נשיא ארה"ב ג'ו ביידן
צילום: אי-פי

ביידן: "אמריקה לא צריכה למות במלחמה שהצבא האפגני לא מעוניין להילחם בה"

נשיא ארה"ב בהתייחסות ראשונה מאז כיבוש אפגניסטאן אחרי נסיגת הכוחות האמריקנים: "אחרי 20 שנה למדתי בדרך הקשה שאין זמן טוב לסגת". את טראמפ הוא מאשים: "הוא זה שניהל את המו"מ עם הטליבאן"
בר שפר
16 באוגוסט 2021
23:02
עודכן ב 05:09

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן מוסר הלילה (שני) הצהרה בקשר למצב באפגניסטאן - התייחסות ראשונה שלו מאז כיבוש הטליבאן. "אמריקה לא צריכה להילחם ולמות במלחמה שהצבא האפגני לא מעוניין להילחם בה", אמר בפתח נאומו. 

"המשימה שלנו באפגניסטאן אף פעם לא הייתה לבנות מדינה, ובמשך שנים אמרתי שמשימתנו אמורה להתמקד בפעולות נגד הטרור", המשיך הנשיא והפנה אצבע מאשימה למנהיגים האפגנים: "אני עומד בכנות מאחורי החלטתי. אחרי 20 שנה, למדתי בדרך הקשה שאף פעם אין זמן טוב לסגת עם כוחותינו. האמת היא, שהמצב התקדם מהר יותר ממה שחשבנו. הצבא האפגני התמוטט לפעמים בלי אפילו לנסות להילחם".

בהמשך האשים ביידן את טראמפ במצב במדינה הכבושה והמדממת, וטוען כי הוא זה שהוריש לו את המשבר בכך שניהל משא ומתן עם הטליבאן. "אני פונה שוב לאלו שטוענים שאנחנו צריכים להישאר", המשיך ביידן. "כמה דורות נוספים של בנות ובנים אמריקנים צריכים להישלח להילחם במלחמת אזרחים כשהכוחות האפגנים לא נלחמים בה? זכויות אדם צריכות להיות המרכז של מדיניות החוץ שלנו, אבל לא באמצעות משימות צבאיות אינסופיות". עוד הבטיח ביידן כי אם הטליבאן יפריע לתהליך פינוי הכוחות הזרים, התגובה האמריקנית תהיה מהירה וכוחנית. 

ביידן חתם הלילה על צו שמקצה 500 מיליון דולר לצורכי קליטה ויישוב מחדש של פליטים מאפגניסטאן. התקציב אמור לשמש לסיוע לפליטים וכן לאזרחים אפגנים שסייעו לכוחות האמריקנים, וזכאים לאשרת כניסה מיוחדת לארצות הברית. 

בד בבד, ארה"ב מתמקדת בהוצאת אזרחיה מאפגניסטאן. שר החוץ של ארצות הברית, אנתוני בלינקן, שוחח הערב עם עמיתו מרוסיה על ההתפתחויות, השניים סיכמו להמשיך בהתייעצויות ולשתף בהן מדינות נוספות בהן סין ופקיסטאן. עוד הוחלט לרתום גם את האו"ם למאמצים לקדם הסדר פוליטי באפגניסטאן.

בתוך כך, נשיא צרפת עמנואל מקרון אמר כי אסור שאפגניסטאן תשוב ותהפוך למעוז של טרור. "נעשה הכול כדי שרוסיה, ארצות הברית ואירופה ישתפו פעולה ביעילות משום שהאינטרסים שלנו זהים", אמר.

שתי אצבעות מקאבול | הזווית

דובר הזרוע הפוליטית של טליבאן אמר אמש כי המלחמה הסתיימה וכי בקרוב תתברר צורת המשטר החדשה. הדובר, מוחמד נעים, מסר לרשת "אל-ג'זירה" כי הוא מעריך שכוחות זרים לא ישובו על "ניסיונם הכושל באפגניסטאן". עם זאת, הדגיש כי טליבאן אינו מעוניין להיות מבודד מהעולם וכי הוא מוכן להידברות עם הקהילה הבין לאומית, כדי להפיג את חששותיה.

בחזרה לשלטון טליבאן | האזינו להסכת "עוד יום"