צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לקראת החגים: צה"ל נערך לאפשרות של הסלמה בדרום

הוטל עוצר יציאות חלקי ותוגברו הכוחות, כיפת ברזל ערוכה במוכנות גבוהה • בכיר בחמאס: הארגון הודיע רשמית לקטרים שלא יסכים לתנאי ישראל לחלוקת המענק
כרמלה מנשה ורועי קייס
05 בספטמבר 2021
08:05

צה"ל נערך לאפשרות של הסלמה ברצועת עזה במהלך חגי תשרי, והטיל עוצר יציאות חלקי. עם זה, במערכת הביטחון אומרים היום (ראשון) כי ייעשה כל מאמץ למנוע הסלמה, אך "אם לא תהיה ברירה נלך להסלמה, כולל כמה ימי לחימה בעזה". הכוחות בגבול תוגברו וערוכים בעירנות גבוהה. אמצעי ההגנה האווירית ומערכת כיפת ברזל נמצאים בכוננות. בנוסף נשמרת ערנות מוגברת גם בגבול הצפון וביהודה ושומרון.

בכיר בחמאס חמאד א-רקב אמר ב אמר בריאיון לרדיו "עלם" הפלסטיני כי חמאס הודיע באופן רשמי לקטרים שלא יסכים לתנאים שישראל מציבה בעניין הזכאות לקבלת המענק הקטרי. לדבריו, "ידיו של ארגון משוחררות והוא יעשה מה שהוא חפץ בו עד שישראל תיענה לתנאים של הארגון". אמש שב השליח הקטרי לעזה, אל-עמאדי, לרצועה אחרי דיונים שקיים בישראל כדי לפתור את המחלוקת בין הצדדים.

במקביל אתמול דובר לשכת הנשיאות המצרית, בסאם ראדי, אמר בריאיון כי בימים הקרובים יחל השלב השני של שיקום הרצועה, הקשור בעיקר בנושא הבנייה. לדבריו, השלב הראשון של פינוי ההריסות כתוצאה ממבצע "שומר החומות" תם. מקשבנו שמעון מיג'אן

סגן השר יאיר גולן התייחס למתיחות בגבול עזה ואמר בריאיון לאריה גולן בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב: "אין מצור על עזה. לעזה יש גבול עם מצרים. מצרים ברצונם יכולים לפתוח את מעבר רפיח 24 שעות ביממה והכול יזרום לתוכה. לשמחתי הם לא עושים את זה. מצד אחד אסור לאפשר אסון הומניטרי בעזה, ומהצד השני צריך להכניס רק את הדברים שלא משרתים את חמאס". 

האזינו לריאיון עם יאיר גולן

אתמול פורסם באתר החדשות הפלסטיני "ספא" כי בעזה נערכים בימים הקרובים להגביר את הפרחת בלוני התבערה לעבר יישובים עוטף עזה. אתר חדשות נוסף המקורב לחמאס דיווח כי במהלך השבוע הקרוב, יופעלו יחידות הבלונים לצד יחידות "ההטרדה הלילית" בגדר לאורך הגבול עם ישראל. זאת, לאחר שבמשך שבוע פעלו יחידות ההטרדה הלילית של חמאס לאורך הגדר מדי ערב. 

בניסיון להרגיע את הרצועה, דווח ביום שישי ב"השבוע" בכאן 11 כי מצרים וקטר מפעילות לחץ כבד על חמאס להורות לארגוני הטרור להפסיק לפעול לאורך גדר הגבול עם ישראל, כדי שלא לסכן את ההקלות לעזה. מסרים ברוח זו הועברו בימים האחרונים להנהגת הארגון.