המחבל מוחמד שווכת סלימה
צילום: רשתות חברתיות

הנפצע בפיגוע: פתאום רדף אחריי מחבל, בא לרצוח אותי

במח"ש חוקרים אם הירי הנוסף במפגע היה מוצדק • המשטרה עצרה תושב המשולש בחשד שהסיע את המחבל • המחבל הוא שוהה בלתי חוקי המשויך לפתח, שישב בכלא הישראלי בגין הסתה
כתבי כאן חדשות
04 בדצמבר 2021
16:36
עודכן ב 20:58

פיגוע בשער שכם: אברהם אלמליח, הצעיר החרדי בן ה-21 שנדקר אחר הצהריים בשער שכם על ידי מחבל, מדבר לראשונה ממיטת בית החולים. "חזרתי מתפילת מנחה בכותל. עברתי דרך שער שכם וחציתי את הכביש. לא שמתי לב ופתאום רדף אחריי מחבל. הוא בא לרצוח אותי, ניסה בכל מקום בגוף. חייל שהגיע בא להפריד בינינו, ואז המחבל בא לדקור אותו - והרגו אותו".

בתוך כך, המשטרה עצרה הערב תושב המשולש בחשד שהסיע את המחבל. החשוד, בשנות ה-40 לחייו, נעצר סמוך למושב גינתון שבמועצה האזורית חבל מודיעין, הועבר לחקירה ביחידה המרכזית של מחוז ירושלים. במקביל, שני לוחמי מג"ב שירו במחבל נחקרים באזהרה במחלקה לחקירות שוטרים.

תיעוד הפיגוע בשער שכם

המחבל, שנורה למוות בידי לוחמי מג"ב שהיו במקום, הוא מוחמד שוכת מוחמד סלימה, שוהה בלתי חוקי מסלפית בן 25, שישב בכלא הישראלי כשלושה חודשים בשנת 2020 בגין הסתה. הוא משוייך לארגון פתח. 

 המחבל מוחמד שוכת מוחמד סלימה

מתחקור ראשוני עולה כי המחבל הגיע לכיכר שכם, סמוך לשער שכם, שם דקר את הצעיר החרדי ולאחר מכן ניסה לדקור שוטר מג"ב שעמד סמוך למקום. בהמשך, הלוחם דחף את המחבל וירה בו. השוטר לא נפגע.

בתיעוד מהזירה נראים לוחמים יורים פעמיים במחבל בזמן שהוא שכוב על הקרקרע. מקורות במג"ב גיבו את הלוחמים וטענו: "ראינו לא מעט מקרים בעבר שמחבלים קמו על הרגלים וניסו לפגוע באזרחים וכוחות הביטחון, עם סכין או חגורת נפץ. הלוחמים חתרו למגע וסיימו את האירוע כמה שיותר מהר". 

גם מפקד מג"ב, ניצב אמיר כהן, גיבה את הלוחמים ואמר: "הלוחמים והלוחמות פעלו בצורה נחושה, חתרו למגע וסיימו את האירוע בכך שמנעו פיגוע גדול יותר באזרחים ובלוחמים. הלוחמים ימשיכו לעמוד על המשמר באופן מקצועי ונחוש. כחיל מקצועי נלמד את הפרטים המדוייקים כמו בכל אירוע". 

חבר הכנסף עופר כסיף תקף את הלוחמים וצייץ בחשבון הטוויטר שלו: "עוד הוצאה להורג ללא משפט שנקלטה בעין המצלמה. ירי באדם פצוע או שרוע שאינו מהווה סכנה, יהיה מעשהו אשר יהיה, הוא פשע מלחמה בעליל". חברת הכנסה עאידה תומא-סלימאן הוסיפה: "פעם דיברו על 'נטרול'. הוא על האדמה ומבצעים בו וידוא הריגה. ‏הוצאה להורג של אדם שלא מהווה יותר איום - היא פשע איום ונורא. זו המציאות שהכיבוש מייצר".

פיגוע הדקירה היום מתרחש קרוב לשבועיים מאז פיגוע הירי שהתרחש בעיר העתיקה, שבו נרצח אליהו קיי וארבעה בני אדם נפצעו. את הפיגוע ביצע אז פאדי אבו-שחידם, איש הפלג המדיני של חמאס ותושב מחנה הפליטים שועפט, שנורה למוות.

האם אנחנו בפתחו של גל טרור? | עוד יום

בהכנת הידיעה השתתפו ורד פלמן, סולימאן מסוודה, איתי בלומנטל כרמל דנגור וגל ברגר