-

סופית: המשחקים באולימפיאדת טוקיו - בלי קהל

שרת האולימפיאדה: אני מתנצלת בפני רוכשי הכרטיסים. אתמול הוכרז מצב חירום בבירה היפנית בשל התחלואה בקורונה • בנוסף, עשרות אלפי הספורטאים, אנשי הצוות והעיתונאים שכן יגיעו - יצטרכו להתמודד עם חוקים נוקשים
מאיה ראכלין ובר שפר
08 ביולי 2021
16:15
עודכן ב 22:46

שבועיים לאולימפיאדת טוקיו 2020: המארגנים החליטו כי המשחקים ייערכו ללא קהל, בשל התפשטות הקורונה. כך הודיעה היום (חמישי) שרת האולימפיאדה, שאמרה: "זה מצער, אני מתנצלת בפני רוכשי הכרטיסים". ההחלטה התקבלה לאחר דיון בין נציגי ממשלת יפן, ראשי הוועדה המארגנת ונציגי הוועד האולימפי הבין-לאומי.

אתמול הממשלה היפנית הכריזה על מצב חירום בבירה טוקיו בשל התפשטות הקורונה בעיר. משרד הבריאות היפני דיווח על 920 נדבקים חדשים שאותרו ביממה החולפת בבירה טוקיו - מספר הנדבקים היומי הגדול ביותר מאז אמצע מאי.

לא רק יציעים ריקים: הקשיים שמחכים לספורטאים

היעדר הקהל הוא רק פן אחד של החוקים יוצאי הדופן שאיתם יצטרכו להתמודד עשרות אלפי הספורטאים, אנשי הצוות והעיתונאים שיגיעו ליפן. המשלחות הזרות מחויבות להיבדק פעמיים לפני היציאה למדינה. אחרי הנחיתה, הן יצאו למרתון בדיקות יומיות, וייכנסו לבידוד של שלושה ימים. מי שירצה, יוכל להתאמן בזמן הזה, אבל רק בתנאי שיסכים למעקב צמוד של איש צוות.

בנוסף, כולם מחוייבים להתקין יישומון שינטר את מיקומם. אין אפשרות להסתובב בחופשיות ביפן, אלא רק באתרים הרשמיים של המשחקים ובמספר מצומצם של יעדים נוספים. המשתתפים יצטרכו לדווח אחת ליום על חום ותסמינים, וחום גופם יימדד גם בכניסה למתקנים. ספורטאי שתוצאת בדיקה שלו תימצא חיובית, יישלח מיד לבידוד.

גם התחרויות עצמן ייראו אחרת לגמרי. האתלטים מחויבים לשמור על מרחק של שני מטרים לפחות זה מזה, מלבד בענפים שבהם אין אפשרות כזאת. יש איסור להתחבק, ואפילו לתת כיפים. עטיית מסכות נדרשת כל הזמן, פרט לזמני תחרויות, שינה ואכילה - שתתאפשר רק באזורים ייעודיים.

זהו מצב החירום הרביעי מפרוץ המגפה שמוכרז בבירה היפנית ולפי הדיווחים יימשך עד 22 באוגוסט. מומחי הקורונה ביפן חוזים כי בין 1,000 ל-2,000 איש ביום יידבקו בקורונה בטוקיו בחודשים יולי-אוגוסט. לפי התחזית, ישנה סבירות גבוהה לעומס כבד בבתי החולים ולמחסור במיטות אשפוז.

תושבים בבירה הביעו לאחרונה מחאה על קיום המשחקים האולימפיים ונראה שהוויכוח בתוך יפן אם לקיים את המשחקים בזמן מגפה - מגיע לנקודת רתיחה. השבוע אישה בת 53 נעצרה לאחר שירתה ברובה מים על רץ הנושא את הלפיד האולימפי. בתיעוד שפורסם היא נשמעה אומרת: "כבו את הלפיד, אני נגד אולימפיאדת טוקיו". לפי סקר שיצא במדינה, 62% מתנגדים לקיום המשחקים.