-
צילום: מתוך עמודי הפייסבוק

"קרא לי לוזר והומו": עדויות חדשות של בוגרי יורם לוינשטיין - גם נגד "המפכ"ל" ממנאייכ

לאחר תחקיר כאן חדשות, הגיעו למערכת עדויות נוספות נגד המנהל והמייסד לוינשטיין ונגד שני אנשי סגל בבית הספר למשחק שלו - ששי סמוכה ואלון אופיר • סמוכה בפוסט התנצלות: "נפלתי בלשוני, מתוך רצון לדברן תלמידים לפעולה בימתית משחררת" • מביה"ס נמסר: "נבחר ממונה חיצוני ונחזק את הקוד האתי" • הבמאי אלון אופיר על הטענות נגדו: "דוחה באופן נחרץ כל טענה או רמיזה לכוונה מינית בהתנהלותי המקצועית"
מיכל רבינוביץ'
16 ביולי 2022
21:19
עודכן ב 18 יולי 18:06

מאז שידור תחקיר כאן חדשות על יורם לוינשטיין, מנהל ומייסד הסטודיו למשחק, שבו ועלו מצד תלמידיו טענות נגדו - על הצעות מגונות, השפלות וניצול מרות לכאורה, כמו גם תלונה במשטרה על הטרדה מינית. היום (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11 הובא המשך התחקיר, עם עדויות נוספות של בוגרי ובוגרות בית הספר של לוינשטיין נגדו, ונגד שני אנשי סגל נוספים בו - המורה ששי סמוכה, והבמאי אלון אופיר. 

ששי סמוכה, המורה הוותיק בסטודיו, והבמאי המוכר אלון אופיר - שניהם שחקנים בכירים בתעשייה - היו לפי הטענות חלק מהאקלים הלימודי הרעיל בסטודיו למשחק.

בהקלטה ששודרה בכתבה נשמע סמוכה "נותן משוב" לסטודנטית ב-2015, בזמן שיעור מול כל הכיתה: "אני חושב שאת בחורה עם נוכחות אבל הגוף לא משדר. אני אהיה בוטה, לפעמים אני מסתכל על שחקנית ורוצה לתקוע אותה. לא בא לי לתקוע אותך".

"אתה יודע שאם תגיד משהו או תעיר - ששי ייכנס בך". סמוכה בזמן שיעור בסטודיו

בעדות אחרת נגד ששי סמוכה, סטודנט לשעבר סיפר בעילום שם: "סמוכה היה קורא לי לוזר ושאני הומו ושיש לי גינונים של הומו. הוא אמר לבנות בשיעור אחד - אני רוצה שתעשו סצנה של פורנו גרמני סאדו-מאזו. וצעק עליהן שיגנחו וירביצו אחת לשנייה. ואתה יודע שאם תגיד משהו או תעיר - ששי ייכנס בך".

בהקלטה משיעור נשמע ששי סמוכה נותן "משוב" לסטודנטית: "אהיה בוטה, לפעמים אני מסתכל על שחקנית ורוצה לתקוע אותה. לא בא לי לתקוע אותך"

יממה לאחר פרסום התחקיר וההאשמות החמורות נגדו, ששי סמוכה פרסם פוסט בפייסבוק בו הוא מתנצל על ההקלטה ששודרה בה נשמעו דבריו הבוטאים שאמר לסטודנטית. בין דבריו אמר: "בטקסט המוקלט אני מנסה לדייק עניין מקצועי וכן נפלתי בלשוני והתנסחתי רע. וכשראיתי את הפוסט של חן מיד כתבתי לה הסברתי וגם התנצלתי. וכן היו זמנים בהם אמרתי בשיעורים, מתוך רצון כן לדרבן תלמידים לפעולה בימתית משחררת, אמירות שלא הייתי צריך לאמר".

עדויות מדאיגות עלו גם כלפי הבמאי אלון אופיר. ו', סטודנט לשעבר בבית הספר, סיפר בעילום שם על "סיפור המפתחות": "הוא בא ומפיל לידי מפתחות בעמדה והוא מתקרב אליי, יורד למטה, מתקרב אליי לאיבר ואומר 'אופס'. אחרי כל פעם שהוא נתן הערה סקסיסטית הוא דפק לעצמו על הראש ואמר 'איבגי, איבגי, איבגי. מתישהו אני אכנס לכלא על הדברים שאני עושה, אני סוטה'. הוא אמר את זה על עצמו".

"הוא אמר על עצמו - אני סוטה, מתישהו אכנס לכלא על הדברים שאני עושה". הבמאי אלון אופיר

עדויות חדשות הגיעו גם נגד המנהל המייסד יורם לוינשטיין. "לא משנה כמה תרגילים טובים תעשה וכמה תצליח, ההתעללויות יגיעו", אומר ה', סטודנט לשעבר בבית הספר שהתראיין בעילום שם. "אתה אפס, אתה לוזר אתה לא שייך - ואתה מרגיש שזה נכון. כי אם יורם, האלוהים של התיאטרון, אומר שאתה אפס אז אתה מרגיש אפס".

