אלעזר שטרן
צילום: פלאש 90

השר שטרן: לא גרסתי תלונות על הטרדות מיניות, גרסתי תלונות אחרות

בריאיון לחדשות הערב השר לענייני מודיעין התנצל על דבריו שעוררו סערה: "מי שמכיר אותי יודע שבחיים לא פגעתי בנשים, לא באמירות ולא במעשים" • השרה מיכאלי בביקורת על שטרן: "מפספס את העובדה שאישה מסתכנת כשהיא מתלוננת"
רומי נוימרק
10 באוקטובר 2021
20:27
עודכן ב 22:51

שר המודיעין אלעזר שטרן התייחס הערב (ראשון) לסערה שעוררו דבריו על כך שכראש אכ"א בצה"ל גרס תלונות אנונימיות על הטרדות מיניות, ובריאיון לרומי נוימרק בחדשות הערב בכאן 11 אמר: "לא גרסתי תלונות על הטרדות מיניות, גרסתי תלונות אחרות".

שטרן התנצל על הדברים שאמר הבוקר בריאיון לרדיו 103fm: "אני מבין שיש אנשים ונשים שנפגעו ממה שנאמר, וקודם כל אני מתנצל. מי שמכיר אותי יודע שבחיים לא פגעתי בנשים, לא באמירות ולא במעשים וגם לא תחת פיקודי.

"תרבות של הטרדות מיניות היא מאוד חמורה, ולכן אני אמרתי שאני עודדתי חיילות וחיילים להתלונן. יצרנו כתובות לתלונות האלה. אשתי כבר שנים מתנדבת עם נפגעות עבירות מיניות, אני מכיר הכול. אין שום סיכוי שבעולם שתלונה אמיתית על הטרדה מינית תעבור אותי בלי שתטופל, וגם לא הייתה כזו".

השרה מרב מיכאלי הגיבה לדבריו של שטרן וצייצה: "אלעזר שטרן כנראה באמת חושב שתלונה אנונימית נועדה להכפיש או לטרפד, אבל מפספס את העובדה שעדיין, אשה שבוחרת להתלונן מסתכנת בהכפשה ובהשלכות שבחשיפה. לצערי, גם אדם כמוהו, שיודע מה החשיבות של שוויון לנשים, מפספס את האופן שבו אנחנו עדיין חשופות לפגיעה ולמתקפות בעקבות חשיפת הפגיעה בנו". 

את הדברים הבוקר אמר שטרן על רקע אישור מינוי ר' לראש השב"כ והתלונה האנונימית שהתפרסמה נגדו. "כשהייתי ראש אכ"א קיבלתי תלונות אנונימיות והמגרסה עבדה. אני יוצר אווירה שיש גם לחיילת בקצה למי להתלונן, גם מעודדת להתלונן ומגבה. אני לא חושב שעל חשבון העידוד, אנחנו יכולים לתת יד לתלונות אנונימיות", אמר השר שטרן.

הדברים כאמור עוררו סערה גדולה. בין הראשונות לתקוף את שטרן הייתה חברת הכנסת מירי רגב מהליכוד, שבתגובתה לדברים גם התייחסה לאמירה פוגענית שאמר לה שטרן במליאת הכנסת ב-2018: "אלעזר שטרן, עכשיו כולם יודעים איך התקדמת בצבא". רגב הוסיפה: "נדרש אומץ אדיר להגיש תלונה כנגד הטרדה מינית, תקיפה או חס וחלילה אונס. מאלעזר שטרן אני לא מצפה לכלום. מדובר באדם רדוד, שוביניסט, חסר ערכים שמבייש את הכיפה שעל ראשו".

מאיגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית נמסר בתגובה לדברי שטרן הבוקר כי "ככה בדיוק תוחזקה בצה"ל תרבות רעילה של הטרדות מיניות וניצול מיני, גם שנים אחרי כניסת החוק לתוקף. גריסת התלונות נשמעת כמעט כמו מטאפורה לסתימת הפה של נפגעות ונפגעים".