t
נפתלי בנט ורומי נוימרק
צילום: קובי גדעון, לע"מ

בנט בריאיון: לא פוסל חוק שימנע מנתניהו לכהן

על לוחם מג"ב שנפל: "מבקש סליחה מהוריו, שהכאבתי להם ושגיתי" • על המתיחות הביטחונית: "חודש לפני שנכנסתי לתפקיד ירו טילים על ירושלים ותל אביב – צריך לקחת דברים בפרופורציות" | רה"מ בנט בריאיון - בחדשות הערב
רומי נוימרק
14 בספטמבר 2021
17:37
עודכן ב 19:53

יממה לאחר המפגש עם נשיא מצרים א-סיסי בסיני ורגע לפני כניסת יום כיפור, ראש הממשלה נפתלי בנט העניק הערב (שלישי) ריאיון ראשון מאז כניסתו לתפקיד לרומי נוימרק בחדשות הערב בכאן 11 ובכאן חדשות בדיגיטל.

תתמוך בהצעת חוק שתמנע כהונת ראש ממשלה עם כתב אישום? לפי גדעון סער, נתת אור ירוק למהלך, וזה יקרה ממש אחרי החגים

"את מה שהחלטנו לפני פתיחת המושב אנחנו נבדוק ברמה עשייתית, נקבל החלטה. באופן כללי, אני כן רואה חשיבות גדולה בחילופים. השיטה בהצעת חוק היא שאנחנו תמיד דנים על זה בסיעה, נקבל החלטה לקראת. אני יודע ששר המשפטים מקדם. אני אעשה רק מה שנכון למדינת ישראל, נקודה".

האווירה הביטחונית ברחובות ישראל מתוחה מאז בריחת האסירים: פיגוע בירושלים, עוד ניסיון פיגוע בצומת הגוש, ירי שלושה ימים ברצף. אתה בעצמך אמרת "דין שדרות כדין תל אביב". עד כמה אנחנו קרובים למבצע צבאי בעזה? או שיש לך פתרון אחר?

"קודם כל אני מציע להסתכל ולהבין - יש לנו אויבים שרוצים להשמיד אותנו, עוד לפני שבאנו לעולם כמדינה. חודש לפני שנכנסתי לתפקיד ירו פה טילים על ירושלים ותל אביב, אז צריך לקחת דברים בפרופורציות. אנחנו תוקפים חזרה בעזה על שיגור בלון, עם מחירים כבדים. המצב בעזה לא טוב. 15 שנה ירו עלינו רבבות טילים, המוני אזרחים וחיילים נהרגו לצערי. אני רוצה לשנות את זה, לוקח זמן".

אז אם נישאר עם החלופה בינתיים של עוד סבב, איך אתה מתכוון לנהל את זה עם רע"ם בתוך הקואליציה שלך, עם מנסור עבאס?

"אין שום בעיה. עושים הכול כרגיל. פעם היו מבליגים על בלוני תבערה ונפץ, עכשיו אנחנו מגיבים בצורה הרבה יותר חריפה. אני תמיד אקבל את ההחלטות הביטחוניות על בסיס מקצועי, נקי, וההשלכות הפוליטיות אחר כך. באופן כללי, רע"ם ומנסור עבאס פועלים רק בגזרה האזרחית. זה הנושא, בשביל זה הוא בא, ופה אני שותף".

אתמול נפגשת עם א-סיסי בשארם א-שייח'. זה נראה, זה מריח, אולי יחד עם הפגישות של גנץ עם אבו מאזן, שאנחנו לקראת איזשהו תהליך מדיני, או שזה שוב אותם סבבים שאתה מתאר?

"לא, יש משהו אחר. למצרים יש תפקיד מאוד חשוב בעניין עזה. הם עוזרים גם למתן ולרסן. וגם, מכיוון שהם יושבים על מעבר רפיח, והם עשו עבודה מאוד יפה שם, בכוחם לסייע לנו לעצור התעצמות, שלא ירכשו ויבריחו פנימה עוד ועוד רקטות.

"יש איזו תפיסה שאם אתה נחמד מדי עם השכנים - אתה משלם מחיר, אני כופר בזה. היה מצב מורעל, ממש יחסים כושלים בין ירדן לישראל במשך כמה שנים, ובגלל זה, כשחוזה השלום עם ירדן הגיע לזמנו, ישראל מסרה שני חלקים מהארץ, את צופר ואת נהריים, לידי ירדן. איבדנו שטח רק בגלל היחסים הגרועים שהיו".

וכשא-סיסי אומר לך שהוא תומך בפתרון שתי המדינות, מה אתה אומר?

"אני מתנגד למדינה פלסטינית. אני חושב שזאת תהיה שגיאה נוראה להביא את המצב הגרוע מאוד שיש בעזה ולייבא את זה לתוך יהודה ושומרון, להפוך את החיים של תושבי כפר סבא ורעננה, איפה שאני גר, ולמעשה כל אזור המרכז, לגיהינום. את זה אני לא אעשה.

