התקיפה הלילה

בתגובה לשיגור בלוני התבערה: צה"ל תקף בעזה

חיל האוויר תקף מטרות חמאס בשלושה מוקדים שונים • מקורות פלסטיניים מסרו כי בלוני התבערה שוגרו בגלל הסנקציות מצד מצרים. המקורות טענו: "מצרים חושבת לשבור אותנו עם סנקציות - אבל לא נישבר". בעזה מתכננים צעדה נוספת ליד גדר המערכת ביום רביעי הקרוב • ביידן ידרוש בפגישתו עם בנט לסייע לאוכלוסייה האזרחית הפלסטינית
גל ברגר, איציק זוארץ וגילי כהן
23 באוגוסט 2021
23:08
עודכן ב 01:32

ההתחממות בדרום | חיל האוויר תקף הלילה (שני) ברצועת עזה - בתגובה לשיגור בלוני התבערה לעבר עוטף עזה היום. צה"ל מסר שהותקפו אתר לייצור אמצעי לחימה של חמאס בחאן-יונס, פיר מנהרת טרור בג'באליה, וכן עמדת שיגור רקטות תת-קרקעית של חמאס הנמצאת בלב אוכלוסייה אזרחית בשג'אעיה, בסמוך לבית ספר.  

"ארגון הטרור חמאס ממשיך להוביל ולדרדר את רצועת עזה למדיניות טרור", נכתב בהודעת דובר צה"ל. בעזה הגיבו לתקיפות חיל האוויר בירי מקלעים, שנשמע היטב גם בשדרות. בתגובה לירי המקלעים, תקפו בצה"ל יעד נוסף ברצועה - פיר של מנהרת טרור בחאן יונס. 

10 שריפות פרצו אחר הצהריים בשלוש גזרות במועצות האזוריות אשכול ושדות נגב. חוקרי שריפות קבעו כי תשע מהן נגרמו מבלוני תבערה ששוגרו מרצועת עזה. בכל השריפות הושגה שליטה על האש.

לדברי מקורות פלסטיניים, הסנקציות של מצרים נגד חמאס הן הסיבה לשיגור בלוני התבערה מרצועת עזה לישראל. "מצרים חושבת לשבור אותנו עם סנקציות, סגרה לנו את מסוף רפיח - אנחנו לא נישבר", הבהירו המקורות. מצרים סגרה היום את מסוף רפיח ואף עצרה את הזרמת הסחורות מסיני לעזה - שמניבה לחמאס כסף רב.

הפלגים הפלסטיניים בעזה הודיעו כי ביום רביעי יקיימו עצרת ותהלוכה מול גדר המערכת באזור חאן יונס שבדרום הרצועה. אתר חדשות המקורב לחמאס דיווח כי התהלוכה תהיה נגד המצור על עזה. בעיתון הפלסטיני אל-איאם נכתב כי העצרת תהיה דומה לזו שהתקיימה בשבת מול מעבר קרני - שהתפתחה להפגנות אלימות, ובמהלכה אירעה תקרית הירי שבה נפצע אנוש לוחם מג"ב בראל יחיה חדריה שמואלי. אירוע שבעקבותיו סגרה מצרים את מסוף רפיח. לפי מקורות פלסטיניים, התקרית בגדר הביכה את מצרים, שהבטיחה לישראל כי האירועים לא צפויים לצאת משליטה, על פי התחייבויות שקיבלה מחמאס.

מקור פלסטיני אמר לעיתון הלבנוני אל-אח'באר כי הפלגים דורשים שישראל תכניס לעזה חומרי בנייה לפרויקטי בנייה לשיקום עזה ולא מרוצים מהפתיחה החלקית של המעברים בין ישראל לרצועה אלא דורשים פתיחה מלאה שלהם והכנסת סחורות לא באופן מוגבל. כמו כן, הם דורשים להתחיל כבר השבוע בקידום הצעדים להכנסת הכסף הקטרי לרצועה. בכיר בג'יהאד האסלאמי בעזה חודר חביב אומר כי הפעילויות בגבול עזה לא ייפסקו עד להפסקת הסחבת מצד ישראל ועד שתמלא את מחויבויותיה להבנות שהושגו בתיווך מצרי.

ביידן ידרוש מבנט לסייע לאוכלוסייה הפלסטינית

בתוך כך, בחדשות הערב בכאן 11 פורסם כי ארצות הברית תדרוש מראש הממשלה נפתלי בנט, שימריא מחר לוושינגטון, כי ישראל תנקוט פעולות סיוע עבור האוכלוסייה האזרחית הפלסטינית.

מבחינת ירושלים, הנושא המרכזי שצפוי בנט להעלות על השולחן בפגישתו עם הנשיא ג'ו ביידן מחורתיים הוא האיראני. גורם מדיני בכיר הבהיר מוקדם יותר היום כי לדעת בנט, חזרה להסכם הגרעין, גם אם תסתום חצי חור בעניין ההעשרה, תהיה טעות. לדברי הגורם, התמורה לאיראנים בדמות הסרת הסנקציות תמלא אותם במשאבים שחסרים להם.