-

בנט חשף: המוסד יצא לגלות מידע על רון ארד

ראש הממשלה בנאום המליאה: "זה היה מבצע מורכב, רחב מימדים ונועז. זה כל מה שאפשר לומר כרגע" • המבצע להשגת המידע החדש על הנווט לא הצליח, ולא הושג מידע כזה
זאב קם, גילי כהן ורועי שרון
04 באוקטובר 2021
17:06
עודכן ב 22:19

ראש הממשלה נפתלי בנט חשף היום (שני) כי המוסד יצא למבצע לגילוי מידע על גורלו של רון ארד. בנט אמר במליאה: "בחודש שעבר יצאו נשות ואנשי המוסד למבצע שתכליתו לאתר מידע חדש על גורלו ומקום הימצאו של ארד". ארד, נווט קרב בחיל האוויר, נפל בשבי ארגון "אמל" בלבנון ב-16 באוקטובר 1986. מטוסו הופל במהלך גיחת תקיפת מטרות מחבלים באזור צידון. מ-1988 נעלמו עקבותיו והוגדר כנעדר. 

בחדשות הערב בכאן 11 פורסם היום כי המבצע להשגת המידע החדש על הנווט לא הצליח, ולא הושג מידע כזה. גורם שמכיר את פרטי המבצע אמר הערב לכאן חדשות כי מדובר בצעד לא מובן מצדו של ראש הממשלה. 

במשרד ראש הממשלה הגיבו לביקורת: "המבצע להשגת מודיעין אודות רון ארד היה מבצע מוצלח שבוצע תוך עמידה ביעדים מבצעיים יוצאי דופן. להבאת המידע בפני חברי הכנסת והציבור הרחב היה ערך, המבטא את המאמץ והמחויבות הכבירה להשבת בנינו לגבולם, גם שנים ארוכות לאחר שנפלו בשבי האויב. כל הפצת מידע אחר הינה שקר וכזב".

בנט הוסיף כי אין ביכולתו לספר פרטים נוספים על המבצע, וכי הוא שוחח רעייתו תמי ועם בתם יובל. או אנשי המוסד למבצע נועז לאיתור מידע על רון ארד.  "רוצה להודות ללוחמי המוסד בשמי וגם בשם תמי ויובל ארד, על המסירות, המחויבות ואחוות הלוחמים, גם אחרי כל כך הרבה שנים", הוסיף ראש הממשלה. בנט הוסיף: "פדיון שבויים הוא ערך יהודי שהפך לאחד מערכיה המקודשים של מדינת ישראל. נמשיך לפעול להשבת כל בנינו הביתה, מכל מקום בו הם נמצאים".

רון ארד, נוווט קרב בחיל האוויר, נפל בשבי ארגון הטרור "אמל" בלבנון ב-16 באוקטובר 1986, והוגדר כנעדר ממאי 1988, אחרי שהועבר למקום לא ידוע. מטוסו הופל במהלך גיחת תקיפת מטרות מחבלים באזור צידון. שני אנשי הצוות על המטוס, ארד והטייס ישי אבירם נטשו אותו. אבירם חולץ על ידי מסוק קוברה, בעוד ארד הופל בשבי.

קודם לכן, התפתחה מהומה במהלך פתיחת נאומו של בנט במליאת הכנסת, כשתקף את הממשלה הקודמת. מספר חברי כנסת מהליכוד, ביניהם גלית דיסטל אטבריאן, מאי גולן ודוד אמסלם הוצאו מהמליאה לאחר שקראו קריאות ביניים במהלך נאום ראש הממשלה. "שנתיים של חוסר מעש, של דחיינות, ניוון. החל בגרעין האיראני, דרך מחירי הדיור, ועד הפקקים", אמר בנט. "אתה נוכל ושקרן", כינתה אותו לאחר מכן ח"כ דיסטל אטבריאן, לפני שהוצאה מהמליאה.

בנט התייחס בהמשך הנאום גם למאבק במגפת הקורונה וגיבה את מדיניות הממשלה: "אם היינו סוגרים שוב את המדינה - לא היינו יוצאים מזה. אבל עוד לא יצאנו מהדלתא. אין עדיין מסיבה. לא משאירים את נתב"ג פרוץ, לא סוגרים את כל המפקדות ולא את מגן אבות".

בנט הוסיף כי 200 מיליארד השקלים שהוציאה המדינה על נזקי משבר הקורונה פגעו אנושות בציבור: "כשאנחנו מסתכלים על האיזונים אנחנו לא רק מסתכלים על הקורונה. אם היינו מוציאים עוד מיליארדים לא יהיה לנו כסף לשלוח חיילים בנגמ"שים עם מיגון, או לסל התרופות".  

למה המבצע נחשף דווקא מעל במת המליאה? 

מה הסיבה שמבצע בסדר גודל כזה של המוסד, שקרה בחודש שעבר בלבד, נחשף מעל במת המליאה בנאום בכנסת? ההודעה של לשכת ראש הממשלה בנושא הייתה שהחשיפה במהלך הנאום הייתה "בשביל לעדכן את חברי הכנסת", אבל כשראש הממשלה רוצה לעשות דבר כזה, הוא עושה זאת לרוב בתת ועדה של ועדת החוץ והביטחון. 

השאלה המתבקשת היא האם דבריו של בנט עברו את אישור הצנזורה הצבאית. בתקופת נתניהו היו אירועים שראש הממשלה לשעבר הוציא מידע על דעתו האישית, והצנזורה ידעה מכך רק לאחר מכן. בנט, כמו נתניהו, הוא אדון לעצמו, אך הוא אמר בנאום כי שוחח עם רעייתו ובתו של ארד והוסיף כי אינו יכול להרחיב על כך מעבר. כנראה שיש עוד דברים שהוא יודע. 

דבר אחד כן אפשר להעריך - כשמחליטים לחשוף על אודות מבצע סודי, המשמעות היא או שהמבצע הסתיים בהצלחה, או שהסתיים ללא תוצאות משמעותיות, כלומר חשיפת המידע לא תשנה את ההמשך.