נפתלי בנט
צילום: פלאש 90

ממשלת בנט-לפיד: איך תעבוד הממשלה המסתמנת?

הפריטטיות שהייתה בממשלה היוצאת צפויה לעבור שינוי, והקולות יתחלקו לפי גודל הגוש • מהצד הימני יהיו רק ימינה ותקווה חדשה, כשכחול לבן וישראל ביתנו יחשבו שמאל • וגם: לוח הזמנים להקמת הממשלה
יערה שפירא
30 במאי 2021
23:13

הממשלה המתגבשת בין בנט ללפיד נועדה להיות פריטטית, אבל באופן משונה קצת, כך שמהצד הימני שלה יהיו רק בנט וסער, ומהצד השמאלי – כל השאר, כולל למשל, אביגדור ליברמן ובני גנץ. במספרים: מצידו של בנט יהיו 12 מנדטים, ומצד לפיד – 49. לכן באו אנשי בנט וסער במשא ומתן, ואמרו "אוקיי, אז תנו לנו כוח גדול יותר בקבלת החלטות בתוך הממשלה, כדי לפצות על כך שנהיה פחות אנשים".


ההצעה שמדברים עליה עכשיו לגבי הממשלה אומרת כך – בכל הצבעה יספרו בנפרד את הקולות מכל גוש, ואז יחלקו אותם במספר חברי הגוש. לדוגמה: נניח שמצביעים על תוכנית להסדרת המאחזים. חמישה חברי ימינה ותקווה חדשה מצביעים בעד, 12 חברים מגוש לפיד מצביעים נגד והשאר נמנעים.

עכשיו מחלקים את חמשת הקולות בעד, מצד בנט וסער, ב-12 – זה מספר המנדטים של הגוש, ומחלקים את 12 הקולות נגד מצד לפיד ב-49 – זה מספר המנדטים של הגוש שלהם. רק עכשיו בודקים מי ניצח – והתשובה תהיה – בנט וסער, על אף שלכאורה היו להם פחות קולות.

הרעיון הוא לקח מממשלת נתניהו-גנץ, שהמנגנון הלא ברור שלה איפשר – בעיקר לנתניהו – לעשות תרגילים משפטיים. עם זאת, המנגנון עדיין לא נסגר סופית. גם היום התקיימו דיונים בנושא הזה – שחשוב במיוחד לבנט וסער להגיע לסיכום לגביו – כתנאי להרכבת הממשלה.

האזינו לפרק "יכול להיות שזה נגמר" | עוד יום

בנט הודיע שיקים ממשלה עם לפיד - מה עכשיו?

עד יום רביעי צריך יאיר לפיד להודיע לנשיא ראובן ריבלין שעלה בידו להרכיב ממשלה. לאחר מכן מליאת הכנסת צריכה להתכנס לשם כך, ולפיד חושש שיו"ר הכנסת יריב לוין ינסה לעכב את כינוס המליאה. שישה ימים אחרי ההודעה, ב-8 ביוני, צריך לפרסם פומבית את ההסכמים הקואליציוניים ויום לאחר מכן תושבע הממשלה. 

כל זאת בתנאי שלוין לא יעכב את המהלך. ללפיד יש דילמה מתי להודיע לנשיא כי "עלה בידו". אם יודיע מוקדם מדי, יו"ר הכנסת יוכל לומר שהוא מכנס יום לאחר מכן את המליאה להשבעת הממשלה, גם אם אין בידי חברי הממשלה הסכמים חתומים. מצד שני הוא לא רוצה להכריז מאוחר מדי, מחשש שלאורך הזמן הזה יופעל לחץ על בנט וסער. בינתיים, מתכננים בגוש להחליף את יו"ר הכנסת לוין.