זירת הרצח של ראובן שמרלינג בכפר קאסם
צילום: רועי עלימה, פלאש 90

שב"כ: רצח ראובן שמרלינג – נקמה על מות פלסטיני בניסיון פיגוע

מכתב האישום שהוגש נגד שני תושבי קבטיה, ששהו בישראל באופן בלתי חוקי, עולה כי הם ביקשו "לדקור יהודים באשר הם" בגלל מות חברם
רועי שרון
29 באוקטובר 2017
13:14

השב"כ התיר לפרסם היום (ראשון) את ממצאי החקירה המשותפת שקיים עם המשטרה ועם צה"ל סביב הפיגוע שבו נרצח ראובן שמרלינג, תושב אלקנה, בכפר קאסם בערב חג הסוכות. מפענוח הרצח עולה כי הפיגוע היה נקמה של תושבי קבטייה, ששהו בישראל באופן בלתי חוקי, על מות חברם במהלך ניסיון פיגוע דקירה אחר במעבר ג'למה הסמוך לג'נין. היום הוגש לבית המשפט המחוזי בלוד כתב אישום בגין רצח ממניע לאומני נגד השניים.

השניים שתכננו וביצעו את הפיגוע הם יוסף חאלד מוסטפא כמיל ומחמד זיאד אבו אלרוב, תושבי קבטיה בשנות ה-20 לחייהם. הם הסתננו לישראל באופן בלתי חוקי, תוך שהם נעזרים בשב"ח נוסף, שהו ואף עבדו בה במשך כשבועיים. הם נעצרו במהלך חג הסוכות, ימים לאחר הפיגוע.

ראובן שמרלינג

מחקירת המחבלים עלה כי הם ביקשו לבצע פיגוע דקירה ו"לגרום למות יהודים" כנקמה על מות חברם, אחמד אבו אלרוב, בניסיון פיגוע דקירה. כמו כן, בשב"כ מציינים כי גם המתיחות סביב מסגד אל-אקצה הניעה את השניים לבצע פיגוע. הם רכשו סכין ותכננו את פרטי הפיגוע, כולל נתיב הימלטות בחזרה לשטחים.

גופתו של שמרלינג, נשוי ואב לארבעה, נמצאה בערב חג הסוכות מוטלת בעסק שבבעלותו באזור התעשייה של כפר קאסם עם סימני דקירה. המשטרה הודיעה באותו היום על פתיחת חקירה שבה ייבדקו כיוונים שונים, כולל לרצח ממניע לאומני.

בתחילת החודש הודיע שב"כ על מעצרם של שני חשודים במעורבות במעשה, והכריז רשמית כי הרצח של שמרלינג בכפר קאסם היה פיגוע טרור על רקע לאומני. 

בעקבות פרסום ממצאי פענוח הרצח, מסרה היום משפחתו של שמרלינג הודעה: "אנחנו מודים לכוחות הביטחון, שעשו עבודה מצויינת ותפסו את הרוצחים במהירות. תודה רבה גם לפרקליטות שעשו מלאכתם נאמנה והגישו כתב אישום בהליך מהיר. אנחנו סמוכים ובטוחים שבבית המשפט יעשה צדק ומקווים בכל מאודנו שאבא יהיה היהודי האחרון שנרצח רק בשל היותו יהודי".

בהלוויתו של שמרלינג, שנרצח ביום שבו חגג את יום הולדתו ה-70, השתתפו אלפי בני אדם. בתו, עידית,  ספדה לו ואמרה: "הכל היה מוכן ליום ההולדת שלך. הכנו שיר ומצגת, חולצות אבל חתן השמחה לא נמצא. לא הספקנו להיפרד ולומר לך כל כך הרבה דברים חשובים. תודה על אהבה ענקית, על חיוך קורן, על זמירות השבת, תודה על היותך סבא כל כך משמעותי לנכדים, על אהבת האדם. תודה על השנים שלנו ביחד".