t
חיילי צה"ל, ארכיון
צילום: ויסאם השלמון, פלאש90

הותר לפרסום: קצין ולוחם מדובדבן נפצעו קשה בפעילות צה"ל הלילה נגד תשתיות חמאס ביו"ש

חמישה מבוקשי חמאס נהרגו וארבעה נעצרו. הוגדרו "פצצה מתקתקת" • גורם ביטחוני לכאן חדשות: המעצרים בוצעו בעקבות מידע מודיעני לפיו תא הטרור תכנן להוציא פיגוע נגד ישראלים בזמן המיידי • בנט: "מגבים את הלוחמים באופן מלא"
איתי בלומנטל, עמרי חיים וכרמל דנגור
26 בספטמבר 2021
06:32
עודכן ב 11:54

מבצע המעצרים ביהודה ושומרון: קצין ולוחם מדובדבן נפצעו קשה בפעילות צה"ל הלילה נגד תשתיות חמאס. הם נפגעו בהיתקלות עם מחבל בכפר בורקין ופונו במסוק לקבלת טיפול רפואי בבית חולים. מדובר צה"ל נמסר כי נסיבות האירוע יתוחקרו.

ארבעה מחבלים, שלושה מחמאס ואחד מהג'יהאד האסלאמי נהרגו הלילה (ראשון) בחילופי אש עם כוחות הביטחון בפעולות באזור ג'נין נגד תשתית חמאס, שאחריה מנהל צה"ל מעקב כבר כמה חודשים. שלושה מהם שנהרגו בכפר בידו שליד רמאללה הוגדרו במערכת הביטחון: "פצצה מתקתקת". בסך הכול נעצרו ארבעה מבוקשים. דובר צה"ל תא"ל רן כוכב: "בגלל שמדובר בתשתית של חמאס, ויש אצלם רצון לקשר בין הגדה לרצועה, אנחנו נערכים לירי רקטות".

גורם ביטחוני אמר לכאן חדשות כי המעצרים הלילה נגד תא חמאס יצאו לפועל בעקבות מידע מודיעני לפיו תא הטרור תכנן להוציא פיגוע נגד ישראלים בטווח הזמן המיידי. כוחות הביטחון מנסים כבר כמה ימים ללכוד את החוליה מהזרוע הצבאית של חמאס. שב"כ הצליח לאתר את מיקום החולייה בעזרת מידע מודיעיני וכוחות של הימ"מ יחד עם לוחמי היחידה המבצעית של שב"כ הגיעו למבנה בעיירה הפלסטינית בידו שבו הסתתרו שלושת המחבלים. עם הגעת הכוחות נפתחה לעברם אש. לאחר קרב יריות הצליחו כוחות הביטחון הישראליים לחסל את שלושת המחבלים שהוגדרו על ידי מערכת הביטחון כ"פצצה מתקתקת". בסריקות לאחר מכן נמצאו אמצעי לחימה במבנה שבו נמצאו.

פרט לפעולה בכפר בידו שם פעל כוח של הימ"מ נהרג איש הג'יהאד האסלאמי בפעולה של לוחמי דובדבן בברוקין שליד ג'נין. במהלך המבצע התפתחו חילופי אש עם מחבלים. מחבל אחד נפצע מירי צה"ל ובהמשך נעצר על ידי כוחות הביטחון. בתום המעצר התחדשו חילופי האש ובמהלכם נהרג מחבל נוסף. קודם לכן, סמוך לחצות, עצר כוח דובדבן מחבל חמוש נוסף בברוקין. בשתי פעולות נוספות לפנות בוקר, בכפר דאן באזור ג'נין ובקבטיה שמדרום לעיר, עצרו כוחות של דובדבן וימ"מ שני מחבלים חמושים. המעצרים הסתיימו ללא אירועים חריגים וללא נפגעים. 

 

ראש הממשלה, נפתלי בנט, עודכן על ההתרחשויות ביהודה ושומרון במהלך הלילה בדרכו לכינוס העצרת הכללית של האו"ם בניו יורק. "כוחות הביטחון פעלו הלילה ביהודה ושומרון נגד מחבלי חמאס שעמדו להוציא לפועל פיגועי טרור בטווח הזמן המיידי. החיילים והמפקדים בשטח פעלו כמצופה מהם, חתרו למגע ואנו מגבים אותם באופן מלא", אמר בנט.

כמה מגופות המחבלים שנורו הלילה נמצאות בידי כוחות הביטחון. זמן קצר לאחר הפעילות הלילית בבורקין התפרסמה ברשתות הפלסטיניות תמונתו של אוסאמה סבח, אחד ההרוגים. הלוייתו התקיימה הבוקר. בג'יהאד האסלאמי, שאליו השתייך סבח, ביכו את מותו: "אנו קוראים לשאר פלגי הפעילות הלאומיים והאיסלאמים ללכת קדימה עם הזרוע הצבאית שלנו בשלב הקשה הזה בעימות עם האויב הציוני ", נכתב בהודעה.

ההרוגים בהחילופי האש עם צה"ל בבידו הם אחמד זהראן, מחמוד חמידאן וזכריא בדוואן. דובר חמאס, עבד אל-לטיף אל-קאנוע, תקף את הרשות הפלסטינית בתגובה על האירועים הלילה ואמר כי מותם של "השהידים", כלשונו, הוא תוצאה של התיאום הביטחוני עם ישראל והפגישות של בכירי הרשות עם שרים ישראלים וחברי כנסת ברמאללה לפני כמה ימים. עוד אמר כי דמם של ההרוגים ילבה את המאבק ב"כובש הציוני".

ביום שישי נפצע קל לוחם של צה"ל מאבן במהלך הפרת סדר ליד כפר קדום בשומרון. הוא טופל במקום. עשרות פלסטינים יידו אבנים אל חיילים ואלה הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות. סוכנות הידיעות הפלסטינית הרשמית, וופא, דיווחה כי בהפגנות ליד היישוב אביתר שפונה, נפצע קשה פלסטיני מקליע רוגר של צה"ל. 

הלילה המריא ראש הממשלה נפתלי בנט לעצרת האו"ם בניו יורק. במעמד עלייתו למטוס, אמר בנט כי "אנחנו לא מגדירים את עצמנו לפי אחרים, לא לפי איראן ולא הפלסטינים", והוסיף - "בכלל, אני מציע למנהיגים שלהם לעסוק באנשים שלהם, בשיפור המצב שלהם, ולהפסיק באובססיה למדינת ישראל".