פעילות צה"ל למעצר חשודים במעורבות בפיגוע בצומת תפו
צילום: דובר צה"ל

חמאס: אם ישראל לא תפסיק את תקיפת תושבי מזרח ירושלים - היא תשלם מחיר יקר

ראש הזרוע הצבאית של הארגון, מוחמד דיף פרסם הודעה חריגה • החשוד בביצוע הפיגוע בצומת תפוח חזר לאחרונה מארה"ב אחרי שהות של שנים • כוחות הביטחון החשודים נעצרו בכפר עקראבה. הכוחות החרימו גם את חלקי הרכב ששימש לפי החשד את המחבל לביצוע הפיגוע. המחבל עצמו טרם נעצר ושיחות אזהרה בוצעו לבני משפחתו
נורית יוחנן, רועי שרון וכרמל דנגור
04 במאי 2021
08:01
עודכן ב 23:37

ראש הזרוע הצבאית של חמאס, מוחמד דיף, התייחס הערב (שלישי) בהודעה חריגה לאירועים האחרונים בירושלים ופונה לישראל. בהודעה שפורסמה בכלי התקשורת הפלסטיניים נכתב כי דף מזהיר באופן ברור את ישראל אזהרה אחרונה, כי אם זו לא תפסיק את תקיפת תושבי שכונת שייח' ג'ראח במזרח ירושלים - הם לא ישארו כפותיי ידיים והאויב ישלם מחיר יקר, לדבריו.

בד בבד, הפלסטיני החשוד כמחבל שביצע את הפיגוע בצומת תפוח שלשום חזר לפני כשנה מארצות הברית, אחרי שהייה של שנים. הוא היה עצור לפני כעשור בכלא הישראלי אבל לא בגין טרור אלא ציד לא חוקי. כך דווח היום בחדשות הערב בכאן 11. 

כוחות הביטחון עצרו הלילה בכפר עקראבה שבשומרון כמה פלסטינים החשודים בסיוע למחבל שביצע את הפיגוע. הכוחות החרימו גם את חלקי הרכב ששימש לפי החשד את המחבל לביצוע הפיגוע, רכב שהוצת אתמול בידי פלסטינים. המחבל עצמו טרם נעצר. 

שלושה צעירים נפצעו בפיגוע. מצבו של יהודה גואטה, בן 19 מירושלים שנורה בפיגוע, מוסיף להיות אנוש ונשקפת סכנה לחייו. בניה פרץ, בן 19 מבית שאן, מאושפז לצדו בבית החולים בילינסון במצב קשה מאוד. השניים הם תלמידי ישיבת ההסדר באיתמר. הפצוע השלישי בפיגוע, שנפגע קל, שוחרר מבית החולים. 

בעקבות הפיגוע בצומת תפוח וניסיון הדקירה בצומת גוש עציון שלשום, תיגבר צה"ל את הכוחות ביהודה ושומרון בגדוד מחטיבת גולני וביחידה מובחרת. החשש הוא מהסלמה על רקע אי קיום הבחירות ברשות הפלסטינית, צום הרמדאן, יום ירושלים וימי אזכור אחרים. בנוסף לחשש מגל של פיגועי חיקוי. 

ביום ראשון בערב עצר כלי רכב ליד הטרמפיאדה בצומת, פתח את החלון, ירה בצעירים ונמלט. ההערכה היא שמדובר במחבל אחד. עד ראייה סיפר: "הרכב שלפניי האט, ירה כמה כדורים והמשיך לנסוע". עד ראייה נוסף סיפר לכאן חדשות כי אחד המחבלים האט את הרכב, פתח את החלון, צעק "אללה אכבר" - וירה באזרחים.