טטיאנה קומוק

"רצו לדעת למה הפגנתי, אמרו שאסור": הישראלית שנעצרה על ידי הכוחות הרוסיים באוקראינה בריאיון בכאן רשת ב

קודם לכן, דווח כי טטיאנה קומוק והוריה נעצרו בעיר שבדרום אוקראינה ונכבשה על ידי כוחות רוסיים • קומוק העלתה בחשבון הפייסבוק שלה מעצרים של תושבים במליטופול והביאה עדויות של מקומיים שנעצרו והוכו על ידי הצבא הרוסי לאחר שהפגינו נגד נוכחותו בעיר
דב גיל-הר ויגאל גואטה
21 במרץ 2022
15:32
עודכן ב 18:46

טטיאנה קומוק, הישראלית שנעצרה הבוקר (שני) יחד עם אימה ואביה על ידי חיילים רוסים באוקראינה, סיפרה בריאיון ראשון בכאן רשת ב: "החיילים אמרו שאני עושה רעש בעיר. הם רצו לדעת למה יצאתי להפגנות ואמרו שאסור לעשות את זה". מאז החלה הפלישה הרוסית לאוקראינה העלתה קומוק בחשבון הפייסבוק שלה מעצרים של תושבים במליטופול והביאה עדויות שונות של מקומיים שנעצרו והוכו על-ידי הצבא הרוסי לאחר שהפגינו נגד נוכחותו בעיר.

האזינו לריאיון המלא בכאן רשת ב

טטיאנה ממשיכה ומשחזרת בריאיון עם דב גיל-הר ויגאל גואטה בתוכנית "כאן הערב": "חיילים רוסים לקחו בבוקר כמה אנשים מהעיתון וגם את אבא ואמא שלי -  השכנים ישר התקשרו לספר לי. לא רציתי לעשות רעש גדול, אז התקשרתי לחברה שלי וביקשתי ממנה להיות בקשר איתי. אחרי שעה הם באו לבית שלי ואמרו שאם אני לא אפתח את הדלת הם יפרצו לבית. הם הכניסו אותי לרכב ולקחו אותי לבסיס".

"הם לא אמרו לאן לוקחים אותנו", ממשיכה טטיאנה ומספרת: "אלה היו שלושה חיילים רוסים, אין לי טענה אליהם - הם דיברו בכבוד, לא הרביצו לי והציעו מים". טטיאנה מספרת כי כששאלה את החיילים למה נלקחה לחקירה, הם אמרו שזה בגלל שהיא "עושה רעש בעיר" וכי אסור להפגין - בסוף החקירה גם החתימו אותה על מסמך שאומר כי לא תצא להפגין יותר. עוד אומרת טטיאנה כי כשביקשה מהחיילים להזדהות, הם אמרו שהם "הגיעו מרוסיה לאוקראינה כדי לשחרר את האוקראינים מהנאצים".

הישראלים שלא עומדים מנגד | עוד יום

"אמרתי להם שהרוסים עושים כמו שעשו הנאצים. גונבים אנשים מהבית ולא נותנים להם להגיד מה שהם חושבים - ככה זה מתחיל", סיפרה טטיאנה שענתה לחיילים. לדבריה, היא נלקחה לחקירה בגלל שלאבא שלה יש עיתון מזה כ-30 שנים, "והם רוצים שיכתבו שהכול בסדר, שאנחנו אוהבים את הרוסים".

טטיאנה סיפרה גם על המצב במליטופול, ואמרה כי בעיר אזלו האוכל והתרופות והרוסים לא נותנים לתושבים לעזוב למערב. "לדעתי הם עושים את זה בכוונה, כדי שנצא לרוסיה", היא אומרת. טטיאנה ממשיכה ומספרת כי לה ולמשפחתה נשאר אוכל לשבוע, והיא מפחדת שלאחר מכן לא יהיה להם מה לאכול.

לאחר שחרור הישראלים, ראש חטיבת אירו-אסיה במשרד החוץ, סימונה הלפרין, רמזה בריאיון למאיה ראכלין שלישראל היה חלק בשחרור של טטיאנה ובני משפחתה. "ברגע שקיבלנו את הפרטים בדקנו את הנושא", היא סיפרה בתוכנית ערב ערב. "תרשי לי לא לפרט, אבל לישראל יש ערוצי קשר פתוחים עם הרשויות באוקראינה וברוסיה, ונשאיר את זה כאן". 

כנשאלה אם יכול להיות שהקשר הישראלי הוביל לשחרור המהיר יחסית, היא השיבה: "אשאיר לצופים את הניתוחים וההערכות". הלפרין אמרה שאין כוונה להזהיר ישראלים מפני התבטאויות מסוימות נגד רוסיה. "כל אדם אחראי להחלטותיו, אנחנו משאירים את שיקול הדעת לאזרחים. ישראל היא דמוקרטיה, ומעולם לא אמרה לאזרחיה מה לומר ואיך להתנהל", היא סיכמה.

בתחילת החודש, רומן ברודצקי, ישראלי בן 41, נהרג מירי בעיר בילה צרקווה, דרומית לקייב. הוא נסע בשיירת כלי רכב בדרך לגבול עם מולדובה. ברודצקי התגורר בשנתיים וחצי האחרונות באוקראינה, עבד כדי ג'יי והיה הבעלים של חברה לשיווק דיגיטלי.