t
תלמידים, ארכיון
צילום: חן לאופולד, פלאש 90

בלי קפסולות: הממשלה אישרה - מערכת החינוך תיפתח במלואה אחרי יום העצמאות

לפי המתווה החדש, ברגע שיתגלה תלמיד מאומת – התלמידים בכיתה, בשכבה וצוות ההוראה יעברו בדיקות טרם חזרתם למערכת החינוך. עוד תבוטל המגבלה על מעבר של מורים וסייעות בין כיתות ובתי ספר • משרד החינוך: ירידה של כ-30% במיומנויות יסוד של תלמידי א'-ג' בעיקר בשפה וקריאה
כתבי כאן חדשות
12 באפריל 2021
20:00
עודכן ב 00:46

הממשלה אישרה הערב (שני) לפתוח את מערכת החינוך במלואה אחרי יום עצמאות וללא קפסולות. בממשלה אימצו את המלצת משרד הבריאות לפתוח את כלל הכיתות, כפוף לבדיקות קורונה לכל השכבה והצוות במקרה של גילוי מקרה תחלואה. 

במסגרת המתווה החדש, יופעל מערך בדיקות וניטור רחב במוסדות החינוך. כלומר, ברגע שיתגלה תלמיד מאומת בכיתה מסוימת - התלמידים בכיתה, בשכבה וצוות ההוראה יעברו בדיקות טרם חזרתם שוב למערכת החינוך. זאת בנוסף לחובת הבידוד כפי שקיימת עד כה.

עוד הוחלט כי לא תוטל הגבלה על מעבר של מורים וסייעות בין הכיתות ובתי הספר. מסגרות החינוך הבלתי פורמאלי, החוגים וההשכלה הגבוהה ימשיכו במתכונת הקיימת. המשך ההקלות לגבי המסגרות הללו ייבחן בשבוע הבא.  

משרד הבריאות ציין כי משעברו שבועיים של יציבות בנתוני התחלואה עם 95% מהמדינה ירוקה, כולל תחלואה נמוכה בקרב ילדים - "ניתן להתקדם עם פתיחה של החינוך בצורה רחבה יותר תוך הפעלת מתווה של בדיקות נרחבות במקומות בהם יהיה זיהוי של עליית תחלואה במסגרת 'מגן חינוך מותאם'".

ממונה הקורונה, פרופסור נחמן אש, אמר בדיון כי אנו נמצאים במצב טוב מאוד עם נתונים מעודדים, ועדיין לא שאננים. "הזהירות והאחריות בה נקטנו עד כה, הוכיחו את עצמן. הנתונים מראים, כי המתווים שגיבשנו לאורך הדרך, לצד מבצע חיסונים מרשים ורחב היקף, הצליחו. עדיין יש כברת דרך. לשם כך, עקבנו אחרי נתוני התחלואה של התלמידים. ראינו את המשך הירידה בתחלואה, למרות פתיחת כיתות ג', וזה נתן לנו את הביטחון להמליץ את מה שאנו מציגים היום. פתיחה מלאה ללא קפסולות, אבל עם יכולת ללוות את זה עם מערך בדיקות וניטור נרחב. המשך ההקלות ייבחנו בעוד שבועיים".

לגבי נתב"ג החליטה הממשלה שיוקם מתחם בדיקות מחוץ לטרמינל כדי להגדיל את תנועת הנוסעים. לצורך זה, יוקם צוות בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה שידון בהוצאת מכרז להקמת המתחם. הצוות יגיש את המלצותיו לממשלה בתוך 14 ימים. עד להקמת המתחם, תימשך פעילות הבדיקות המתבצעת כרגע בטרמינל. המגבלה הנוכחית בנתב"ג היא 8,000 נוסעים ביממה, אך היא צפויה להתבטל בעקבות עבודת הצוות. 

