מתוך התרגיל "בלו פלג"
צילום: דובר צה"ל

חיל האוויר: מכינים את הכוח לקראת תקיפה באיראן

כוחות איראנים ניסו לפגוע במטוס ישראלי שתקף על פי פרסומים זרים בסוריה • לראשונה: מפקד חיל האוויר של האמירויות מבקר בתרגיל צבאי בישראל • בחיל האוויר מזהים עלייה במוטיבציה מסוריה ומלבנון לפגוע במטוסי צה"ל עם ירי מסיבי של טילי נ"מ
איתי בלומנטל
25 באוקטובר 2021
17:00
עודכן ב 18:08

בחיל האוויר החלו בשינוי תוכנית האימונים, דבר שלא נעשה מ-2016, כחלק מהיערכות לקראת תקיפה אפשרית באיראן - כך פורסם היום (שני). עוד הותר לפרסום שכוחות סוריים ביצעו ירי לעבר מטוסי חיל האוויר הישראלי שפעלו בשמי סוריה, באמצעות ירי מסלוללת טילים שיוצרה באיראן. סוללת הטילים הותקפה וככל הנראה הושמדה.  

בחיל האוויר אומרים כי הציבו את תוכנית תקיפת מתקני הגרעין האיראניים במעלה סדר העדיפויות, בשל התנהלות טהראן בסוגייה והמשא ומתן התקוע בינה לבין המעצמות לחידוש הסכם הגרעין. בחיל האוויר החלו ברכש ייעודי, חיזוק המודיעין וגיבוש תוכניות מבצעיות שהוצגו למטכ"ל ולרמטכ"ל אביב כוכבי. בצה"ל מחכים לאישור התקציב שיאפשר את יישום תוכנית האימונים. 

האזינו לפרק בהסכת "עוד יום"

בד בבד, בחודשים האחרונים, דווח בכלי תקשורת בסוריה על "פעילות עוינת בשמי המדינה" בתקיפות שיוחסו לישראל. רק לפני שבועיים הותקפו שני יעדים אירניים בסוריה: בבסיס T4 ובתדמור, בתקיפה שיוחסה לישראל. גם הלילה, לפי פרסומים זרים, צה"ל תקף באזור קוניטרה

בחיל האוויר מזהים בחודשים האחרונים עלייה במוטיבציה מסוריה ומלבנון לפגוע במטוסי צה"ל באמצעות ירי מסיבי של טילי נ"מ. זמני התגובה של סוללות הנ"מ בסוריה לדוגמה, ירדו בכ-20% מאז שנת 2017. בצה"ל אומרים שבשלב זה העליונות האווירית של ישראל עדיין קיימת, אך בעתיד יהיה צורך לפעול אקטיבית כדי לשמר את היכולת הזו. 

ולאחר פגישת בנט-פוטין בסוצ'י, בחיל האוויר אומרים שישראל מתעקשת לשמור על האינטרסים שלה בזירה הצפונית, תוך הקפדה על ביטחון החיילים הרוסים שפועלים בסוריה.

לראשונה: מפקד חיל האוויר אמירתי מבקר בתרגיל בישראל

מפקד חיל האוויר של איחוד האמירויות, איברהים נאסר אל עלוואי, הגיע לראשונה לביקור בארץ כדי לצפות בתרגיל "בלו פלאג" שמוביל חיל האוויר הישראלי. בתרגיל, שהחל בשבוע שעבר, משתתפים מטוסי קרב מצרפת, ארצות הברית, גרמניה, יוון, בריטניה, הודו ואיטליה.

מדובר בתרגיל האווירי הגדול ביותר שנערך בישראל, שכולל קואליציה של מדינות. כל מדינה שלחה שישה מטוסי קרב, מטוסי תובלה וצוותי קרקע מלאים, כך שכמות המשתתפים הגיעה ליותר מ-1,500 חיילים. במקביל לתרגיל, מתקיימת בישראל פגישה של 11 מדינות שמפעילות את מטוסי ה-F35. לפגישה הוזמן גם מפקד חיל האוויר האמירתי, שארצו צפויה לקבל את המטוס המתקדם אחרי החתימה על "הסכמי אברהם"

מפקד חיל האוויר, האלוף עמיקם נורקין, אמר היום: "המזרח התיכון הוא זירה מורכבת, שמשתנה בכל זמן נתון. האתגרים שעומדים בפנינו הולכים וגוברים, ולכן אנחנו חייבים להיות צעד אחד לפני האויב. האיום על ישראל מגיע מגזרות שונות - החל מרצועת עזה, דרך סוריה ולבנון לאיראן. האימון המשותף מאפשר לנו למידה מחילות האוויר המשתתפים בתרגיל, ומכין את אנשי חיל האוויר לתרחישים בזמן אמת, במטרה להמשיך ולהצליח במשימתנו - הגנה על ביטחון ישראל".

 מתוך התרגיל (צילום: דובר צה"ל)

בישראל מעריכים שבשנים הבאות עוד מדינות ירצו לקחת חלק בתרגיל, והשנה ניסו לשתף את חילות האוויר של ירדן ומצרים. מלבד המדינות המשתתפות, הגיעו לישראל נציגים מרומניה, פינלנד, קוריאה הדרומית, אוסטרליה, יפן, הולנד, קרואטיה ואיחוד האמירויות – שצפו בתרגילים על תקן משקיפים. מטעמים מדיניים ודיפלומטיים, המשתתפים לא תרגלו תקיפות של מדינות או ישויות קיימות, כך שהסוגייה האיראנית, התעצמות חיזבאללה בלבנון וסוריה או הסלמה מעזה, לא הופיעו כתרחישי תרגול.