-
צילום: אי-פי

נענשים דרך הכיס: בנקים רוסיים ינותקו מה-Swift

ארה"ב והאיחוד האירופי סיכמו: בנקים שהוטלו עליהם סנקציות בעבר ינותקו ממערכת הסליקה – ואחרים לא ייפגעו. הבחירה שלא להחיל את העיצומים על כל הבנקים הרוסיים הייתה אחת מהדרישות של גרמניה
עמיחי שטיין ושאול אמסטרדמסקי
26 בפברואר 2022
23:06
עודכן ב 05:21

אחרי לחץ כבד שהופעל על גרמניה: הושגה הסכמה הלילה (ראשון) על ניתוק בנקים רוסיים ממערכת הסוויפט. הנציבות האירופית, צרפת, גרמניה, איטליה, בריטניה, קנדה וארצות הברית הודיעו שינתקו חלק מהבנקים הרוסיים מהמערכת. עוד הוחלט לנקוט צעדים מגבילים נגד הבנק המרכזי הרוסי, כדי שלא יצליח לעקוף את ההגבלות. האיחוד האירופי אף הטיל הגבלות על אוליגרכים רוסים וימנע מהם לקבל אזרחות בשטחו. 

גורמים באיחוד האירופי אמרו מוקדם יותר לכאן חדשות כי "גרמניה היא המוקש המרכזי כדי לקדם את ניתוק רוסיה ממערכת הסוויפט, אבל מאמינים שתתרכך בקרוב". אחת מהדרישות שהציבה גרמניה היא שרק בנקים שעליהם הוטלו סנקציות בעבר ינותקו מהמערכת, ואילו בנקים אחרים לא ייפגעו. בד בבד, גורמים במערכת סוויפט ציינו שהם נערכים ליישום הסנקציות של המערב על בנקים רוסיים בימים הקרובים.

האם זה מה שייתן את "הנוקקאוט" לפוטין?

בימים הקרובים, ככל שהלחימה תימשך, אנו צפויים לראות איזשהו מדרג עולה בסנקציות. ביממה האחרונה דובר על מערכת הסוויפט, אבל גם זה לא באמת ייתן את המכה הסופית לרוסיה. הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין התכונן היטב לרגע הזה במשך שנים, מאז כיבוש חצי האי קרים בשנת 2014.

פוטין בנה הר ענק של רזרבות של מטבע חוץ, בשווי של כ-650 מיליארד דולרים. הוא קנה המון כסף סיני, זהב ואירו. הסנקציות נגדו יעזרו במידה מוגבלת, אך יפגעו בעיקר ברחוב הרוסי. כמו כן, גרמניה מאוד נזהרת לא לפגוע במסחר האנרגיה והגז, כי הרוב מגיע מרוסיה, והחורף עדיין מכה באירופה. מה שיכול להסלים את המצב הוא אם האמריקנים יטילו סנקציות על כל מי שנמצא במגע עם המוסדות הרוסיים.

מה מערכת הסוויפט עושה?

סוויפט זו מערכת ההודעות הפיננסית הבינלאומית. המערכת מודיעה על כל עסקה של כל העברה בין מדינות. ניתוק מהמערכת יכול להקשות על רוסיה, אבל לא לשתק אותה לחלוטין. הכסף עצמו יעבור, אך אנו לא נדע על כך. ברגע שמנתקים את הבנקים הרוסיים, יהיה להם קשה לעשות עסקאות, אבל לא בלתי אפשרי. הם יוכלו להתעדכן במייל או בטלפון, אך זה יהיה יותר יקר ומסובך, במיוחד לאזרח הפשוט.