.

"ראית פה בדואית יורה?": הנשים שנאבקות באלימות ברהט

האלימות המשתוללת ברחובות העיר הגיעה לשיא מפחיד נוסף, כשנערה בת 14 נפצעה מקליע תועה שחדר לתוך ביתה. צוות כאן חדשות יצא לעיר הבדואית החבולה ושוחח עם נשים בעיר שאומרות די לירי
אורי לוי
29 באפריל 2022
22:52

חילופי הירי ברהט הגיעו השבוע למימדים מפחידים, ששנערה בת 14 נפצעה מקליע תועה שחדר לתוך ביתה. כולם בעיר משלמים מחיר, גם כלכלי, שכן רהט מתגלה כעיר תיירות מבוקשת. "היומן שלי היה מלא עד יוני", סיפרה אילהאם, יזמים ומדריכת סיורים ברהט. "אנשים שאמרו לי 'מה שקורה ברהט מוגזם, אנחנו לא באים". 

אילהאם, גרושה בת 48 וסטודנטית לתואר ראשון במנהל ומדיניות ציבורית, היא חלק מהדור החדש של השנים הבדואיות, שלוקחות גם חלק במאבק באלימות. "יש המון שיח של נשים שמתנגדות למה שקורה ברהט. ראית אישה בדואית יוצאת ויורה בכביש? כשמישהו יורה ברחוב זה פוגע בכולנו, גברים, נשים וילדים". כאמא למתבגר, היא חוששת גם מהמסר שמעבירים לו היורים. "הוא עלול לפרשת את זה כמעשה גבורה", הוא טוענת. "אני בתור אמר מפרשת את זה בתור חולשה של המשטרה". 

השבוע נרשמה גם רגיעה בעיר, בשל מאמצי גישור של חמולה נוספת. ח'ליל אל-עוזייל, נציג החמולה, סיפר: "המשפחות של היורים מתנערות מהם. הם נהיו אנשי סמים, יש להם כסף. אנחנו מושיבים אותם, רואים מי אשם ושופטים לפי החוק הבדואי. אני בטוחה שבם יקשיבו, אם לא - נעניש אותם. אפשר לסלק אותם מהעיר, אתה קודם צריך לכבד את עצמך, את הבית והמנטליות, את ההיסטוריה שלך". 

ברהט הוקמה שכונה חדשה ובליבה היכל התרבות. ואז התברר שהחמולה שקיבלה את המכרז על שירותי הקפה במקום מכעיסה חמולה אחרת. ירו כאן בלי גבולות, פגעו בכל מקום, גם בהיכל התרבות שבו יתקיים בחג הקרוב אירוע לילדים תחת שמירה. בתחילה עלתה טענה שהירי הוא תוצאה של העסקת נשים, אבל אילהם טוענת שזה לא באמת העניין. "ברגע שמישהי יוצאת מהבית למקום העבודה, אבא שלה ואחים שלה יודעים את זה. מישהו משבט בדואי אחר – אין לו כל זכות להתערב בדבר הזה".