מתקן גרעין

גורמים במערב שוקלים להציב לאיראן הצעה "סופית"

דיפלומטים מערביים אמרו לכאן חדשות כי בארה"ב ובאירופה יש גורמים שמאוכזבים מההתנהלות האיראנית. גורמים בישראל מעריכים שהאיראנים לא מעוניינים בהסכם
עמיחי שטיין
10 ביולי 2022
07:24

המשא ומתן על הסכם הגרעין: גורמים אמריקנים ואירופים שמביעים אכזבה מההתנהלות האיראנית ומבקרים אותה, שוקלים להציב לאיראנים הצעה "סופית", כך אמרו הבוקר (ראשון) דיפלומטים מערביים לכאן חדשות.

בישראל משקיעים לקראת ביקור ביידן מאמצים לשכנע את ארצות הברית ואירופה לעבור ללחץ מסיבי יותר על איראן, משום שלמעשה הדד-ליין המקורי שלה עבר. באיראן שחררו הצהרה לקראת הביקור לפיה, "שיתוף הפעולה בין ארצות הברית, ישראל ומדינות ערב רק יגביר את המתיחות באזור". גורמים בישראל מעריכים שהאיראנים לא מעוניינים בהסכם - בניגוד להערכה שהייתה לפני כמה חודשים לפיה, הם כן מעוניינים רק מנסים להוציא מהמערב כמה שיותר ויתורים.

אתמול פורסם דוח של הסוכנות הבין-לאומית שדלף, אשר קבע כי איראן הגבירה את רמת ההעשרה של האורניום במתקן התת קרקעי בפורדו ומשתמשת בסרכזות מיוחדות. על פי הדיווח בסוכנות הידיעות רויטרס, דיפלומטים במערב מודאגים מהשימוש בסרכזות האלה, משום שהן עלולות לאפשר לאיראן להגיע לרמות העשרה המשמשות בנשק גרעיני. הסרכזות מאפשרות מעבר קל ומהיר בין רמות ההעשרה.

> לפיד: איראן לא תחזור להסכם הגרעין עד שלא יהיה איום צבאי ממשי

נכון לשלב זה, המשא ומתן בין איראן למעצמות על חזרה להסכם הגרעין תקוע. איראן מקפידה מאוד לא לחצות את הקו ולהתחיל להעשיר אורנים לרמה צבאית. אלא שמאז יציאת טראמפ מההסכם והחזרת הסנקציות, האיראנים מבצעים מהלכים שמקדמים אותם בתוכנית הגרעין ומעבירים מסר שכל עוד אין הסכם, הזמן לא פועל לטובתו של המערב.

האם ניתן לעצור את איראן מפצצה? | האזינו לעוד יום