-
צילום: דוד כהן, פלאש 90

ירי הרקטות לצפון: בישראל שוקלים להגיב פעם נוספת נגד לבנון

במערכת הביטחון מעריכים שהירי בוצע בידי ארגונים פלסטינים, ואומרים שהתגובה הישראלית לא הסתיימה • ביישובי הצפון חוששים: עלולים להפוך אותנו ל"מודל עזה" • 3 רקטות נורו מלבנון, לא היו נפגעים
כתבי כאן חדשות
04 באוגוסט 2021
12:17
עודכן ב 20:37

מתיחות בצפון: לאחר ירי שלוש הרקטות מלבנון ותקיפת צה"ל בגבול היום (רביעי), בדרג המדיני שוקלים אם יש צורך בתגובה נוספת – כך פורסם בחדשות הערב בכאן 11. אחד מהשיקולים נגד התקיפה הוא רצון שלא לפגוע בעסקים בצפון, שנמצאים עכשיו בשיא חופשת הקיץ. 

בצה"ל תקפו היום בשלושה גלים עם יותר מ-100 פגזי ארטילריה, והבהירו שהתגובה לירי מצד ישראל עדיין לא הסתיימה. היעדים שהותקפו בתוך לבנון היו בעיקר בשטחים פתוחים סמוך לכפר השיעי אל-חיראם, שממנו שוגרו הרקטות, ומטרות נוספות לאורך הגבול. 

במערכת הביטחון מעריכים שארגונים פלסטינים הם שאחראים לירי לישראל. ההערכה היא שעל רקע חוסר המשילות בלבנון, ייתכן שירי הרקטות בוצע גם בלי אישור מחיזבאללה. זה בניגוד לתפיסה של השנים האחרונות, שכל פעולה צבאית בדרום לבנון כרוכה באישור של הארגון. בד בבד, משרד החוץ האמריקני הוציא הודעת גינוי לירי הרקטות לעבר ישראל.

בשעות הצהריים שלוש רקטות נורו מלבנון לעבר ישראל. שתיים מהן נפלו בשטחים פתוחים ליד קריית שמונה ורכס רמים והשלישית נחתה בשטח לבנון. כוחות הכיבוי מנסים להשתלט על האש באזור רכס רמים, שפרצה בעקבות הירי.

מתחילת מבצע "שומר החומות" נורו מגבול הצפון עשר רקטות לעבר ישראל – מדובר במספר שלא נראה בארץ בשנים האחרונות. ביישובי הצפון חוששים שהירי יהפוך לשגרה, כמו בעוטף עזה. ראשי הרשויות באזור מתכנסים עם אלוף פיקוד הצפון אמיר ברעם כדי לקבל תמונת מצב. 

בלבנון ציינו היום שנה לפיצוץ בנמל ביירות, כשאלפים יצאו למחות במדינה והתעמתו עם כוחות הביטחון. עימות עם ישראל לא נמצא על סדר היום של מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה, שעסוק במשבר הפנימי, אך ייתכן שהסלמה מול ישראל תהווה עבורו פתרון למשבר שמעמיק – במיוחד כשהמשילות בלבנון נמצאת בימים אלה בשפל חסר תקדים. 

הירי לעבר ישראל היום משרת את האינטרסים במחנה הפרו-איראני. חמאס מצא זירה חדשה לחמם את ישראל, איראן רוצה לבדוק את הגבולות של הממשלה החדשה וחיזבאללה – שאומנם לא קשור לאירוע לכאורה – אך הוא הריבון בפועל באזור. 

ראש הממשלה נפתלי בנט ושר הביטחון בני גנץ קיימו היום התייעצות ביטחונית בכנסת. ראש עיריית קריית שמונה, אביחי שטרן, אמר לכאן חדשות: "ההנחיות הן שגרה מלאה, אבל קיבלנו החלטה לפתוח מקלטים ומרחבים מוגנים למען הביטחון האישי של התושבים. התושבים בעיר מתורגלים, ידענו ימים קשים יותר". 

נסראללה VS צה"ל: המלחמה הקרה בין ישראל ללבנון | עוד יום

מצה"ל נמסר: "מבלי להתייחס לזהותם של משגרי הרקטות מלבנון, הכתובת ברורה - ממשלת לבנון נושאת באחריות המלאה לכל ירי משטחה לעבר שטח מדינת ישראל. קיים חוסר משילות של מדינת לבנון על גורמי טרור הפועלים מתוכה. ישראל לא תקבל ירי משטח לבנון מכל סוג שהוא ומכל סיבה שהיא".

הירי האחרון מלבנון אירע לפני כשבועיים. שתי רקטות שוגרו לעבר ישראל, כאשר אחת מהן יורטה על ידי מערכת כיפת ברזל והשנייה נפלה בשטח פתוח. בתגובה לירי, תקפו כוחות ארטילריים של צה"ל בשטח לבנון. הרמטכ"ל אביב כוכבי הגיב לירי והבהיר כי ישראל תגיב באופן גלוי, חשאי או שניהם יחד, על כל הפרת ריבונות מלבנון. "לבנון נמצאת בתהליך של קריסה, שלחיזבאללה יש בו חלק", אמר כוכבי.

בהכנת הידיעה השתתפו: רועי שרון, איתי בלומנטל, רובי המרשלג רועי קייס וגילי כהן