הרצוג
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הרצוג בטקס הזיכרון בכפר קאסם: "בשם מדינת ישראל - סליחה"

הנשיא נשא נאום בטקס הזיכרון להרוגי הטבח, כמה ימים לאחר שהחוק המבקש להכיר באירועים נפל בכנסת: "הרג חפים מפשע - מעל כל מחלוקת פוליטית"
אוריה אלקיים
29 באוקטובר 2021
14:25

נשיא המדינה יצחק הרצוג נאם היום (שישי) בטקס הזיכרון להרוגי הטבח בכפר קאסם, זאת לאחר שבוע סוער בכנסת, שבו נפל חוק כפר קאסם המבקש הכרה רשמית של המדינה בטבח. השר עיסאווי פריג' ממרצ, תושב כפר קאסם, פועל מול השרים להביא להחלטת ממשלה שתכיר בטבח. 

בתוך כך אמר הרצוג: "אני מרכין ראשי בפני זיכרון ארבעים ותשעה ההרוגים, מרכין ראשי בפניכם ומבקש, בשמי ובשם מדינת ישראל - סליחה". הרצוג הוסיף: "הרג ופגיעה בחפים מפשע הם אסורים בתכלית האיסור וחייבים להישאר מעל לכל מחלוקת פוליטית". "זוהי ההזדמנות שלנו, כציבור, להגיד לא לדעות קדומות", הוסיף נשיא המדינה. "ביום זה, בחלוף 65 שנים מהאסון, נתפלל ונייחל לכך שזכרם של הקורבנות ילווה אותנו כלקח וכמצפן". 

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה אמר היום לציון 65 שנה לטבח: "אמנם העדויות מהטבח נחשפו, אבל אל"מ שדמי שפיקד על החטיבה זוכה מאישום ברצח ונקנס ב-10 פרוטות ביגן חריגה מסמכות". עודה הוסיף: "תרבות ההכחשה ממשיכה גם היום, והממשלה מתנגדת בכל שנה לדרישה להכרה רשמית". 

לפני ההצבעה על חוק כפר קאסם השבוע, התפתח עימות בין פריג' לחברי הרשימה המשותפת. השר ממרצ תקף את חברי המשותפת ואמר: "בוז לכם, רוצים לעשות מהכאב פוליטיקה". חברת הכנסת עאידה תומא-סלימאן, שהגישה את הצעת החוק, השיבה לאנשי מרצ: "התברר שאתם נמר מנייר". 

אתמול, יום לאחר המהומה, טען פריג' בריאיון לדב גיל-הר בכאן רשת ב שהוא פנה לחברת הכנסת תומא-סלימאן שעתיים לפני הדיון. "ביקשתי שנעביר את הנושא לוועדת החינוך, ובמקביל אני אשב עם השרים ואקדם הצעת מחליטים - שהממשלה יכולה לחיות איתה", הוא טען. "הייתי מרוויח שהנושא יישאר על סדר היום. היא לא הסכימה ורצתה להביך אותי".

 

חברת הכנסת תומא-סלימאן אמרה בתגובה לפריג' כי "הגיע הזמן שהשר יפסיק את ההצגה שהתחיל אתמול. לא אני השתמשתי בכאב, רק בהסכמה שלי הוא עלה לדוכן".