אל"מ שרון אסמן
צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

טרגדיה בצה"ל: מח"ט הנח"ל הנכנס התמוטט ומת בזמן אימון

אל"מ שרון אסמן בן ה-42 ביצע אימון כושר קרבי בבסיס בית ליד, וקרס. פעולות ההחייאה כשלו ומותו נקבע במקום • אסמן החל בתפקידו החדש רק שלשום • בנט: "היה מטובי בנינו" • גנץ: "זוכר אותו כמג"ד בצוק איתן, מוביל את חייליו בגבורה ובשקט פנימי" • ריבלין: "גיבור חיל ומצביא" • כוכבי: "לוחם מצטיין, משימתי, אוהב אדם וג'נטלמן"
איתי בלומנטל
01 ביולי 2021
15:26
עודכן ב 18:40

מפקד חטיבת הנח"ל הנכנס, אלוף משנה שרון אסמן, התמוטט הבוקר (חמישי) במהלך אימון כושר קרבי - וזמן קצר לאחר מכן נקבע מותו. אסמן בן ה-42 נכנס לתפקידו רק שלשום. 


ראש הממשלה נפתלי בנט ספד לו: "שרון אסמן היה מטובי בנינו, הוא תרם את מיטב שנותיו לשמירה על ביטחון ישראל. לכתו היה אירוע מצער וכואב". הרמטכ"ל, רב אלוף אביב כוכבי, ספד לו בטקס סיום קורס קצינים: "לוחם מצטיין, משימתי, אוהב אדם וג'נטלמן".

צפו בנאומו האחרון של אל"מ אסמן


את האימון ביצע אסמן בחדר הכושר בבסיס חטיבת הנח"ל בבית ליד. צוות רפואי ביצע בו החייאה ובתום מאמצים נאלץ לקבוע את מותו במקום. לאחר הטרגדיה, מפקד הנח"ל הקודם, אל"מ ישראל שומר, שכיהן בתפקיד בשנתיים האחרונות, לקח מחדש פיקוד על החטיבה כדי לשמור על המשך הפעילות המבצעית והאימונים.

התמוטט ביומו השני לתפקיד. אסמן (משמאל) בטקס חילופי המפקדים בחטיבת הנח"ל, צילום: דובר צה"ל

נשיא המדינה ראובן ריבלין הביע צער על מותו של איסמן: "בלתי נתפס ושובר לב. גיבור חיל ומצביא. איש מעשה עם לב רחב ואוהב לפקודיו ולכל הסובבים אותו". שר הביטחון בני גנץ ספד לו: "שרון הוביל לוחמים בכל הגזרות, חי"רניק ייחודי שצמח בחטיבת הנח"ל לאורך כל שרשרת הפיקוד. אני זוכר אותו היטב כמג"ד בצוק איתן, מוביל את חייליו בגבורה ובשקט פנימי שכל כך אפיינו אותו".


ביום שני נערך טקס חילופי המפקדים בחטיבת הנח"ל. "ביוזמה ובענווה ננצח כל אויב", אמר אסמן בנאומו כמח"ט הטרי. "אני מקבל לידי, מתוך שליחות ומחוייבות אדירה, את הפיקוד על חטיבת הנח"ל - כור מחצבתי ודרך חיי. חטיבה בה לחמתי ולצערי בה איבדתי חברים, מפקדים ופקודים".

"מקבל לידי את הפיקוד על חטיבת הנח"ל, כור מחצבתי ודרך חיי". נאומו של אסמן (משמאל) בכניסתו לתפקיד. צילום: דובר צה"ל

אל"מ שרון אסמן הותיר אחריו אישה ושתי בנות. הוא שירת בצה"ל במשך 25 שנה, במהלכן מילא שורה של תפקידי שטח. לפני שהתמנה למפקד הנח"ל, שירת כקצין אג"ם פיקוד צפון, מפקד חטיבת בנימין, מפקד חטיבת עציון, קצין אג"ם אוגדת עזה ומפקד גדוד 931 של הנח"ל. אסמן בוגר קורס פיקוד ומטה ובעל תואר ראשון בפסיכולוגיה.

באירוע אחר אתמול, התמוטט לוחם בחטיבת הקומנדו כתוצאה ממכת חום בזמן מסע בבקעת הירדן. הוא פונה במצב יציב לבית החולים. שלשום התמוטטה צוערת בקורס קצינים כתוצאה מאירוע רפואי ופונתה לבית החולים במצב אנוש . במקרה הזה הודגש כי מדובר באירוע רפואי אישי ולא בפציעה.