אבו עאקלה

גנץ: הטענה שצה"ל פוגע במכוון בעיתונאים - שקר גס

התביעה הפלסטינית פרסמה את דוח חקירת מותה של עיתונאית אל ג'זירה וקבעה: "אבו עאקלה נורתה מקליע צה"ל בזמן שניסתה לברוח". הרמטכ"ל כוכבי: "צה"ל מבקש לקיים חקירה מקצועית ויסודית, הפלסטינים מסרבים להעביר נתונים חשובים שנמצאים בידיהם"
איתי בלומנטל, עידו קורן וגל אהרונוביץ'
26 במאי 2022
18:13
עודכן ב 20:10

התביעה הפלסטינית פרסמה היום (חמישי) את מסקנות חקירת מותה של עיתונאית אל ג'זירה שירין אבו עאקלה, שנורתה למוות לפני כשבועיים בג'נין. התובע הפלסטיני מסר במסיבת עיתונאים כי מסקנות החקירה קובעות כי"אבו עאקלה נהרגה מקליע של צה"ל, בזמן שניסתה לברוח".

שר הביטחון, בני גנץ, הגיב לממצאי התחקיר ומסר: "כל טענה שצה"ל פוגע בכוונה בעיתונאים או בבלתי מעורבים היא שקר גס ובוטה. תחקירים והפקת לקחים לא מבצעים במסיבות עיתונאים, אלא בחדרים הסגורים, ותוך העברת מידע". 

הרמטכ"ל אביב כוכבי התייחס הערב למסקנות החקירה הפלסטינית גם כן, ואמר: "אנו מצרים על מותה ומנסים מאז בכל דרך להגיע לדרך האמת". אבל לדבריו, "נתונים חשובים שיש בידי הפלסטינים לא נמצאים בידנו. צה"ל קרא לחקירה עם הפלסטינים אך נענה בסירוב. לו היינו מצליחים להגיע לחקר האמת, הינו ניצבים קבל עם ועדה ומציגים שתי אפשרויות - או שהכדור נורה על ידינו ולוקחים אחריות, או שהכדור לא נורה בירי צה"לי ומדובר בירי פלסטיני".

כוכבי קרא לפלסטינים "לא לחשוש מדבר, לשתף פעולה ולתת לאור היום לחטא את הספק ולסלק את סימני השאלה". הוא הוסיף: "עד שלא נרד לעומק הפרטים, לא ניתן לדעת מי ירה: לא אנחנו, לא הפלסטינים ואף גורם אחר. דבר אחד אפשר לדעת בוודאות - אף חייל צה"ל לא ירה במכוון בעיתונאית - את זה חקרנו. זו המסקנה ואין אחרת".

התובע הפלסטיני תיאר את התקרית וטען כי כוחות הביטחון שהגיעו לפעילות המעצרים בג'נין היו במרחק 200 מטר מאבו עאקלה ועיתונאים נוספים שהיו במקום. "המיקום של העיתונאים היה חשוף ושום דבר לא הפריע לזווית הראייה של הכוח. אחרי שארבעת העיתונאים חשפו עצמם ולבשו לבוש עיתונאי, כוחות הכיבוש התקדמו ברחוב במרחק מטרים ספורים והם לא אמרו להם להתרחק", הוא טען.

"כוחות הכיבוש החלו לירות לכיוונם ללא התראה מוקדמת, זה הוביל אותם לסגת מהמקום", המשיך התובע הכללי של הרשות. "כוחות הכיבוש שהיו במרכז הרחוב החלו לירות ופצעו את העיתונאית שירין אבו עאקלה באופן ישיר בראש מהצד האחורי-שמאלי במהלך ניסיון שלה לברוח מהירי הרצוף שירו חיילי הכיבוש. הדוח הרפואי הדגיש שהשלכות הירי והפגיעה בראש מעידים ששירין הייתה במצב של בריחה".

לפני כשבוע וחצי, פרסם צה"ל את ממצאי הביניים של תחקיר האירוע. לפי מסקנות התחקיר, העיתונאית נהרגה מאש חמושים או מירי של חייל דרך חרך בג'יפ. הם הוסיפו כי קבלת הקליע, שהפלסטינים מסרבים להעביר לישראל, תסייע להכריע בשאלה זו. 

בצה"ל הוסיפו: "מאז קרות האירוע, הצבא מתחקר ומברר את נסיבות מותה של הכתבת. בסיום תחקיר הביניים נותרו עוד מספר פרטים הדורשים בירור, אך מתבהרת התמונה אודות האירוע והאפשרויות השונות לירי אשר הביא למותה. המסקנה מתחקיר הביניים היא שלא ניתן לקבוע מהו מקור הירי שפגע והרג את הכתבת". 

לפני כיומיים פרסמה רשת CNN תחקיר עצמאי אודות מותה של אבו עאקלה לפיו העיתונאית נהרגה כתוצאה מהתקפה "מכוונת" של הכוחות הישראלים. על פי ניתוחים של מומחים של סרטוני וידאו ונתוני אודיו, אבו עאקלה נורתה ממרחק של כ-200 מטרים, כאשר עדי ראייה טענו כי לא היו כלל פלסטינים חמושים או עימותים מזוינים בקרבתה. באותו הבוקר, בצה"ל הבהירו כי מחבלים חמושים ירו על הלוחמים שהיו בפעילות לסיכול טרור בג'נין, ללא הבחנה. בתחקיר של CNN, הובאו ציטוטים של מומחים שניתחו סרטוני וידאו שהגיעו לידי הרשת.