"אחרי כל פעם שאלון אופיר זרק הערה סקסיסטית הוא דפק לעצמו על הראש ואמר 'איבגי, איבגי. מתישהו אכנס לכלא על הדברים שאני עושה, אני סוטה"

ה' המשיך וסיפר: "יורם תמיד אומר - 'כששחקן על הבמה הוא צריך לחרמן אותי'. הוא מדרג מי יותר יפה ומי פחות". בעדות אחרת של סטודנטית לשעבר בסטודיו היא סיפרה על תקרית חריגה בה יורם לוינשטיין דרך, לכאורה, על ראש של תלמיד עם עקב הנעל שלו, ואמר לו: "עכשיו תדבר".

שר התרבות והספורט חילי טרופר התייס לתחקיר ומסר: "התחקיר מעלה טענות קשות ומדאיגות, שמחייבות בדיקה מעמיקה. מוסד חינוכי חייב להיות מקום מוגן ובטוח, שכל מי שלומדת ולומד בו מרגישים בטוחים. אסור שתלמידים ותלמידות בבתי ספר למשחק יחושו מאוימים או מוטרדים ויישאו עמם תחושות כה קשות. אם הטענות יתבררו כנכונות, לא ראוי שהדמויות הפוגעות ימשיכו בתפקידם כאנשי חינוך והוראה״.

"הדרמה מתבססת על פצעי החברה האנושית, לא ניתן ללמד משחק באופן סטרילי": התגובות לכתבה

מהסטודיו למשחק על שם יורם לוינשטיין נמסר בתגובה בשם הסטודיו, בשם יורם לוינשטיין ובשם ששי סמוכה: "הסטודיו למשחק משמש כבר עשרות שנים, בית שבו למדו וצמחו השחקנים הישראלים המצליחים ביותר ולא בכדי. לאלפי הסטודנטים שלמדו בסטודיו לאורך השנים ולמאות שלומדים בו היום, בית הספר למשחק מהווה חממה ומרחב בטוח ומקצועי, אשר מוביל אותם להצלחה ולמיצוי הכישורים האומנותיים שלהם. הטענות הנטענות בכתבה מוצאות מהקשרן במובן החריף ביותר וגורמות לעוול עצום לסטודיו.

"העבודה עם הסטודנטים על סצנות משחק, שעוסקות בין היתר במיניות ובכללן קיום יחסים על הבמה או בקולנוע, נעשות באופן המקצועי ביותר ומתוך רגישות מלאה, הקפדה על מוגנות ותוך שימוש בתרגילים מקצועיים, שמאפשרים לתלמידים את הכלים המקצועיים הנדרשים לביצוע התפקיד, על מנת שישתקף בזמן אמת באופן אמין.

"רוב השאלות שהופנו אלינו, משקפות חוסר הבנה של תחום הוראת המשחק, שהרי משחק מתבסס על הדרמה, והדרמה מתבססת על הפצעים של החברה האנושית ולכן לא ניתן ללמד משחק באופן סטרילי. הדמויות איתן מתמודדים הסטודנטים הן דמויות מתוך המחזאות העולמית. הדמויות האלו מייצגות את הספקטרום הרחב של החברה האנושית ולעיתים הן רחוקות שנות אור מעולמם של הסטודנטים. המורים בבית הספר הם מורים מהשורה הראשונה בתעשיית התרבות, שהאינטרס היחיד שעומד נגד עיניהם הוא הצלחת הסטודנט בלבד, ולא חלילה אינטרס בעל הקשר אישי או מיני.

"יודגש גם כי הפידבק שניתן לתלמידים, אשר בפנייתכם אלינו מוצג באופן מנותק מהקשר כהשפלה, משקף את הפער בין הדמות שהתלמידים אמורים לגלם לבין הביצוע על הבמה במהלך התרגיל או הסצנה ואינו מתייחס אליהם באופן אישי. כך הדברים מתקבלים גם בפועל על ידי הסטודנטים והסטודנטיות בבית הספר ללא שעלו בעבר טענות בהקשרים אלו.

"חשוב להזכיר בהקשר הזה כי במהלך שלוש שנות הלימוד, אנו נפרדים מכמחצית מן התלמידים שהחלו את שנה א' בשל אי התאמה מקצועית ולעיתים עלולים להישאר בהקשר הזה משקעים, שיכולים להוביל להצגת התנהלות מקצועית תקינה כבעייתית באופן של הוצאה מהקשר. יודגש כי למרות בקשותינו הרבות, סרבתם להעביר אלינו את השמות והתאריכים המדויקים של האירועים הנטענים, על מנת לאפשר בדיקה מעמיקה יותר.

