.

לאחר החיסול בג'נין: חמאס לוחץ על הג'יהאד לא לנקום מעזה

בישראל נערכים לירי רקטות מהרצועה והעלו כוננות במערכי ההגנה האווירית בדרום הארץ • ישראל העבירה מסר לחמאס שיגיבו ביד קשה
אליאור לוי ואיתי בלומנטל
01 בדצמבר 2022
19:56

חמאס מפעיל לחץ על הג'יהאד האסלאמי שלא לנקום מרצועת עזה על חיסול שני בכירי הארגון בג'נין, אלא מהגדה המערבית. כך פורסם היום (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11. יחד עם זאת, לחמאס אין שליטה מוחלטת על הג'יהאד בעזה, וזה הוכח גם לפני חודש וגם במהלך המתיחות טרם מבצע עלות השחר.


בתוך כך, בישראל נערכים לירי רקטות מרצועת עזה והעלו כוננות במערכי ההגנה האווירית בדרום הארץ. בירושלים העבירו מסר לחמאס באמצעות המצרים והקטארים כי לא יקבלו כל הפרת ריבונות מצד עזה וכי יגיבו ביד קשה. בנוסף, ישראל דרשה מחמאס לסכל כל ניסיון ירי של הג'יהאד האסלאמי. 


במערכת הביטחון הדגישו ששני בכירי הארגון שנהרגו הלילה בג'נין לא היו היעד, אלא חוסלו כי הגיעו להתעמת עם כוחות דובדבן ופתחו באש. פעיל הג'יהאד האסלאמי שחוסל היום, מוחמד א-סעדי, היה אחד מחוטפי גופתו של טירן פרו. הפעיל שחוסל היה אחראי על העברות כספים לחוליות טרור בצפון השומרון. ‏יעד המעצר, ויסאם פאיז, קיבל הכוונה ממפקדת הג'יהאד האסלאמי בעזה ובחו"ל.

המבצע שהתרחש לפנות בוקר בג'נין, החל לקראת השעה 02:00 כשכוח מסוערב הגיע לביתו של המבוקש ואסם פאיז ועצר אותו ללא התנגדות. יחד איתו נעצרו עוד שני מבוקשים. עם השלמת המעצר, בתוך כשתי דקות, הגיעו כוחות נוספים של דובדבן, הפעם בכלים ממוגנים עם לוחמי סיירת חרוב, לסייע ביציאת הכוחות והמבוקשים החוצה מהכפר. בזמן הזה חמושים ירו לעבר הלוחמים, שהשיבו בירי.

בכירי הג'יהאד האסלאמי שחוסלו הלילה בג'נין

ראש הממשלה יאיר לפיד ברך את פעילות צה"ל במהלך הלילה: "דווקא בימים סוערים אלה, בהם גורמים חסרי אחריות מנסים לגרור את צה"ל לוויכוח קיצוני ולהסית חיילים נגד מפקדיהם, אני רוצה להביע הערכה לכוחות הביטחון. זו הדרך להילחם בטרור, זו הדרך להגן על אזרחי ישראל".