משרד החינוך: ירידה של כ-30% במיומנויות יסוד של תלמידי א'-ג' בעיקר בשפה וקריאה

לקראת הישיבה, משרד החינוך הציג נתונים שאספו מנהלי בתי ספר, ולפיהם חלה קריסה בקרב תלמידי ישראל בתחום הלימודי. בקרב תלמידי כיתות א' -ג' חלה ירידה של כ-30% במיומנויות היסוד, בעיקר בשפה ובשטף הקריאה. ירידה של כ-25% באוריינות מתמטית ובאוריינות לשונית בקרב כיתות ד' עד ו'.

עוד עולה מהנתונים כי קיים פער של 30% במקצועות הליבה בחטיבות הביניים ובכיתות י'. במשרד החינוך הדגישו כי הפערים הלימודיים גבוהים יותר בשכבות הסוציאו-אקונומיות הנמוכות. יחד עם זאת, מדובר בנתוני הערכה בלבד שהגיעו ממנהלי בתי הספר. במשרד החינוך לא ביצעו מדידה מסודרת של הפערים הלימודיים. בכיר במשרד החינוך אמר: "חייבים לנצל כל יום בעשרה שבועות האלה ויפה שעה אחת קודם".

על פי נתוני משרד החינוך, בחודש האחרון חלה ירידה של 91% במספר התלמידים המאומתים לנגיף. בנוסף, חלה ירידה של 95% בכמות התלמידים המבודדים.

המאבק בין הליכוד לכחול לבן בסוגיית החיסונים מעולה מדרגה

חילופי דברים קשים היום בין הליכוד לכחול לבן סביב סוגיית החיסונים לקורונה. זה התחיל כשהליכוד פרסמה הודעה שבה נאמר "גנץ רוצה להחזיר אותנו לסגרים בגלל שהוא דורש 'מינוי תמורת חיסונים'. אנו קוראים לגנץ להתעשת ולא להמשיך לסכן את חייהם ובריאותם של אזרחי ישראל".

בתגובה לדברים מלשכת שר הביטחון יצאה הודעה שבה נכתב: "הודענו ללשכת ראש הממשלה, כי לאחר שיחות מקצועיות עם משרדי האוצר והבריאות, השתכנענו שיש להסכים לתוספת תקציבית עבור חיסונים בלבד, וזאת לאחר מינוי שר משפטים קבוע. כל אזרח בישראל צריך לשאול את עצמו מדוע ראש ממשלה נאשם בפלילים, מסרב למנות שר משפטים, גם במחיר של 'חזרה לסגרים' לשיטתו? והתשובה היחידה היא שהוא שם את המשפט מעל צורכי המדינה והגיע הזמן שילך הביתה".

לאחר מכן שר הבריאות יולי אדלשטיין האשים: "גנץ מבצע פשע בבריאות אזרחי ישראל. השר גנץ מעמיד בסכנה את יכולתה של ישראל לקבל חיסונים החיוניים להמשך תפקוד המשק. הסירוב התמוה לרכש החיסונים נמשך גם לאחר שגנץ ואנשיו קיבלו את כל ההסברים לשאלותיהם מאנשי המקצוע של משרד הבריאות. מסתבר שהיה זה משחק מכור ציני ובזבוז זמן יקר של אזרחי ישראל. לא הייתה לו כוונה לאפשר את רכש החיסונים, וכל היתר היה תירוצים. ההשלכות החמורות לבריאות ולכלכלה של אי רכישת החיסונים יהיו על ידיו".

בכחול לבן לא נשארו חייבים, ומסרו בתגובה: "שרי הליכוד ואדלשטיין בראשם הפכו לשותפים לפשע של פושע שמנסה להימלט ממשפטו. אם אדלשטיין היה באמת חושב על אזרחי ישראל הוא היה גם נלחם על מינוי שר משפטים וגם לאישור תקציב עבור חיסונים נוספים".

בהכנת הידיעה השתתפו גילי כהן, עמיחי שטיין, לירן כוג'הינוף ושרון עידן