איסטנבול, ארכיון
צילום: גטי אימג'ס

מחשש לנקמה איראנית: ישראל תגברה את מערך ההגנה האווירית וכיפת ברזל מפני ירי טילים וכטב"מים

ברקע ההתנקשות בקצין משמרות המהפכה: המל"ל מחדד את אזהרת המסע לטורקיה • על פי ההודעה גובר החשש במערכת הביטחון מפני ניסיונות איראניים לפגוע ביעדים ישראליים ברחבי העולם
איתי בלומנטל, עמיחי שטיין וגילי כהן
30 במאי 2022
08:23
עודכן ב 08:55

מחשש לנקמה איראנית: ישראל העלתה את הכוננות הביטחונית בתגובה לחיסול בכיר משמרות המהפכה באיראן בשבוע שעבר. כך הותר הבוקר (שני) לפרסום. בין היתר תוגברו מערכי ההגנה האווירית וכיפת ברזל מחשש לשיגור טילים וכלי טייס בלתי מאויישים מתאבדים לעבר מטרות בישראל.

בשעות האחרונות נרשמו ביטולים רבים של נסיעות לטורקיה, לאחר שהמטה לביטחון לאומי חידד את אזהרת המסע לטורקיה עבור מבקרים ישראלים. יעד התיירות שנפגע יותר מן האחרים הוא אנטליה. החברות הישראליות אינן טסות לטורקיה בשל מחלוקת בעניני ביטחון. החברות הטורקיות אינן מבטלות טיסות לפי שעה. בין ישראל לטורקיה יש 16 טיסות ביום בממוצע, כשטורקיש איירליינס היא החברה השנייה בהיקף הפעילות שלה בנמל התעופה בן גוריון, אחרי אל על.

על פי הודעת המטה הבוקר, מזה מספר שבועות ומאז האשמתה של איראן את ישראל במותו של קצין משמרות המהפכה בשבוע שעבר, גובר החשש במערכת הביטחון מפני ניסיונות איראניים לפגוע ביעדים ישראליים ברחבי העולם.

על פי גורמים במערכת הביטחון, מדובר באזהרות על רקע איום ממשי כלפי ישראלים בזירה הטורקית. כמו כן, חלה עלייה ברמת האיום גם במדינות נוספות הגובלות באיראן. לפיכך, על אזרחים ישראלים לשמור על עירנות ולהקפיד על כללי הזהירות הנדרשים בכל נסיעה לאחת ממדינות אלו.

מפקד משמרות המהפכה באיראן, הגנראל חוסין סלאמה, נפגש אתמול עם בני משפחתו של סיאד חודאי, והאשים את ישראל בהתנקשות בבכיר משמרות המהפכה. לדבריו, ישראל עקבה אחריו שנים מבית לבית ומסמטה לסמטה עד שהצליחה לחסל אותו. סלאמה שב והדגיש שטהראן תנקום את מותו.

אתמול רמז ראש הממשלה נפתלי בנט לפעילות ישראלית מול איראן. בפתח ישיבת הממשלה אמר רה"מ בנט כי "עידן החסינות של איראן נגמר". "מי שמממן טרוריסטים, מי שמחמש טרוריסטים, מי ששולח טרוריסטים - יישא במלוא המחיר", הוסיף.

ביום ראשון שעבר חוסל בטהראן חסאן סייד חודאי, חבר משמרות המהפכה, סמוך לביתו. לפי סוכנות הידיעות האיראנית תסנים, שני חמושים רכובים על אופנוע ירו חמישה כדורים בראשו של חסן סיאד חודאיארי, קולונל בכוח קודס, וברחו מהזירה.

כעבור שלושה ימים, דיווח עיתון הניו יורק טיימס כי ישראל הודיעה לארצות הברית שהיא זו שחיסלה את חודאי. על פי הדיווח, מטרת החיסול, כפי שאמרה ישראל לאמריקנים, היא לאותת לאיראנים - הפסיקו את יחידת 840 של כח קודס שמתכננת פיגועים נגד יהודים וישראלים בחו"ל.