ספינת חיל הים
הדס פרוש, פלאש 90

בכיר בחיל הים: מטרת התרגיל - היערכות מול התבססות איראנית בסוריה, תימן ועיראק

הקצין הוסיף: בים האיראנים עצמאים יותר, לא תלויים במדינות אחרות, ולכן צריך לפעול נגדם בזירה הזו • חילות הים של ישראל בחריין ואיחוד האמירויות מקיימים תרגיל היסטורי משותף בים האדום, יחד צבא ארה"ב
איתי בלומנטל
11 בנובמבר 2021
13:16
עודכן ב 19:00

ברקע התרגיל המשותף בים האדום | קצין בכיר בחיל הים הישראלי אמר היום (חמישי): "התרגיל נועד להיערך מול איום ההתבססות האיראנית בכל האזור - תימן, עיראק, ומזרח סוריה". עוד הוסיף הקצין כי "האיומים האיראניים העיקריים הם כלי טייס בלתי מאויישים. בים האיראנים עצמאים יותר, לא תלויים במדינות אחרות ולכן צריך לפעול נגד ההתבססות שלהם בים, ונגד פגיעה בחופש השייט וטרור ימי". 

מהיר יותר, כבד יותר ומדויק יותר: איום מרחף באוויר | עוד יום 

חילות הים של ישראל, בחריין ואיחוד האמירויות פתחו אתמול בתרגיל היסטורי משותף בים האדום, יחד עם צבא ארצות הברית. הצי החמישי של חיל הים האמריקני הודיע על קיום התרגיל. זהו תרגיל ראשון מסוגו לחילות הים של המדינות. התרגיל צפוי להימשך חמישה ימים ובו יתרגלו כלי השייט אירועים בלב ים כמו השתלטות על ספינות אויב, אבטחת נתיבי סחר ימיים והתמודדת עם איומי טרור וחטיפה. 

בישראל שומרים על עמימות מבחינת כלי השייט שישתתפו בתרגיל. "זו הפעם הראשונה שמתקיים מפגש בים עם החלפת ידע בינינו ובין איחוד האמירויות ובחריין על טכניקות מבצעיות", אמר הקצין הבכיר. "זו התחלה של שיתופי פעולה, וזה מאפשר לנו להגדיל את טווח הפעולה של זרוע הים, לשמר את חופש השייט באזור ולמנוע טרור ימי".

מאז כינון היחסים בין ישראל לאמירויות ובחריין, הקשרים בין המדינות התאפיינו בעיקר בתחומי התיירות והמסחר. תרגיל צבאי משותף למדינות מהווה מסר לאיראן, שמקיימת אף היא תרגיל צבאי גדול. על התרגיל האיראני אמר הקצין: "זו הפגנת יכולת והם מפרסמים את זה לצורכי תודעה והקרנת עוצמה״.

לפני כשבועיים הגיע מפקד חיל האוויר של איחוד האמירויות, איברהים נאסר אל עלוואי, בפעם הראשונה לביקור בישראל כדי לצפות בתרגיל "בלו פלאג" שהוביל חיל האוויר הישראלי. בתרגיל השתתפו מטוסי קרב מצרפת, ארצות הברית, גרמניה, יוון, בריטניה, הודו ואיטליה.

האזינו לפרק מתקרבים לנקודת רתיחה: לקראת מלחמה עם איראן? |"עוד יום"

מדובר בתרגיל האווירי הגדול ביותר שנערך בישראל, שכלל קואליציה של מדינות. כל מדינה שלחה שישה מטוסי קרב, מטוסי תובלה וצוותי קרקע מלאים, כך שכמות המשתתפים הגיעה ליותר מ-1,500 חיילים. במקביל לתרגיל, מתקיימת בישראל פגישה של 11 מדינות שמפעילות את מטוסי ה-F35. לפגישה הוזמן גם מפקד חיל האוויר האמירתי, שארצו צפויה לקבל את המטוס המתקדם אחרי החתימה על "הסכמי אברהם".

ביקור מדיני בקפריסין לקראת פסגה משולשת

בתוך כך, היועץ לביטחון לאומי אייל חולתא נפגש אמש בקפריסין עם שר החוץ הקפריסאי ניקוס כריסטודולידס. כפי שפורסם בכאן חדשות, ישראל יוון וקפריסין מתכננות לקיים מפגש פסגה משולש בתקופה הקרובה.