"מה כן? אני מבין שיש לנו שכנים פלסטינים, הם פה. התפיסה שלי היא תפיסה מאוד, הייתי אומר עסקית, שאם נייצר יותר עסקים, יותר חיזוק כלכלי, יותר דאגה לתנאי החיים של כל מי שחי ביהודה ושומרון - כך ייטב. כולם די מבינים שכרגע זה לא רלוונטי. הם בכלל לא בכיוון. זה פשוט לא רלוונטי".

שיחה בינך לבין מחמוד עבאס?

"אני לא רואה שום היגיון שאני אפגוש או אשוחח עם בן אדם שתובע את חיילי צה"ל ואת מפקדיו בבית הדין הבין-לאומי בהאג ומאשים את מפקדי צה"ל ואת החיילים בפשעי מלחמה, ובאותו זמן הוא גם מעביר משכורות למחבלים. אני לא מאמין בזה, אני לא רואה את הלוגיקה שאני אפגוש אותו. אנחנו יודעים לעשות את הפעולות, הביטחוניות והאזרחיות, בצירים אחרים".

אתה בטח יודע, יש כבר יותר מ-240 מתים מתחילת החודש, 10,000 מאומתים, עשרות אלפים בבידוד. מה אתה עושה?

"מביאים את המידע - היום כמעט 100% מהחולים קשה שמאושפזים בבתי החולים מתחת לגיל 50, לא התחסנו. אנחנו מביאים אנשים להתחסן. אנחנו הולכים להדק את התו הירוק. מ-30 בספטמבר מי שלא יבצע את החיסון השלישי, ויש עוד הרבה כאלה, התו הירוק יפוג. אנחנו גם הולכים להדק ולא להסתפק באישור בנייר שעשית בדיקה, אלא אתה תצטרך להראות את הברקוד ממש.

"אין מה לעשות, זה לא הוגן שכל מדינת ישראל תיענש בגלל כמה אנשים הססנים - שאני מבין, אני לא כועס עליהם. היה זמן שזה היה הגיוני להסס. היום אנחנו יודעים, החיסונים שהבאנו, הבוסטר, היחידים בעולם, הם בטוחים ואפקטיביים בצורה בלתי רגילה. אם אני נותן לך מגן לגוף - תשתמש בו, תשמור על המשפחה. זה בסוף שומר גם על הפרנסה. ואולי פה ההבדל הגדול. אני מקדש את הפרנסה של בן אדם. מהות החיים אצל הרבה אנשים זה העבודה".

הבטחת שלא תמליך את לפיד וזה קרה, הבטחת שלא תכניס את רע"ם וזה קרה. הרבה מאוד מאוכזבים

"הייתי צריך להחליט אם אני מאפשר לישראל להיגרר לעוד מערכת בחירות, סבב חמישי, או שאני לוקח החלטה מאוד קשה - ההחלטה הפוליטית הקשה בחיי. ידעתי מראש שאני אשלם מחיר אישי ופוליטי. יש בחוץ לא מעט רעל כלפיי, אבל אני עומד מאחורי ההחלטה ונורא מאמין בזה. אני מאמין שאנחנו הולכים לכיוון טוב, הממשלה היא טובה. חילצנו את ישראל מכאוס רע מאוד. אני מאוד שלם עם ההחלטה.

"אני רוצה לפנות לאותו ציבור שלא אהב את הצורה שהממשלה קמה, ואולי גם לא אהב את הרכב הממשלה. אני מקבל את הביקורת הזאת. אבל אני מבקש שיפתחו את הראש, שיסתכלו בצורה הוגנת על תוצאות הממשלה, על הפעולות. העברנו תקציב אחרי תקופה ארוכה, השתלטנו על הקורונה בצורה יותר טובה בלי סגר, פתחנו שנת לימודים. חזרתי אתמול ממצרים אחרי פגישה מאוד משמעותית לחיזוק הקשר, עם ירדן יש שיקום יחסים. לאט לאט יותר ויותר אנשים מהציבור יבינו שיש פה ממשלה טובה, נקייה, שאכפת לה מהציבור ובאה לעבוד בשבילו".

ימים של חשבון נפש. יש מישהו שתרצה לבקש ממנו סליחה?

"כן. אנצל את ההזדמנות לבקש סליחה מהוריו של בראל חדריה שמואלי ז"ל, הכאבתי להם ושגיתי. הם איבדו את הבן שלהם, גבר יפה, כריזמטי, ציוני, איש חסד, ומעל לכל הוא היה לוחם. לוחם אמיתי, גיבור שנלחם במשך שנים כדי להציל חיים פה. הוא היה לוחם משמר הגבול, הוא לחם על הגבול. חשוב לי לומר שהוא לא נרצח, הוא נפל בקרב, והצטרף, לצערי, לשורה ארוכה של חיילים ולוחמים שנפלו לאורך קיומה של המדינה שלנו בארץ הזאת".

"אנחנו צריכים לגבות את מפקדי צה"ל ואת חייליו גם אם יש שגיאה, וחלילה לא לנצל אותם לסיבוב פוליטי שבסוף פוגע בהם. אני גם קורא ליריבים הפוליטיים - זה בסדר גמור להעביר ביקורת, אבל תשמרו את צה"ל בחוץ".