t
תישלל מתושבים הזכות לביטוח בריאות ממלכתי? העיר ארי
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לקראת ההצבעה: חוק יו"ש מסבך את הקואליציה

הקואליציה מנהלת מגעים מול רע"ם, ח"כ רינאוי-זועבי וח"כ סילמן. מה יקרה אם החוק לא יעבור ותקנות יו"ש יפקעו בסוף החודש?
יערה שפירא
06 ביוני 2022
06:40
עודכן ב 08:40

אחרי האולטימטום של השר גדעון סער, הקואליציה תנסה להעביר היום (שני) את החוק שיאריך את החלת החוק הפלילי הישראלי על שטחי יהודה ושומרון. מגעים מתקיימים מול שלושה גורמים.

> רע"ם

ברע"ם קיימו אמש ישיבה בשאלה כיצד יצביעו, אך טרם קיבלו החלטה סופית. בנט נפגש בשבוע שעבר עם היו"ר מנסור עבאס ודן איתו בצורך להעביר את החוק. מאז, עיקר המאמץ הועבר לאנשיו של יאיר לפיד, ובפרט מנכ"לית משרד רה"מ החליפי נעמה שולץ.

עבאס מנסה לשכנע את חבריו לתמוך בחקיקה, אך נתקל בהתנגדות, בעיקר מצד ח"כ מאזן גנאים. גם באופוזיציה פנו לח"כ גנאים ולחצו עליו להיעדר מההצבעה, כדי שההצעה תיפול. דרישה נוספת שהעלו חלק מחברי רע"ם היא שח"כ ג'ידא רינאוי-זועבי ממרצ תתחייב לתמוך בחוק, לפני שהם יתחייבו לכך.

> ח"כ ג'ידא רינאוי-זועבי

בקואליציה ובמרצ לא יודעים, גם כעת, כיצד תצביע ח"כ ג'ידא רינאוי זועבי - המורדת לשעבר. גם עליה מופעלים לחצים נגדיים מהאופוזיציה. ההערכה בקואליציה היא שעמדת  רינאוי זועבי תיקבע לפי עמדת רע"ם: אם הם יתמכו, גם היא תתמוך. כאן גם הבעיה, מפני שהמתיחות בינה לבין חברי רע"ם התגברה בשבוע האחרון, ברקע ההאשמות שרינאוי-זועבי "גונבת קרדיט" על הישגים של רע"ם לחברה הערבית. רע"ם דורשת התחייבות של רינאוי-זועבי לתמוך בחוק לפני שיתחייבו הם, וזועבי מצדה - מחכה לרע"ם. גם כאן, מי שמנסה לעצור את הלופ הוא יו"ר רע"ם עבאס, שיחסיו עם רינאוי-זועבי נותרו טובים.

> ח"כ עידית סילמן

סער הבהיר לבכירי הממשלה כי האמירה שהפלת חוק יו"ש תסיים את כהונת הממשלה - לא תקפה אם סילמן היא זו שתפיל את החוק. בקואליציה לא באמת מצפים שסילמן תתמוך בחוק, אך הם חייבים שהיא לפחות לא תתנגד לו בשביל להצליח להעביר את ההצבעה. הטקטיקה שלהם היא לאיים עליה שוב שיכריזו עליה כחברת כנסת פורשת אם תפעל נגד עמדת הממשלה. כדי להפוך את האיום הזה לחריף יותר, שוקלים בקואליציה להכריז על ההצבעה על חוק יו"ש כהצבעת אמון בממשלה. במקרה כזה, התנגדות של סילמן עשויה להוות עילה משמעותית להכרזתה כפורשת.

עוד צעד שמתלבטים לגביו בקואליציה הוא אם להעלות היום להצבעה את מינויו המחודש של מתן כהנא לשר הדתות. הם עשויים לעשות זאת באחד משני מצבים מנוגדים: אם יגלו שסילמן איתם בחוק יו"ש - יעלו את ההצבעה על כהנא בתקווה שתתמוך גם בה, ואם תתנגד - יוכלו להעלות את ההצבעה על המינוי כדי לבנות "תיק הפְרשה" לסילמן, אם תתנגד בשתי הצבעות רצופות שחשובות לקואליציה. בינתיים, סילמן לא מסרה כיצד תצביע, לא לקואליציה ולא לאופוזיציה. בליכוד מתלבטים עד כמה להפעיל עליה לחץ להתנגד.

מה יקרה אם החוק לא יעבור?

תקנות יו"ש יפקעו רק בסוף החודש, ואם הקואליציה תגלה שאין לה רוב להעביר את החוק היום, היא תקיים את ההצבעה בשבוע הבא, וכך הלאה, עד שיושג רוב או שיפקעו התקנות - המוקדם מביניהם.

במקביל, בממשלה בוחנים אפשרויות משפטיות למקרה שלא יצליחו להאריך את התקנות בכנסת עד לסוף יוני. שר המשפטים סער ביקש חוות דעת משפטית מקיפה בעניין, ומבירור ראשוני עולה שיהיו פתרונות משפטיים להשבת המצב לקדמותו ביהודה ושומרון רק בחלק מהנושאים.

כך למשל, לא יהיה ניתן להעמיד לדין ישראלים בגין עבירות פליליות שבוצעו ביו"ש בבתי משפט בישראל והם יצטרכו לעמוד לדין במערכת המשפט הצבאית. בנוסף, תישלל מישראלים תושבי יו"ש הזכות לביטוח בריאות ממלכתי, הזכות להימנות על חברי לשכות עורכי הדין וזכויות נוספות במסגרת דברי חקיקה המגדירים תחולה גם על אזרחים ישראלים המתגוררים ביו"ש.