מהומות בהר הבית
צילום: רויטרס

המהומות בהר הבית: מאות התפרעו, 17 שוטרים נפצעו

מאות מתפללים התפרעו אמש ויידו אבנים לעבר שוטרים בהר הבית. 17 שוטרים נפצעו, בהם אחד באורח בינוני. הפלסטינים דיווחו על 205 פצועים • בג'יהאד האסלאמי מאיימים: "על האויב לצפות לתגובה בכל רגע" • באופן חריג: אבו מאזן הטיל על ממשלת ישראל את האחריות להסלמה
כתבי כאן חדשות
07 במאי 2021
20:53
עודכן ב 06:01

מאות בני אדם התעמתו אמש (שישי) והלילה עם המשטרה בעיר העתיקה בירושלים והתפרעו בהר הבית, תוך שהם מיידים אבנים, בקבוקים וחפצים אחרים. השוטרים השיבו בירי רימוני הלם ובאמצעים נוספים לפיזור הפגנות. לפנות בוקר עדכנה המשטרה כי 17 שוטרים נפצעו במהומות וכי מחציתם נזקקו לטיפול בבית החולים. אחד השוטרים נפצע באורח בינוני לאחר שנפגע מאבן בפניו. הוא פונה לבית החולים הדסה עין כרם עם חבלה בראשו. הסהר האדום הפלסטיני דיווח כי בעימותים במתחם אל-אקצא, בשער שכם ובשכונת שיח ג'ראח נפצעו 205 בני אדם. 88 מהם הועברו לבתי חולים בעיר. 

התגובות בצד הפלסטיני למתרחש בהר הבית לא איחרו לבוא: מנהיג הג'יהאד האיסלאמי בחו"ל זיאד נחאלה, הגיב לאירועים ואיים כי "על האויב לצפות בתגובה בכל רגע". מנהיג חמאס אסמעאיל הניה הגיב גם הוא וקרא לראש הממשלה נתניהו "אל תשחק באש, זאת מערכה שאתה לא יכול לנצח בה". 

באופן חריג, ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן עלה לשידור בשיחת טלפון בטלוויזיה הפלסטינית והטיל על ממשלת ישראל את האחריות להסלמה. ראש הממשלה הפלסטיני, מוחמד אשתיה, גינה את כניסת כוחות הביטחון הישראלים להר הבית ואת תקיפת המתפללים במקום ומסר ברכות למתפרעים "שמגנים על המקום מפני הכיבוש".

במקביל, מספר מדינות גינו את האירועים, ביניהן טורקיה, ירדן וקטאר. משרד החוץ הירדני הטיל את האחריות להסלמת המצב על הרשויות בישראל והזהיר מ"תוצאות ההסלמה המסוכנות". גם בארצות הברית התייחסו לאירועים. דובר משרד החוץ האמריקני נד פרייס פרסם הבוקר הודעה בה כתב כי ארצות הברית מודאגת מאוד מהעימותים בירושלים. הוא קרא לגורמים הישראלים והפלסטינים לפעול כדי להוריד את המתיחות ולעצור את האלימות.

אתמול, לאחר תפילות הצהריים בהן השתתפו כ-75 אלף בני אדם שחלקם הניפו דגלי חמאס, התפתחו מהומות גם בשכונת שייח ג'ראח במזרח ירושלים, על רקע הכוונה לפנות מספר משפחות פלסטיניות מהשכונה. במהלך המהומות שם, נראו השוטרים הודפים את חבר הכנסת אחמד טיבי. שני מתפרעים נעצרו. 

המשטרה נערכה בכוחות מתוגברים לקראת התפילות, שנפרסו משעות הבוקר המוקדמות בסמטאות העיר העתיקה על מנת לאפשר לרבבות מוסלמים להתפלל. היום החגיגי למוסלמים ואחריו לילת אל-קדר במוצאי שבת ועיד אל-פיטר, מגיעים על רקע מתיחות גדולה במזרח ירושלים, שנמשכת שבועות.

אתמול בבוקר פתחו באש שלושה מחבלים, חמושים ברובי קרלו מאולתרים וסכינים, לעבר ש"ג במוצב באזור הכפר סאלם. כוחות מג"ב וצה"ל הגיבו בירי לעבר המחבלים. שניים מהם נהרגו ואחד ככל הנראה נפצע קשה מאוד. אין נפגעים ישראלים באירוע. לפי הערכות, השלושה, תושבי אזור טול כרם, התכוונו לבצע פיגוע במרכז הארץ, אך הרכב שבו נסעו נתפס ונשלח חזרה לשטחי הרשות הפלסטינית. גורם ביטחוני מסר לכאן חדשות: "ייתכן שנמנע פיגוע 'שרונה 2'".

בהכנת הידיעה השתתפו: ורד פלמן, סולימאן מסוודה, עומרי חיים וגל ברגר