השבויים והנעדרים

חבר הקבינט אלקין בריאיון: "לא יהיה שחרור של אלפי מחבלים תמורת השבויים והנעדרים"

שר הבינוי והשיכון: "כל הזמן יש ניסיון להתקדם במשא ומתן" • גורם ביטחוני: קטר משמעותית לשמירת היציבות • היום שאחרי "עלות השחר": הגורם שיבח את המגעים לסיום הלחימה והוסיף כי שילובה של קטר עם מצרים יכול לסייע בנושא השבויים והנעדרים
ערב ערב עם מאיה ראכלין
08 באוגוסט 2022
16:00
עודכן ב 18:22

שר הבינוי והשיכון וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני זאב אלקין אמר היום (שני) כי "לא יהיה שחרור של אלפי מחבלים תמורת השבויים והנעדרים". לצד זאת, אמר השר כי "כל הזמן יש ניסיון להתקדם במשא ומתן". בריאיון עם מאיה ראכלין בתוכנית "ערב ערב" בכאן 11, התייחס אלקין גם להמנעות חמאס מהתערבות במבצע "עלות השחר". לדבריו, הצעדים הכלכליים שנקטו הממשלה ומערכת הביטחון נגד ארגון הטרור בשנה האחרונה יצרו מצב בו חמאס ידע שיפסיד הרבה מאוד אם ייכנס ללחימה.

גורם ביטחוני בכיר שיבח היום את ההתנהלות של ישראל במבצע עלות השחר ובמגעים להפסקת האש. על כך טען כי המעטפת שנתן משרד הביטחון לצה"ל, לצד היחסים הביטחוניים שנרקמו בשנה האחרונה בין ישראל למצרים וקטאר, אפשרו לסיים את המהלך הצבאי בזמן ובמקום שישראל רצתה, כשידה על העליונה. עוד נמסר, כי בישראל רואים בקטאר כמדינה עם פוטנציאל משמעותי לסייע בשיקום רצועת עזה ובשמירה על יציבות באזור.

לצד זאת הוסיף הגורם: "בשנה האחרונה שר הביטחון פעל לחזק את הקשרים הביטחוניים באזור. מצרים היא גורם מוביל ליציבות באזור ואליהם הצטרפו גם הקטארים שפעלו כל הזמן מאחורי הקלעים. במהלך המבצע בעזה שולבו ארצות הברית והאו"ם ובך הביאו להפסקת אש לאחר השגת הישגים צבאיים". 

הפוליטיקה של המבצע: מי הרוויח מסבב הלחימה? | האזינו לפרק בהסכת "עוד יום"

עוד מסר הגורם כי פעילות צה"ל בעזה היתה "מדודה ומדויקת", ונתנה לישראל לגיטימציה לצאת למבצע וטען כי ישראל מצד אחד הרתיעה את חמאס שבחר לא להצטרף ללחימה, ומצד שני העניקה "אופק כלכלי ורווחתי לאוכלוסייה הפלסטינית, עם הגדלת היקף הסחורות ומספר הפועלים מעזה שמורשים לעבוד בישראל". 

בחודשים האחרונים רכש משרד הביטחון לצה"ל מיירטים וחימושים מדויקים כולל ייצור מואץ של מיירטי כיפת ברזל. "יש לנו תוכניות גם לשנים הקרובות", אמר הגורם. "הרכש שלנו אפשר מוכנות מבצעית משמעותית. כל פעם שיש מבצע אנחנו פותחים מלאים ומצד שני יש לנו מנגנונים עם ארה"ב להביא כמות גדולה לחידוש המלאים שלנו. המבצע הזה בהשוואה לשומר חומות צרך פחות חימושים ומיירטים אבל אנחנו נעשה את ההשלמות בפרקי זמן קצרים". 

6 תקיפות ב-170 שניות | האזינו לפרק בהסכת "עוד יום"

 אחד הנושאים שעליהם נמתחה ביקורת היה חסימת הצירים המרכזיים בימים שקדמו למבצע ואי הכנת צירים חלופיים שאינם חשופים לאיומים מעזה. "נדרשנו לצירים עוקפים מעבר למה שהעריכו בתחילה בפיקוד הדרום, אבל אנחנו ניתן לזה מענה כדי לאפשר שגרה בעוטף בימי לחימה בעתיד"

מוקדם יותר הבוקר, טענו גורמים מדיניים בכירים כי "ישראל לא הסכימה לשחרור אף אחד מהעצורים, לא העציר המנהלי ולא זה שנעצר בשבוע שעבר". לדבריהם, "המצרים ביקשו דיאלוג, לשמוע על מצבם, לראות שהם בסדר – אבל לא אמרו שנשחרר אותם, ואנחנו לא הסכמנו לכך". עוד אמרו הגורמים כי "חמאס כן השתתף בניסיונות הסיום של הסבב, אבל גם לא ניסה למנוע את ההסלמה", וכי "ההבנה שחמאס לא מעוניין בסבב – הייתה גורם משמעותי בהחלטה לצאת לפעילות המבצעית".