הדמיה: שחזור בריחת המחבלים מכלא גלבוע
צילום: סטודיו כאן חדשות

שחזור מיוחד: כך נמלטו המחבלים מכלא גלבוע

כרוניקה של מחדל: ההימלטות מתא השירותים, העיכוב בזיהוי האסירים, והבעיות במבנה הכלא - איך כשל שב"ס במניעת בריחת האסירים?
משה שטיינמץ
06 בספטמבר 2021
20:55

מאז שנות ה-50 לא הייתה בריחה כזו מבית כלא בישראל, והמחדל, כנראה הגדול בתולדות שירות בתי הסוהר: שישה מחבלים, כולם עם דם על הידיים, הצליחו להימלט באישון לילה דרך מנהרה מכלא גלבוע. בחדשות החג בכאן 11 שודרה הדמיה שנוצרה בסטודיו כאן חדשות ומשחזרת את ההתרחשות לפנות בוקר (שני). 

שלב אחר שלב: צפו בשחזור הבריחה מהכלא

התחקיר הראשוני של שב"ס מגלה כי בסביבות השעה 01:30 בלילה, ששת המחבלים נכנסים לחדר השירותים בתא מאסרם. הם הרימו את אחת מפלטות המתכת שברצפת התא ונכנסים אחד אחרי השני לתוך הפתח הצר של המנהרה.

הם זחלו לאורך כמה עשרות מטרים בודדים, אל פתח היציאה של המנהרה, שנמצא מטרים ספורים מחומת הכלא – מתחת למגדל שמירה. לפי החשד הם החליפו במקום את בגדיהם ומשם הם המשיכו במסע ההימלטות.

מכאן, לפי ההערכה, נמלטו המחבלים באמצעות כלי רכב שאסף אותם. בשעה 1:49 התקבלה שיחה במשטרה עם אזרח, שזיהה בזמן שנסע על כביש 71 חשודים שהחזיקו חפץ ביד. "עברתי בכלא שאטה, ראיתי מישהו חשוד שם", אמר האזרח בשיחה למוקד 100. 

לקראת 2:00 בלילה הגיעה ניידת לזירה, כשבשטח אזרח נוסף מדווח לשוטרים על חשוד שראה. ב-02:14 דיווח סגן מפקד תחנת בית שאן על האירוע לכלא, ורק בשעה 03:29 בלילה מתקבל דיווח על שלושה אסירים חסרים נוספים. 

המחדלים היו לא רק בטיפול של שירות בתי הסוהר והמשטרה, אלה גם במבנה בית הכלא עצמו. הבסיס עליו נבנו ב-2004 אגפי הכלא לא מספיק עבה, שכבת הבטון כנראה הייתה דקה מדי ותחתיה חלל שגם אפשר למחבלים לברוח בלי לחפור יותר מדי. שב"ס לא הכיר את נקודת התורפה בתא השירותים, אך היה חייב להכיר מכיוון שגם ב-2014 אסירים ביטחוניים ניסו לחפור שם מנהרה. 

יש שאלות נוספות - איך בבדיקות השגרתיות בתא לא נמצא פתח המנהרה, איך הצליחו האסירים להשיג את כלי החפירה, ומדוע המודיעין של שב"ס, שהגדיר שלושה מהשישה כסג"ב - סיכון גבוה לבריחה, לא זיהה את כוונתם.

גם הלילה המצוד אחר ששת המחבלים הנמלטים נמשך. בבית שאן הוצבו שוטרים ולוחמי משמר הגבול סמוך לבתי כנסת כדי לאבטח את המתפללים בחג. הג'יהאד האסלאמי, שחמישה מהנמלטים משתייכים אליו. התרה הערב בישראל שלא להרוג את האסירים הנמלטים. אחד מבכירי הג'יהאד, ח'אלד אל־בטש, איים הערב בנאום ברצועת עזה שארגונו יגבה מישראל מחיר כבד אם תפגע ולו באחד האסירים.

מקורות בטחוניים אמרו הערב כי אחד האסירים הנמלטים, זכריה זביידי, עבר רק אתמול לתא שממנו ברחו השישה. ככל הנראה, ביקש זביידי לעבור אל התא לקראת ההימלטות. שלטונות הכלא נענו לבקשתו, אף ששאר האסירים בתא נמנים עם ארגון טרור פלסטיני אחר - הג'יהאד האסלאמי.