-

לילה נוסף של מתיחות ביפו ובשער שכם: שמונה נעצרו בגין הפרת סדר

לילה שישי ברציפות של עימותים בשער שכם בירושלים: המשטרה הפעילה רכבי התזה כדי לפזר את הצעירים שהתקהלו במקום. רוב הכוחות המשטרה עזבו את האזור • עימותים אלימים גם ביפו: הפגנת תמיכה ברב שהותקף הביאה להפגנת נגד של תושבי העיר המוסלמים בה נורו זיקוקים והוצתו פחים • ח"כ סמי אבו שחאדה: תמיכת המשטרה בפרבוקציה המסוכנת שוב סיכנה תושבים ביפו
כתבי כאן חדשות
18 באפריל 2021
20:33
עודכן ב 07:34

לילה של עימותים אלימים ביפו וירושלים: תושבים מוסלמים התעמתו הערב (ראשון) עם שוטרים ביפו ובשער שכם בבירה. המשטרה עצרה סך הכול שמונה חשודים בגין הפרת סדר, ופיזרה התקהלויות תוך שימוש באמצעים לפיזור הפגנות.

חמישה חשודים נעצרו בשער שכם לאחר שהחלה התקהלות תוך הפרת סדר שכללה תקיפת שוטרים. מהמשטרה נמסר כי סמוך למערת צדקיהו יודו אבנים ונורו זיקוקין לעבר כוחות המשטרה, אך לא היו נפגעים, ולא נגרם נזק.

זהו הלילה השישי ברציפות של עימותים בין צעירים ממזרח ירושלים לשוטרים. העימותים מלווים בימים האחרונים גם באלימות כלפי אזרחים יהודים העושים את דרכם לכיוון העיר העתיקה והכותל.

שלושה מתפרעים נעצרו ביפו, שם החלו העימותים כתגובה להפגנת תמיכה בראש ישיבת ההסדר שהותקף היום. מול קומץ מפגינים יהודים בעיר הגיעו תושבים ערבים שמחו, התעמתו עם שוטרים, ירו זיקוקים והציתו פחים. ח"כ סמי אבו שחאדה, תושב יפו בעצמו, אמר בתגובה: "פרובקצית המתנחלים ביפו בשתיקת והגנת השוטרים היא הסיבה העיקרית שהובילה למצב הקשה בעיר. תמיכת המשטרה בפרבוקציה הגזענית והמסוכנת שוב סיכנה את התושבים והעוברים בעיר יפו הלילה".

מנהל ישיבת ההסדר מסר עדות במשטרה וציין כי פגש בשני החשודים בתקיפה לראשונה בזמן שהוא וחברו הותקפו. לכאן חדשות נודע כי לאירוע היום קדם מקרה נוסף שאירע שלשום, בליל שבת. צעירים בני אותה ישיבה סיפרו לכאן חדשות כי בזמן שהלכו ברחוב - צעירים מקומיים קיללו וגידפו אותם מבלי שהייתה כל התגרות מצד בני הישיבה. לדברי בני הישיבה הושלכו לעברם כיסאות והעיפו מראשם את כיפותיהם.

במשטרה מעריכים שנראה עוד מקרים של תיעוד תקיפות אלימות מצד ערבים נגד יהודים, כפי שאירע בימים האחרונים. זאת בשל הוויראליות של הסרטונים המופצים ברשתות החברתיות, בין השאר בטיקטוק. כך פורסם היום בחדשות הערב בכאן 11.

השוטרים נערכו דווקא לעלייה באלימות בתוך החברה הערבית בחודש הרמדאן, אך מוצאים עצמם עוסקים בימים אלה יותר בתקיפות האלימות נגד יהודים, בעיקר באזור מזרח ירושלים. המשטרה מצליחה להגיע ברוב המקרים למי שמצלם את הסרטונים, אך לא תמיד למי שמצולם ומבצע את התקיפה.

היום הוארך ביום מעצרו של חשוד בתקיפת חרדי השבוע בשער שכם בירושלים, תקיפה שתועדה ופורסמה בטיקטוק. ביום חמישי האחרון פורסם סרטון שבו נראה צעיר ממזרח ירושלים סוטר לאדם חרדי ברכבת הקלה בבירה. תושב בית חנינא בן 21, החשוד שתיעד את האירוע, נעצר ונחקר.

באירוע שקדם לעימותים ביפו, שגם תועד והופץ ברשתות, הותקף ראש ישיבת ההסדר ביפו. היום המשטרה עצרה שני חשודים, תושבי יפו בשנות ה-30 לחייהם. בחדשות הערב דווח היום כי בין החשודים למותקפים לא הייתה היכרות מוקדמת, והכיוונים שנבדקים הם רקע לאומני או סכסוך רגעי-פלילי.

הכוחות במזרח ירושלים תוגברו

על רקע תקיפות יהודים וההתפרעויות האלימות באזור העיר העתיקה בירושלים והכותל, המשטרה מתכוונת החל מהערב לתגבר כוחות באזור, וכן להגביר את השימוש ביחידת המסתערבים. במשטרה חוששים מהחרפת העימותים בשער שכם בעקבות קריאות של פעילי ימין להגיע לשער שכם ו"לאבטח" את היהודים שעוברים באזור. גם חברי הכנסת בצלאל סמוטריץ' ואיתמר בן גביר מתכוונים להגיע הערב לשער שכם על רקע האירועים האחרונים.

אמש, לילה חמישי ברציפות, צעירים יידו אבנים אל כוחות המשטרה וירו לעברם זיקוקים. המשטרה הגיבה באמצעים לפיזור הפגנות, לרבות רימוני הלם. בנוסף, אוטובוס של אגד שהיה בדרכו לכותל המערבי הותקף באבנים סמוך לשער שכם. לאוטובוס נגרם נזק אך איש מהנוסעים לא נפגע.

השתתפו בהכנת הידיעה: משה שטיינמץ, דניאל אלעזר, סולימאן מסוודה וכרמל דנגור