פעילות צה"ל בכפר בורקין

המפקד והלוחם נכנסו בלי תיאום - ונורו בידי חבריהם: תחקיר התקרית בבורקין

בתקרית שאירעה בחודש ספטמבר נפצעו קשה קצין ולוחם מיחידת דובדבן • הרמטכ"ל כוכבי: "בלחימה מתרחשות טעויות ונגבה אתכם גם במקומות בהם אתם שוגים"
איתי בלומנטל
12 בנובמבר 2021
10:59

צה"ל פרסם הבוקר (שישי) את ממצאי תחקיר ההתקלות של לוחמי יחידת דובדבן בכפר בורקין, שאירע בחודש ספטמבר, במהלכו נפצעו קשה קצין ולוחם ביחידה. מהתחקיר עלה שבמהלך הפעילות למעצר מחבלים, פתח המחבל בירי לעבר הלוחמים בחצר הבית, ואלו הגיבו באש. המחבל נמלט מהחצר ומפקד הפלגה, שהיה מחוץ לחצר, חתר למגע לכיוון המחבל יחד עם הקשר שלו, ביצע לעברו ירי ופגע בו. במהלך ריצתם, חדרו לחצר, נפגעו מאש כוחותינו ונפצעו באורח קשה.

עם זאת, על אף שמדובר בירי של כוחותינו על כוחותינו, בצה"ל נמנעים משימוש במינוח "ירי דו-צדדי", משום שלא היה זיהוי שגוי של כוח צה"ל בטעות כאויב, אלא מדובר באירוע שנגרם כתוצאה מטעות טקטית של מפקד הכוח והקשר שלו.

הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי, אליו הוגשו השבוע ממצאי התחקיר, קבע כי הכוחות עמדו במשימתם והביאו לסיכול של חלק נרחב מתשתית טרור של חמאס ביהודה ושומרון. הרמטכ״ל שיבח את פעילותם המקצועית והנועזת של לוחמי יחידת דובדבן והביע הערכה לשותפים הנוספים בפעולה, בהם כלל גורמי המודיעין, השב"כ ופיקוד המרכז.

הרמטכ״ל קיבל את מסקנות התחקיר כפי שהוצגו ובראשן השגיאה בכניסה לשטח החצר ללא תיאום מבצעי עם יתר הכוח. בהמשך לכך, הדגיש הרמטכ״ל את חשיבות ההבנה והשליטה של הלוחמים בסביבה המבצעית בה הם פועלים.

רא"ל אביב כוכבי מסר לסיכום: ״אני מבקש לאחל החלמה מהירה לפצועים. באירוע הזה לוחמי יחידת דובדבן מנעו בגופם פגיעה באזרחי ישראל. צה״ל ימשיך לסכל טרור, להגן על האזרחים ובמקביל לתחקר כל אירוע ביסודיות, ללמוד ולהשתפר. לצד זאת, בלחימה מתרחשות טעויות ונגבה אתכם גם במקומות בהם אתם שוגים, אני סומך עליכם, על רוח הלחימה שלכם, על חשיפת האמת ועל כושר הלמידה שלכם״.