כטב"ם
צילום: אי-פי

"בעקבות הלחץ הישראלי": ארה"ב הטילה סנקציות על ראש מערך הרחפנים האיראני

המהלך האמריקני מגיע לקראת חידוש שיחות הגרעין בוינה, גורם ביטחוני לכאן חדשות: זה בהמשך לחשיפות על הפעילות האיראנית של גנץ בתחום כלי הטיס הבלתי מאויישים
גילי כהן ובן יניב
29 באוקטובר 2021
19:07

לקראת חידוש שיחות הגרעין: ארצות הברית הודיעה הערב (שישי) כי הטילה עיצומים חדשים על איראן. הסנקציות יחולו על שתי חברות איראניות וארבעה אזרחים של המדינה, בהם סעיד אראג'ני, ראש מערך הכטב"מים בחיל האוויר של משמרות המהפכה, שאת שמו חשף שר הביטחון גנץ לאחר פיגוע הרחפן באונייה שבבעלות אייל עופר בחודש יולי.

גורם ביטחוני מסר לכאן חדשות כי המהלך האמריקני הוא בהמשך ללחץ הישראלי בסוגיה, ובהמשך לחשיפות הישראליות על הפעילות האיראנית בתחום כלי הטיס הבלתי מאוישים.

בחודש אוגוסט חשף גנץ לראשונה באופן גלוי כי איראן רחוקה רק כעשרה שבועות מהגעה לחומר בקיע שיאפשר לפתח פצצה גרעינית. כפי שפורסם בכאן חדשות, הן גנץ והן שר החוץ יאיר לפיד הזהירו את ארצות הברית כי איראן מתקרבת להיות סף גרעינית. בקהילת המודיעין הישראלית קיים ויכוח בנוגע למידת הקרבה של איראן להגדרה זו, וההערכות המקובלות מדברות על בין חודשיים לחצי שנה.

גנץ ולפיד חשפו גם את שמו של סעיד אראג'אני - האופרטור הראשי של מערך כלי הטיס הבלתי מאוישים (כטב"מים) של חיל האוויר של משמרות המהפכה, שהביא כאמור לפגיעה במכלית "מרסר סטריט". דברי השניים נאמרו בתדרוך מדיני-ביטחוני לשגרירים של מדינות החברות במועצת הביטחון של האו"ם, כחלק מהמאמץ המדיני של ישראל לקדם גינוי ותגובה בין-לאומית לפעולות הטרור של המשטר האיראני.

מתקרבים לנקודת רתיחה: לקראת מלחמה עם איראן? | עוד יום

גנץ ציין בתדרוך כי אראג'אני מספק את הציוד, ההכשרה, התוכניות והאחראי על פעולות טרור רבות במרחב. שר הביטחון ציין גם כי מפקד חיל האוויר של משמרות המהפכה אמיר עלי חג'יזדה עומד מאחורי עשרות פעולות שבהם היו מעורבים כטב"מים וטילים באזור.