אלון קסטיאל
צילום: ורד פלמן

אחת מנפגעות אלון קסטיאל: "המערכת, ולא האנס, ממשיכה לפגוע בנו שוב ושוב"

שרי גולן, הנפגעת היחידה שדיברה בפני ועדת השחרורים אתמול נגד שחרורו של עבריין המין, אמרה בריאיון לכאן רשת ב: "אנחנו אוויר במדינת ישראל, לא רואים אותנו" • לנפגעות האחרות לא ניתנה הזדמנות להשמיע את הסתייגותן בוועדה שהוקדמה בשבוע - בלא ידיעתן • ארגוני נשים יצאו בקמפיין נגד שחרורו של קסטיאל ובדרישה מהפרקליטות לערער על ההחלטה
סדר יום
17 במאי 2022
11:33

שחרורו המוקדם של עבריין המין אלון קסטיאל: האוצרת והפעילה החברתית שרי גולן, מנפגעות קסטיאל, שיתפה הבוקר (שלישי) בקשיים מולם היא ניצבת עת שחרורו המוקדם שלעבריין המין, וכן על הקושי שלה להופיע אתמול מול ועדת השחרורים - שהחליטה לבסוף להקדים את שחרורו. "הייתי היחידה שהופיעה מול הוועדה והגישה התנגדות, כי אף אחת אחרת מהנפגעות לא קיבלה הודעה שהוועדה הקדימה את הדיון בשבוע, כמתחייב על פי חוק", אמרה לקרן נוייבך בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב.

האזינו לריאיון המלא בכאן רשת ב

עוד אמרה גולן על הקדמת הדיון בוועדת השחרורים: "גיליתי את זה במקרה ולמרות שאמרתי את זה בתוך הוועדה, הם טענו שהם לא היו מודעים לכך שהנפגעות האחרות לא קיבלו הודעה. אחת השופטות הציעה לעצור את הדיון והשאר אמרו שצריך להמשיך, והדיון נמשך. זה מרסק אותי ברמה הכי עמוקה. הנוהל של השחרורים המוקדמים הוא נוהג שלא חייב להיות באופן הזה. רבות מהנפגעות השלימו עם המציאות העצובה הזו בישראל, אבל העובדה שלא נותנים לנפגעת להביע את העמדה, חוזרת על חוויית האונס או הפגיעה המינית שכל אחת עברה".

גולן ציינה כי ביקשה להופיע בפני הוועדה בזום: "הייתי צריכה לפתוח את המכתב החסוי של הפסיכולוגית שמטפלת בי ומעיד על המצב הרגשי שלי בפניו. כתבתי מכתב בקשה שלא יהיה שם. לא מספיק שעברתי עימות, שחזור ואת המשפט - מה מצדיק את זה שאצטרך לשבת מול מי שתקף אותי מינית? ביקשתי שהוא לא יהיה שם, והוא הסכים לצאת - זה תלוי בהחלטה שלו. זה צריך להיות מתוקן ברמה העקרונית, אפילו לא בחקיקה. זה נוהג בתוך הוועדה. אפילו קפקא לא חזה מעמד כזה מטורלל".

לדבריי גולן קסטיאל אמר במשפטו שהוא מודה במעשיו, ושלא יערער על העונש, והשופטים התחשבו בכך בקציבת עונשו, והוסיפה: "הוא לא הפסיק לערער מאז, וביקש שחרור מוקדם. הוא באופן בלתי נלאה לא לקח אחריות למעשיו.

"ניסיתי להסביר את הנזק עבורי בשחרורו המוקדם, בזמן שאני בתהליך החלמה, עם טיפולים לפוסט טראומה. הגשתי מכתב שמסביר כמה זה קריטי, אטימות מוחלטת של המערכת. גיליתי מהתקשורת את ההחלטה לשחרר אותו. לא קיבלתי את ההחלטה והפרוטוקול. אנחנו אוויר במדינת ישראל, לא רואים אותנו. המערכת, לא האנס, ממשיכה לפגוע בנו שוב ושוב. אני מתחננת לפרקליטות שיגישו ערעור על התהליך הלא חוקי והמחדל שלא נתנו לנפגעות להביע את עמדתן בוועדה".

מיצב של אחת מנפגעות אלון קסטיאל מול משרד המשפטים, הבוקר (צילום: נויה כץ)

הבוקר הציבה אחת מנפגעות אלון קסטיאל שלטי מחאה נגד ההחלטה לשחררו בשחרור מוקדם מחוץ לבית המשפט בתל אביב ומול משרדי הפרקליטות. שורה של ארגוני נשים יצאו בקמפיין מיילים נגד שחרורו של קסטיאל ובדרישה מהפרקליטות לערער על ההחלטה לשחררו. בין הארגונים היוזמים - איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית, שדולת הנשים, רוח נשית, פורום מיכל סלה ועוד.

על אף התנגדותה של פרקליטות המדינה להחלטת ועדת השחרורים לשחרר את עבריין המין אלון קסטיאל שחרור מוקדם מהכלא, מסתמן כי בפרקליטות לא יערערו על ההחלטה.