לינוי אשרם, נפתלי בנט, יאיר לפיד, חיסוני פייזר
צילום: גטי אימג'ס; אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

איזו שנה הייתה 2021? אנחנו שואלים, אתם תחליטו

פרויקט חדש של כאן חדשות בדיגיטל, העולם היום עם מואב ורדי ופרשן המדד שמואל רוזנר: מדי שבוע תוצג שאלה על השנה שחלפה ובעזרתה ננתח את דעת הקהל הישראלי על 2021
מערכת כאן חדשות
26 בנובמבר 2021
15:16

לקראת סופה של שנת 2021, אנחנו מבקשים לברר בעזרתכם איזו מן שנה זאת הייתה. האם היא הייתה דרמטית, או סטנדרטית, האם היא תיזכר כשנה טובה לעולם, או רעה לעולם, או כסתם עוד שנה, שבקושי תיזכר. אנחנו מבקשים לעשות את הבירור הזה בעזרתכם, צופי וגולשי כאן חדשות, ובמסגרת מיזם משותף לתוכנית העולם היום עם מואב ורדי לדסק הדיגיטל של כאן חדשות, ולפרשן המדד שמואל רוזנר.

העיקרון פשוט: בשבועות הבאים נציג לכם שאלות על אירועים שקרו השנה, על אישים שבלטו השנה, על דברים שזכו להרבה תשומת לב, וגם על דברים שזכו לקצת פחות. נזכיר: זו הייתה השנה הראשונה של ג׳ו ביידן כנשיא ארצות הברית. זו הייתה השנה האחרונה של אנגלה מרקל כקנצלרית גרמניה. זו הייתה שנה של קורונה בכל העולם. זו הייתה שנה של מתח סביב אוקראינה, של הפיכה בסודאן, של מלחמה עקובה מדם באתיופיה, של הסתערות תומכי טראמפ על גבעת הקפיטול, של אולימפיאדה, של התמקדות בהתחממות כדור הארץ, של מתח בים סין, של הסכם אמריקני-בריטי-אוסטרלי.

מה מכל אלה חשוב באמת, מה מכל אלה זניח. מה התחיל השנה וימשיך לשנים הבאות, מה נגמר השנה ויישכח במהרה. שנה היא פרק זמן שרירותי. הזמן לא עוצר, האירועים לא מסתדרים לפי לוחות. אבל סוף שנה זה זמן טוב – וכך גם מקובל – להביט אחורה ולנסות לסכם, כדי שאפשר יהיה להבין יותר טוב מה שצריך להבין, ולפנות מקום בזיכרון לאירועי השנה הבאה.

אז מה עושים? נרשמים לאתר המדד (אם אתם עוד לא רשומים), כדי שהצוות, בפיקוח הסוקר פרופ׳ קמיל פוקס, יוכל לנתח את התשובות ולהציג נתונים שיש להם משמעות. אחר כך משיבים על השאלות. וכל ערב צופים בהעולם היום, שם יוצגו ממצאים, וגם שאלות חדשות (שתוכלו להגיע אליהן דרך כאן, או בסריקת קוד על המרקע). מעכשיו ועד סוף דצמבר – מסכמים שנה. אנחנו נשאל – אתם תחליטו איזו מן שנה זאת היתה.