NSO

ראש הצוות שבודק את פרשת המשטרה ו-NSO: "צווים מתקבלים לפי חוק האזנות סתר"

כלכליסט: אנשי חטיבת הסיגינט פלשו באמצעות תוכנת פגסוס של NSO והאקרים שתחת חסותם לניידים של שלושה ראשי רשויות, בניסיון לדוג מהם מידע. גם לטלפונים של בני משפחתם פרצו במשטרה. החיפושים נגמרו בהבאת ראשי הרשויות לחדרי חקירות ושליחתם למעצר. כל המקרים הסתיימו בסגירת התיקים • שרים קראו להקים ועדת חקירה ממלכתית לפרשת המשטרה ותוכנת הריגול
שלי יחימוביץ' ויגאל גואטה
23 בינואר 2022
07:47
עודכן ב 19:29

פרשת המשטרה ותוכנת הריגול: עו"ד עמית מררי, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה למשפט פלילי, שמונתה לראשות הצוות הבודק את הפרשת, הבטיחה היום (ראשון) בריאיון לכאן רשת ב כי "ככל שיעלו חשדות ברמה שיכולה להיות פלילית או משמעתית נפנה אותם לרשויות החקירה". לדבריה בתוכנית "שלי וגואטה", "אנחנו מתכוונים לעשות יסודית בדיקה ומקיפה. מבחינה מערכתית, ראינו שמתקבלים צווים לפי חוק האזנות סתר".

האזינו לריאיון עם עו"ד עמית מררי אצל שלי יחימוביץ' ויגאל גואטה

גם היועץ המשפטי של המשטרה, תנ"צ עו"ד אלעזר כהנא, השיב לטענות לשימוש בתוכנת ריגול וכתב כי המשטרה פועלת בתחום הסיגינט-סייבר במסגרת סמכויותיה ועל בסיס צווים שיפוטיים בלבד. הוא הוסיף שהכלים שמופעלים על ידי המערך המבצעי נבחנים בהיבט המשפטי קודם לכן. "לא תהיה זו הפרזה לקבוע כי מדובר בתחום המפוקח והמבוקר ביותר במשטרת ישראל", הוא קבע. "הן בכלים פנים-ארגוניים והן על ידי גורמים מחוץ לארגון, בבתי משפט, בפרקליטות ובמשרד המשפטים".

המשטרה פרצה לטלפונים של שלושה ראשי ערים ובני משפחתם באמצעות תוכנת פגסוס ללא ראיות וחשדות מספקות. כך חשף היום תומר גנון בעיתון "כלכליסט". על פי הפרסום החיפושים בטלפונים נגמרו בהבאת ראשי הרשויות לחדרי חקירות ושליחתם למעצר, אך כל המקרים הסתיימו בסגירת התיקים. מהמשטרה נמסר לעיתון כי הם פועלים על פי חוק.

התחקיר שמטלטל את מערכת אכיפת החוק - והחברה ששינתה את עולם הביון | עוד יום

המקרים המתוארים בתחקיר מדברים על התרחשויות שאירעו לפני כשש שנים בשנת 2016. במקרה הראשון שמתואר, החיטוט בטלפון של ראש העיר לא הוליד דבר. לכן הושתלה תוכנת פגסוס גם בטלפון של אשתו. שם מצאו החוקרים שהאישה משוחחת עם אשתו של קבלן. בשיחות לא נמצא דבר שיעיד על עבירות פליליות, רק שהן בקשר חברי.

ביחידת סיגינט עדכנו את ראשי היחידה החוקרת במידע, וזה הספיק. בבקשה למתן צווי האזנת סתר וצווי חיפוש שהוגשה בהמשך לבית המשפט נאמר לשופט שמידע מודיעיני שהגיע ליחידה מעלה שראש העיר יוצר קשר דרך אשתו עם הקבלן — לצורך הטיית מכרזים. כשהחקירה הגלויה החלה, ראש העיר נעצר בחשד לעבירות של טוהר המידות. הוא בילה לילות בתא מעצר. לבסוף התיק נסגר, מהסיבה הפשוטה שראיות לשוחד לא נמצאו.

האח הכחול: הפער בין גרסת המשטרה לתחקיר תוכנת הריגול

במקרה שני התבקשו ביחידת הסיגינט על ידי יחידה חוקרת לבדוק מידע על ראש עיר אחר. גם אצלו הודבק הטלפון בפגסוס, וגם אצלו לא נמצא דבר שיעלה חשד. בשלב הבא הודבק בפגסוס הטלפון הנייד של אחד מבני משפחתו. שם התגלה כי אותו בן משפחה משוחח עם קבלן על מכרז מסוים. אמירות כלליות, לא בהכרח ראיות לעבירה. כשהיחידה החוקרת עודכנה במידע, היא ביקשה צו האזנת סתר וחיפוש מבית המשפט. גם כאן נטען שמקור מודיעיני אמר ליחידה החוקרת שראש העיר מוסר מידע להטיית מכרז דרך בן משפחתו. חקירה, חיפושים, מעצרים, כותרות בעיתונים. ראש העיר בילה ימים במעצר. גם במקרה הזה התיק נסגר.

מהמשטרה נמסר לעיתון כי היא "פועלת אך ורק על פי חוק. כל פעולותיה בהקשר של האזנות סתר מתבצעות רק באמצעות צווים שהוצאו כדין בחתימת שופט. ככל שיש בידיכם חומרים שיש בהם להצביע על ביצוע עבירה שלכאורה נעשתה נבקש כי תעבירו במהירות האפשרית לרשויות".

בעקבות הפרסומים האחרונים, במהלך ישיבת הממשלה היום דרשו כמה שרים להקים ועדת חקירה ממלכתית גם לפרשת הריגול של המשטרה. השרה תמר זנדברג קראה בדיון: "גם פרשת NSO היא נושא שראוי לוועדת חקירה ממלכתית. לא ייתכן שמדינה דמוקרטית תנהג כאחרונת המשטרים הרודניים שרודפים אחרי אזרחים ואישי ציבור".

השרה פנינה תמנו שטה הוסיפה: "מנהיגות היא אחריות לחקור את העבר ולדאוג לשפר ולתקן ליקויים בעתיד, במיוחד כשמדובר בביטחון המדינה. מדובר באיום דמוקרטי, רעידת אדמה, וחשש לפגיעה חמורה בזכויות האזרח". ראש הממשלה נפתלי בנט לא השיב אם יתקיים דיון בנושא.

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע ביום רביעי על הקמת צוות לבדיקת הפרשה. במכתב ששלח לשבתאי, כתב היועץ כי קשה להפריז בחומרת הפגיעה בזכויות יסוד, אם אכן המקרים שפורסמו בתקשורת נכונים. לפי המכתב, הטענות שפורסמו לא היו מוכרות במשרד המשפטים והוסיף כי תיאור המקרים בתקשורת "מעלה תמונה מדאיגה עד מאוד" .