד ירדה מן הפרק בפרשה, "עולה שאלת השימוש בראיות בנסיבות של העמדה לדין בשל עבירה של מרמה והפרת אמונים ללא רכיב של סטייה מן השורה".

לדבריו אם היה מוגש כתב אישום בשל עבירת השוחד, היה מקום לבקש מבית המשפט לקבוע, שהראיות שהפיקה המשטרה ישירות מהטלפונים של נוה – קבילות. "מדובר במקרה ייחודי שבו הסיבה היחידה לפתיחה בחקירה הייתה הראיות שהושגו לכאורה בעבירה. בנסיבות אלה ובנקודת זמן זו השתנו האינטרסים הנוגדים, וכך שאלת הגינות השימוש בראיות הנ"ל במסגרת ההליך קיבלה אף היא מעמד אחר".

בהחלטתו כותב למברגר כי התשתית הראייתית לימדה שכרייף נפגשה עם נוה למפגש אינטימי גם מתוך רצון ומטרה שזה יסייע לה, ולא רק בשל יחסי הידידות והמשיכה ביניהם, וכי נוה היה מודע לכך. עם זאת, לאחר השימוע שנערך לשניים סבר המשנה לפרקליט המדינה כי הערכת הראיות בתיק השתנתה.

עורכי דינה של השופטת כרייף, נתי שמחוני ואופיר סטרשנוב, הודיעו בשמה כי היא פורשת מכס השיפוט: "אנו מברכים על ההחלטה המתבקשת לסגור את התיק כנגד כבוד השופטת כרייף. אנו חדורי אמונה כי לא נפל כל רבב בהתנהלותה. לאורך כל הדרך, הייתה כבוד השופטת כרייף סמוכה ובטוחה בחפותה המלאה. השופטת כרייף נבחרה, כדין, לכהונת שיפוט ברוב גדול בוועדה למינוי שופטים, ובתמיכת נשיאת בית המשפט העליון דאז, וזכתה לתשבחות רבות על תיפקודה. אנו מצרים על העוול הכבד ועוגמת הנפש שנגרמו לה, למשפחתה ולמערכת המשפט. בשל כך, ומתוך רצון למנוע את המשך הפגיעה הקשה השופטת הגיעה כרייף, בלב כבד, להחלטה לפרוש מכס השיפוט".

עורכי הדין בעז בן צור, כרמל בן צור, גיא רוה והדר גולדשטיין המייצגים את נוה אמרו לאחר הודעת המשנה לפרקליט המדינה: "היום נסגר תיק שלא היה צריך לבוא לעולם. כזכור, החקירה נגד עו"ד נוה נפתחה לאחר שהתבצעו עבירות פליליות כלפיו. מכל מקום, על אף שחקירה זו לא היתה צריכה להתקיים, טוב שלאחר בחינה מעמיקה - העובדות התבררו והדברים הועמדו על מכונם. יש לברך אפוא על כך שבסופה של דרך התקבלה ההחלטה הנכונה".