הרב אבישי יחזקאל מובא למנוחות
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הרב אבישי יחזקאל ויעקב שלום הובאו למנוחות

השוטר ההרוג, אמיר חורי בן 32 מנוף הגליל, ניהל קרב יריות וניטרל את המחבל. בת זוגו לכאן רשת ב: "היה הבן אדם הכי טוב וצנוע בעולם, כל כך רצינו להתחתן" • שני ההרוגים הנוספים: ויקטור סורוקופוט, בן 32 ודימיטרי מיטריק, בן 23. אשתו של סורוקופוט: "הוא יצא מהבית לקנות משהו ולא חזר"
אורלי אלקלעי ודניאל אלעזר
29 במרץ 2022
23:41
עודכן ב 14:40

בבני ברק הובא היום (רביעי) למנוחות הרב אבישי יחזקאל, בן 29, תושב העיר, נשוי ואב לילד בן שנתיים, שנרצח אתמול בפיגוע. יחזקאל לימד בתלמוד תורה. עובדיה אחיו ספד לו: ״היית האח הכי חביב, בן זקונים, היית אח נפלא. תמיד היית עוזר לכל אדם, מהיום שנכנסת הכנסת שמחה, תמיד רוקד ושמח. זאת אבידה גדולה לכל עם ישראל. אתמול בלילה העולם התהפך. התקשרת אליי ואמרת 'אני שומע יריות, תיזהר, תישאר בבית'. מאז לא שמעתי אותך. סוככת על הבן שלך אריאל, ונהרגת. הראית גבורה יהודית אמיתית נהרגת על קידוש השם״.

הרב אבישי יחזקאל

נרצח נוסף בפיגוע, יעקב שלום, תושב העיר בן 36 ואב לחמישה הובא למנוחות בבית העלמין סגולה בפתח תקווה. אליהו עוזרי, גיסו של יעקב, ספד לו: "איבדנו מורה שלמדנו ממנו, רק מהסתכלות, את המושג של אהבת חסד. אדם שכולו נתינה, כולו חסד, ללא חשבון, עם חיוך".

יונתן, גיסו, סיפר הבוקר לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב על יעקב: "הוא היה נתן את כל כולו. לא זכור לי שאמר אי פעם 'לא' לבקשה או מחשבה. כשאחד מהמשפחה צריך עזרה - הוא הראשון. הילדה שאלה אתמול 'מי יקח אותנו עכשיו באוטו?' הוא היה הכול, היה עושה להם הכול, הילדים היו מחוברים אליו מאוד. הבן הקטן היה איתו באוטו ממש כמה דקות לפני וגם הילדות היו אמורות לבוא. הוא אמר שייקח אותם, אבל אשתו אמרה שיש לימודים ושיילכו כבר לישון - זה הציל אותן"

יעקב שלום

יונתן סיפר כי למדו על מותו של יעקב מהסרטונים ברשתות החברתיות: "ראינו את הסרטון - זיהינו את האוטו ואחר כך זיהינו אותו, ככה נודע לנו שזה הוא. חיכינו שעות להודעה רשמית, אף אחד לא הודיע. איך שראיתי שהמחבל מסתכל לאוטו וממשיך הלאה - הבנתי שהוא הבין שיעקב כבר מת. כשהגיעו למשפחה, לאישתו ולילדים התקשרו אלינו המשפחה והבנו שזה סופי, בערך שעתיים אחרי האירוע".

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

רס"מ אמיר חורי הוא השוטר שנרצח בפיגוע הירי אמש בבני ברק. חורי, בן 32 מנוף הגליל, פתח באש לעבר המחבל והצליח לנטרל אותו, לפני שנורה למוות. חורי הניח אחריו הורים, שתי אחיות ואח.


רס"מ אמיר חורי

שני, בת זוגו של רס"מ אמיר חורי, סיפרה לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב על אמיר ועל כוונתם להתחתן: "הוא היה לוחם, הוא אהבת חיי מאז ולתמיד. הוא אמר שישמור על עצמו ושלא יקרה לו כלום. הוא לא פחד מכלום. הוא אמר שיהיה הראשון להגיע לכל אירוע, הוא גיבור. אנחנו ביחד שבע שנים. כל כך רצינו להתחתן, הוא חלם על בית. הוא היה הבן אדם הכי טוב וצנוע בעולם. הוא בחיים לא היה מדבר על עצמו ולא מתלהב מכלום. אתמול בערב דיברנו. הוא הכין אותי שיום אחרי זה, זה יום האדמה. אמרתי לו שזה יעבור מהר ואני מחכה לו בבית בסוף המשמרת".

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

ג'ריס, אביו של רס"מ אמיר חורי, סיפר לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב על בנו: "אני קצין משטרה לשעבר, הוא הלך בעקבותיי ולמד משפטים תוך כדי. לפני חצי שנה הוא קיבל קצין מצטיין ודרגה לפני הזמן. לפני שנתיים עשה תאונת אופנוע משטרתית וניצל בנס. הוא היה חצי שנה בשיקום. בילינסון הצילו אותו פעם אחת ולא הצליח בפעם השנייה".

אביו של רס"מ חורי סיפר כיצד שמע על מות בנו: "ראיתי חדשות ואמרו פיגוע בבני ברק, הוא עובד שם. התקשרתי 20 פעם והוא לא ענה לי. אחר כך מנהל הבית חולים בבילינסון אמר שהפצוע קשה נהרג ושהודיעו למשפחה ואף אחד לא הודיע לי. אמרתי, 'כנראה הגורל של מישהו אחר לא של הבן שלי'. אבל אחרי עשר דקות הגיעו מהתחנה, מהמשטרה ודפקו בדלת. העיקר שהציל הרבה אנשים ממוות - זה הכי חשוב".

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

שני הנרצחים הנוספים בפיגוע בבני ברק אתמול הם אזרחי אוקראינה, ויקטור סורוקופוט, בן 32 ודימיטרי מיטריק, בן 23 שנורו בשעה שישבו בכניסה למכולת סמוכה. סורוקופוט נכנס לישראל בספטמבר 2016 כתייר. בקשתו למקלט נדחתה ביוני 2020 ומאז שהה בישראל ללא היתר. גם ויזת התייר של מיטריק תמה בשנת 2019 והוא הוגדר שוהה שלא כחוק. 

ויקטור סורוקופוט ודימיטרי מיטריק

כריסטינה, אשתו של ויקטור, סיפרה לכאן חדשות: "הגענו לכאן לפני חמש שנים וחצי אחרי שהיה מצב מלחמה שם בקייב. חשבנו שפה יהיה יותר טוב. הוא יצא קרוב, למכולת, לקנות משהו ולא חזר. התקשרתי אליו ואז הודיעו לו. אני רוצה שהוא יחזור לחיים. הוא יחזור הביתה, נקבור אותו באוקראינה".


איליה, חברם של ודימיטרי הגיע היום לזירת הפיגוע וסיפר לכאן חדשות:  "באנו לכאן להרוויח קצת כסף כדי לבנות בית באוקראינה, אנחנו פה כבר הרבה זמן, חבל שיצא ככה. הם היו בני אדם טובים, חברים שלי. כולם באוקראינה חושבים עכשיו לבוא לפה וחושבים שפה לא מסוכן, אני לא יודע מה יהיה עכשיו".

חזר מהקבר: עד כמה דאעש נפוץ אצל ערביי ישראל? | עוד יום