הרס, אוקראינה
צילום: כאן חדשות

שליחת כאן חדשות עם עדויות חדשות על זוועות הצבא הרוסי בבוצ'ה

עגלות תינוקות בבוץ ואין לדעת איפה התינוקות או האימהות שלהן - כך נראית הכניסה לעיירת הרפאים בוצ'ה, המראות באירפין אפוקליפטים • שני בכירים אוקראינים הגיעו לישראל. המטרה: לשכנע את הממשלה להטיל סנקציות על רוסיה, להרחיב את המדיניות לגבי כניסת פליטים ולסייע בציוד הגנתי
הדס גרינברג, שליחת כאן חדשות לבוצ'ה
04 באפריל 2022
19:54
עודכן ב 01:45

התמונות הקשות מקבר האחים בבוצ'ה שתיעדה אמש שליחת כאן חדשות הדס גרינברג, העיתונאית הישראלית היחידה בעיר ההרוסה, גררו גינויים מכל העולם וטענות קשות נגד רוסיה על פשעי מלחמה.

היום (שני) מתפרסמים בחדשות הערב תיעודים נוספים של שליחתנו מבוצ'ה ומאירפין. עגלות תינוקות בבוץ ואין לדעת איפה התינוקות או האימהות שלהן - כך נראית הכניסה לעיירת הרפאים בוצ'ה. כבר כשנכנסים לשטחה פוגשים מכוניות הפוכות מפורקות מפגיעות של הרוסים. בוץ תובעני מוביל בכנסיית סנט אנדרו לקבר ההמוני. היחידים שהיו שם מלבד שליחת כאן חדשות הם כוחות הביטחון שעדיין מפטרלים בעיר, ואזרחים בודדים שמסתובבים עם שקיות אוכל.

צפו בתיעודים החדשים של שליחת כאן חדשות בבוצ'ה

בכניסה לאירפין נגלה טנק רוסי מפורק וחיילים אוקראינים, שבודקים ומתעדים את מה שנשאר ממנו. השקט מקפיא. המראות אפוקליפטים. אין כמעט בית פרטי או בניין שלא נהרס מהפגזות הרוסים. "מי חשב שהם יפגעו כך באירפין, במטרות לא אסטרטגיות", מהרהר ולדי, תושב אירפין, על ספסל במרכז המסחרי. "ועל שום מה? הרי אין פה כלום. זו עיר נופש, או כך לפחות היא הייתה וככה הפציצו אותה. זה אסון". ויקטור, תושב אחר, מספר כי הצבא הרוסי לקח אותו בשבי: "לקחו אותי יחד עם עוד 18 איש. הפשיטו אותי עד המותניים ובדקו אם יש לי נשק. אחרי שעתיים שחררו אותנו".

נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי אמר הלילה כי יפנה למועצת הביטחון של האו"ם לצורך חקירת הרג האזרחים במדינה. "אנחנו מעוניינים בחקירה השלמה והשקופה ביותר", שתוצאותיה יהיו ידועות ויוסברו לכל הקהילה הבין-לאומית", אמר זלנסקי בנאום הווידאו הלילי שלו. שר החוץ האוקראיני דימיטרי קולבה אמר כי "אין מקום לרוסיה במועצת זכויות האדם של האו"ם".

היועץ האמריקני לביטחון לאומי, ג'ייק סאליבן, אמר כי ארצות הברית תפעל כדי להבטיח שרוסיה והנשיא פוטין ישלמו את המחיר על פשעי המלחמה באוקראינה. לדבריו, הצעדים נגד רוסיה יכולים להינקט בבית הדין הבין-לאומי לפשעי מלחמה, משום שבמועצת הביטחון של האו"ם יש לרוסיה זכות וטו. סאליבן הדגיש בשיחה עם כתבים בבית הלבן כי הטבח בעיירה בוצ'ה לא מקרי, וכי "רוסיה מבקשת להשליט פחד ואימה" באזורים שכבשה באוקראינה.

בכירים אוקראינים הגיעו לישראל: מבקשים עוד סיוע וסנקציות על רוסיה

המאמצים ללחוץ על ישראל לתת סיוע נוסף מישראל לאוקראינה: שני בכירים אוקראינים נמצאים בישראל, ונפגשים עם שורה של בכירים ושרים בממשלה. כך פורסם היום בחדשות הערב בכאן 11.

מדובר בשגריר לשעבר בישראל נדלנקו, שהיום נחשב לבכיר במשרד החוץ האוקראיני, ויועץ של הנשיא זלנסקי סרגיי שפיר. השניים הגיעו לישראל לבקשת הנשיא זלנסקי, במטרה לנסות ולקבל יותר סיוע ותמיכה מישראל. בין היתר, מעוניינת אוקראינה שישראל תטיל סנקציות על רוסיה, תרחיב את המדיניות לגבי כניסת פליטים וגם תסייע בציוד הגנתי. עם זאת, השניים לא צפיים להיפגש עם שר הביטחון בני גנץ.

מוקדם יותר היום אמר שר הבריאות, ניצן הורוביץ, כי יתמוך בהחלטה להצטרף לסנקציות על רוסיה. בריאיון לרן בנימיני ויגאל גואטה בכאן רשת ב אמר הורוביץ כי מדובר בעניין שהממשלה צריכה להחליט עליו וכי היא תשקול את השיקולים השונים. "מה שנעשה כאן זה דבר מחריד. ישראל מההתחלה לא ישבה על הגדר, אנחנו לחלוטין בצד האוקראיני ומושיטים עזרה", הדגיש השר.

"אתמוך בסנקציות על רוסיה": האזינו לריאיון עם שר הבריאות הורוביץ

שר האוצר אביגדור ליברמן התייחס גם הוא לעדויות לטבח בעיירה בוצ'ה שבאוקראינה, ואמר היום בריאיון לאסתי פרז בתוכנית בחצי היום בכאן רשת ב כי "חובתנו לגנות כל טבח חפים מפשע, מדובר בפשעי מלחמה". הוא הוסיף כי "מה שמפריע שמתעסקים במלחמה באוקראינה ומתעלמים מכל האיומים נגד מדינת ישראל. באיראן בימים האחרונים מאיימים להשמיד את היישות הציונית - לא שמעתי שום גינוי".

"חובתנו לגנות כל טבח חפים מפשע": האזינו לריאיון עם שר האוצר ליברמן