"יחד עם זאת ודווקא בשל העובדה שאין לנו מה להסתיר, התכנסו בימים האחרונים חברי הוועד המנהל של הסטודיו וקיבלנו שורה של החלטות ביניהן היוועצות בארגון השחקנים שח"מ בכל הקשור למניעת הטרדות מיניות. חידוש וחיזוק הקוד האתי של בית הספר, מינוי ממונה חיצוני וצעדים נוספים כדוגמת תהליך הערכת מורים אנונימי אשר מתבצע על ידי התלמידים בסוף שנת הלימודים ומאפשר פידבק של כל תלמיד על המורים שלימדו אותו לאורך השנה וכחלק מכך גם בכל הקשור להעברת תכני הלימוד. בכוונתנו לעשות את הנדרש על מנת להמשיך ולשמור על המוניטין והמקצועיות של הסטודיו ותרומתו העצומה לעולם התרבות הישראלי".

הבמאי אלון אופיר מסר בתגובה: "השאלות שהפניתם אליי מלמדות על כוונתכם לפרסם טענות כלפיי באופן מגמתי, תוך הוצאת דברים מהקשרם. תקצר היריעה בתגובה זו על מנת להפריך כל טענה אחת לאחת. אדגיש כי בתקופה שבה ביימתי בסטודיו, פעלתי מתוך מחויבות מלאה להצלחת התלמידים ואני דוחה באופן נחרץ כל טענה או רמיזה לכוונה מינית כלשהיא בהתנהלותי המקצועית. הקפדתי תמיד על שיח פתוח בין התלמידים ובתוך הכיתה בכלל, וכשעבדנו על סצנות שמערבות עיסוק במיניות בפרט. ברצון רב אשתף פעולה עם כל בירור מעמיק שיביא להבהרת הדברים עד תומם".

מהמשטרה נמסר בתגובה: "החקירה בעניין התלונה נגד יורם לוינשטיין עדיין מתנהלת".

מאחורי הווילון: מה קורה בסטודיו למשחק של יורם לוינשטיין?

עדויות שנחשפות לראשונה לפני כשבועיים בתחקיר של מיכל רבינוביץ' בחדשות הערב בכאן 11, מציירות תמונה של הטרדות מיניות לכאורה, הצעות מגונות ואף חיבוקים ומגע לא הולם, מצד יורם לוינשטיין המנהל והמייסד. תלמידיו בשנים האחרונות טוענים גם שספגו ממנו השפלות, צרחות ושימוש בדימויים מיניים בוטים בזמן שיעורים וחזרות.

א', סטודנט לשעבר של לוינשטיין, מספר: "בהתחלה אמרתי טוב זה נפל, היד שלו נפלה, הוא מבוגר. אתה הרבה זמן עם היד על המותן, היד נופלת. אבל אז כשזה כבר התחיל להיות עוד פעם ועוד פעם ועוד פעם אתה כבר מרגיש שהוא לא מחבק רק את המותן, הוא כבר מגיע לטוסיק, וגם השיחות איתו התחילו להיות כאלה שכל פעם שהוא פוגש אותי אז הוא אומר לי כמה הוא התגעגע אליי ושהוא חושב עליי בלילות".

סטודנט נוסף, ב' סיפר כי "הוא אמר לי באופן חד משמעי 'כשאתה עושה סקס, תחשוב עליי'. פעם אחת היינו בשיפוצים שם והייתי צריך מברגה ואז אמרתי 'יורם יש לך מברגה?', משהו כזה. הוא אומר לי 'אוהו, איזו מברגה יש לי'. הנגיעות שלו, כן היו שם חיבוקים מיניים ואני לא ידעתי איך גם לשחרר אותם. הוא היה משפיל קבוע נשים. עם גברים עוד אז הוא היה מפלרטט הרבה, אבל עם נשים הוא פשוט אמר לה 'תראי איך את נראית. תראי איך הציצי שלך נופל, גועל נפש'".

כך נחצו גבולות במוסד היוקרתי כעניין שבשגרה, כאילו הכול לגיטימי ובשם האומנות. נגד לוינשטיין הוגשה לפני פחות משנה תלונה במשטרה על הטרדה מינית. במשך שנים הם שתקו מפחד ומבושה והערב הם מספרים את הסיפור שלהם, שהוא לא רק שלהם, והוא ממש לא חלק מהמקצוע כפי שיש מי שמנסים וינסו להציג אותו ככזה.

בכתבה שפורסמה אמש אודות בית הספר למשחק של יורם לוינשטיין הובאו ציטוטים שנשמעו מפיו של ששי סמוכה. אנו מבקשים להבהיר כי ההקלטה נעשתה בשיעור המהווה סדנה פרטית של ששי סמוכה ושלא נערכה במסגרת בית הספר. מדובר בתלמידה שלמדה במכינה בבית הספר ולאחר מכן למדה בסדנה פרטית שבמסגרתה הוקלטו הדברים.