נד פרייס; בני גנץ
צילום: אי-פי; אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

זנדברג נגד גנץ: נדרוש הבהרות לגבי ההחלטה על הארגונים הפלסטיניים

במשרד החוץ האמריקני אמרו כי ארצות הברית תפנה לישראל כדי לקבל מידע על הסיבות להחלטתו של גנץ להכריז על הארגונים כארגוני טרור. גורם ביטחוני דחה את הטענות: גורמים בממשל האמריקני עודכנו מבעוד מועד על כוונת ההכרזה
איתי בלומנטל
23 באוקטובר 2021
19:11
עודכן ב 22:45

גנץ נגד החזית העממית | במרצ יוצאים הערב (שבת) נגד ההחלטה של שר הביטחון להכריז על שישה מוסדות של החזית העממית כארגוני טרור. השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג אמרה בריאיון לתוכנית הכול פוליטי בכאן 11שמדובר בהחלטה חמורה וכי מרצ תדרוש הבהרות.

עוד הוסיפה זנדברג כי "שלושה מבין הארגונים הם ארגוני זכויות אדם ותיקים וידועים. הרבה פעמים כורכים זכויות אדם, שמאל והתנגדות לכיבוש כטרור - זה לא המצב".

בתוך כך, גורם ביטחוני מכחיש היום את גרסת משרד החוץ האמריקני, שלפיה ישראל לא עדכנה מראש את וושינגטון בדבר ההכרזה על הארגונים. לדברי הגורם הביטחוני, גורמים בממשל האמריקני עודכנו מבעוד מועד על כוונת ההכרזה ואף קיבלו לידיהם מידע מודיעיני בנושא.

עוד מסר הגורם כי במסגרת חקירת שב"כ שהתקיימה השנה בחודשים מרץ עד מאי, תועדו ישיבות רבות של בכירי החזית העממית, לרבות של פעילי טרור, במוסדות המדוברים. אחד הנחקרים בפרשה הודה בחקירתו כי ששת המוסדות משתייכים לחזית העממית ומהווים עורק החיים של הארגון מבחינה כלכלית וארגונית, כלומר – עוסקים בהלבנת כספים ובמימון פעילות הארגון.

אמש אמר דובר משרד החוץ בוושינגטון, נד פרייס, כי ארצות הברית תבקש מישראל הסבר להחלטתו של שר הביטחון גנץ להכריז על שישה מארגוני החברה האזרחית הפלסטיניים ארגוני טרור. חברת הקונגרס מהמפלגה הדמוקרטית רשידה טאליב כינתה את ישראל "משטר אפרטהייד" וקראה לממשל ביידן לחדול מלממן מדינות המפרות את זכויות האדם.