רה"מ בנט

בנט: אויבינו משתכללים, אנחנו לא מהססים לפעול כשצריך

רה"מ בטקס מסדר הכנפיים: לא נאפשר איום קיומי על מדינת ישראל • גנץ פנה לבנט: זה מסדר הכנפיים הראשון שלך ואני בטוח שלא האחרון
כתבי כאן חדשות
24 ביוני 2021
11:00
עודכן ב 18:42

ראש הממשלה נפתלי בנט אמר היום (חמישי) בטקס מסדר הכנפיים בבסיס חצרים כי "את המדינה האהובה שלנו, לא הקמנו בקלות, שילמנו עליה מחיר כבד מנשוא. במיטב בנינו ובנותינו, מוטל עלינו לשמור עליה מכל משמר ולהעביר אותה הלאה במצב טוב יותר". בנט הוסיף כי "לכל ראשי הממשלה ישנה חובה מקודשת - לא נאפשר איום קיומי על מדינת ישראל".

בטקס בבסיס חיל האוויר בחצרים, בו ציינו 40 שנה לתקיפת הכור הגרעיני בעיראק, אמר בנט כי "השנים עוברות ואויבינו משתנים ומתפתחים. אז עיראק, היום איראן. רמת התחכום והנחישות של הצד השני עלתה, אבל אויבינו יודעים, לא מהצהרות אלא ממעשים, שאנחנו נחושים פי כמה, מתוחכמים פי כמה, ולא מהססים לפעול כשצריך".

על כך שיש ארבע בוגרות בטקס אמר בנט כי "על מגרש המסדרים ניצבות כאן גם ארבע בוגרות. מטובות בנינו. אינכן רק מקבלות היום כנפיים, אתן גם מעניקות היום כנפיים לאלפי ילדות ונערות שעבורן אתן מהוות דוגמה אישית והשראה - עוד הוכחה שכל תקרות הזכוכית סופן להתנפץ".

דבריו של בנט מגיעים בצל הדיווחים על תקיפה אתמול באיראן. הניו יורק טיימס דיווח הלילה כי מפעל הצנטריפוגות שהותקף אתמול ונגרם לו נזק אתמול מערבית לטהראן, היה ברשימת המטרות האפשריות לתקיפה שישראל הציגה לממשל טראמפ בתחילת השנה שעברה. גורם סיפר לעיתון כי נראה שכטב"מים המריאו מתוככי איראן, סמוך לאותו מפעל, ופגעו במבנה.

שר הביטחון בני גנץ אמר בטקס כי "ארגון החמאס צריך להפנים - אנחנו נחושים. אם הם רוצים פיתוח כלכלי, הגיעה העת שיעשו צעדים בשטח לכיוון השקט, להפסקת ההתחמשות והחזרת הבנים". בעניין איראן אמר כי "אם נדרש נפעל, כפי שפעלנו תמיד נסיר ונמנע כל איום באחריות מדינית ומקצועית".

גנץ פנה לבנט ואמר לו: "ראש הממשלה, זה מסדר הכנפיים הראשון שלך ואני בטוח שלא האחרון, אני מאחל לך הצלחה רבה״.

ריבלין: חיזבאללה מתעצם, המונח שקט יחסי ושביר

נשיא המדינה ראובן ריבלין ושר הביטחון בני גנץ השתתפו הבוקר בטקס האזכרה לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה בהיכל הזיכרון הממלכתי בהר הרצל בירושלים. "15 שנים חלפו מאז המלחמה, שבה איבדנו 44 אזרחים ו-121 חיילי צה"ל, הטובים שבלוחמינו, שחירפו נפשם במשימת ההגנה על תושבי הצפון ומדינת ישראל כולה", אמר הנשיא ריבלין בנאומו בטקס. "ההקרבה ומסירות הנפש של הלוחמים והמפקדים חיפו פעמים רבות על כשלים וליקויים שנחשפו ותוחקרו אחר כך – במוכנות, בכשירות, במלאים ובציוד".

לדברי ריבלין, "המערכה הביאה שקט לגבול הצפון. השבועות האחרונים הוכיחו לנו שוב – כמה 'שקט' הוא מונח יחסי ושביר. אנחנו ערים לניסיונותיו של חיזבאללה, להמשיך להתעצם, בגיבוי ובתמיכה איראנית, ולהתחמש בנשק שמטרתו היחידה היא פגיעה בעורף האזרחי של מדינת ישראל".

"מדינת ישראל לא תאפשר התבססות איראנית בלבנון ולא תיתן לאיראן לשלוח גרורותיה, לכאן, למזרח התיכון", המשיך הנשיא. "לא ניתן לאיראן להקים לה בסיס קידמי בלבנון או בסוריה. ישראל תגיב בצורה נחרצת לתוקפנות איראנית".

השר גנץ: "מוכנים להפעיל את מלוא היכולת אם נידרש לכך בכל זירה, בהן הלבנונית"

גם שר הביטחון גנץ אמר בנאומו בטקס כי "חללי מלחמת לבנון השנייה הביאו לנו במותם שנים ארוכות של שקט והרתעה – יותר מכל תקופה אחרת, מאז שהפכה לבנון לארץ הטרור". הוא ציין כי "לא הכול עבד כנדרש וכמצופה, אבל המסירות והרעות של הלוחמים, של המילואימניקים שנכנסו ולחמו בעוז, היא שהובילה להישגים צבאיים מרשימים ויצרה הרתעה ארוכת שנים ומשוואה חדשה שנשמרת עד היום".

לדבריו, "במבצעים הבאים או חלילה המלחמות, כשנצטרך להגיע שוב לעומק האויב, הכוחות הללו, שמבוססים על סדיר ומילואים – יגיעו מיד ובעוצמה, ויהיו חלק מרכזי בלחימה. נפעיל אותם אם הדבר יידרש. לא בקלות דעת, אך בידיעה ובהבנה שיכולת ההכרעה של צבא היבשה, שרירה, קיימת ומוכנה למשימות שניצבות לפתחנו. לכן, נקפיד גם על אימונים, ונקיים בהמשך כפי שקבע הרמטכ"ל את חודש המלחמה, שנדחה עקב מבצע שומר החומות. הניסיונות לחבל בשקט בגבולותינו לא נעלמים מעינינו, ואנחנו פוקחים עיניים, פועלים בשגרה, ומוכנים לפעולה נרחבת גם בחירום".

השתתפו בהכנת הידיעה: איציק זוארץ, אסף פוזיילוב, עמיחי שטיין ואמוץ שפירא