מחוץ למשרדי אגף השיקום במשרד הביטחון בפתח תקווה, 2
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

"המשימה שלנו - שלא יהיה עוד פעם איציק סעידיאן"

חברי קבוצת "לוחמים בוערים" מפגינים כבר שבועיים במקום בו הצית עצמו איציק סעידיאן מול אגף השיקום בפתח תקווה. עמית שבתאי, מפעילי המחאה ולוחם שנפגע בשירותו: לא יכולים לשבת בצד עוד. אני לא מאמין שאני יכול לעצור את השטח עוד הרבה זמן
זה מגיע לכם
28 באפריל 2021
06:40

חברי קבוצת לוחמים הלומי קרב "לוחמים בוערים", מפגינים כבר 15 ימים במקום בו הצית עצמו איציק סעידיאן, מול אגף השיקום בפתח תקווה. לא זזים לרגע ממאהל המחאה שהקימו, עד שיסתיים מחדל הוועדות הרפואיות והיחס כלפי לוחמי צה"ל שנפגעו בשירותם הצבאי. 

עמית שבתאי, מפעילי המחאה ולוחם שנפגע בשירותו, הסביר בתוכנית "זה מגיע לכם" עם ד"ר גילי תמיר, בכאן רשת ב שכפי שהם חתרו למגע ולא ויתרו עד שהשיגו את היעדים שהציב צה"ל וניצחו בקרב, גם כאן, הם לא יוותרו עד שיושג שינוי אמיתי. "שאף לוחם לא ייאלץ להצית את עצמו בייאושו מול משרד הביטחון", אמר.

האזינו לריאיון המלא עם עמית שבתאי, בכאן רשת ב

שבתאי תיאר את התסכול שחווים הלוחמים, את הזלזול של רופאי הוועדות ואת שתיקת השרים וחברי הכנסת. הוא סיפר על ההתעלמות שמובילה לרצון להחריף את המחאה ואף לנקוט בפעולות אלימות, עד שיזכו להתייחסות אמיתית, כי השטח "בוער".

התחקיר הפנימי שביצע משרד הביטחון הוצג אתמול למשפחתו של סעידיאן, לאחר שהוצג יום קודם לכן לשר הביטחון בני גנץ. התחקיר על התנהלות אגף השיקום מול נכה צה"ל שהצית עצמו ליד משרדי האגף העלה שורת ליקויים וקבע: איציק נדרש לגייס כוחות להתמודד עם המערכת, שנחוותה בעיניו כעויינת. בין המלצות צוות הבדיקה: רפורמה ביחס להכרה בנכים פוסט טראומתיים והרחבת הכלים לשיקום.

עוד המליץ צוות הבדיקה על רפורמה מקיפה ביחס להכרה בנכים פוסט טראומתיים ומתן מסגרת כלים רחבה יותר לשיקום, לרבות סל טיפולים אלטרנטיבי ומענה מקצועי שיהיה זמין בכל שעות היממה. בנוסף הומלץ לקצר את משך הליך ההכרה בנכי צה"ל, לפעול לקיצור מיידי של תגמולי המחיה והגדיל את כוח האדם באגף השיקום.