צילום: וויסאם חשלמון, פלאש 90

בג"ץ: החזקת גופות מחבלים - לא חוקית; נתניהו: "החלטה בעייתית, נמצא פתרון"

ברוב של שני שופטים מול אחד, קיבל בג"ץ את עתירת משפחות המחבלים, וקבע כי על ישראל לחוקק חוק או להחזיר את הגופות. ראש הממשלה תקף את ההחלטה, ואמר כי יכנס את הקבינט למציאת פתרונות "מעשיים וחוקיים"
תמר אלמוג ואמוץ שפירא
14 בדצמבר 2017
17:34

בג"ץ פסק היום (חמישי) כי אין למדינה סמכות חוקית להחזיק בגופות מחבלים לצורכי משא ומתן. השופטים קיבלו ברוב של שניים מול אחד את העתירה שהגישו משפחות מחבלים, שגופותיהם מוחזקות בישראל, וקבעו כי "מדינת ישראל, כמדינת חוק, לא יכולה להחזיק בידיה גופות לצורכי משא ומתן, בשעה שאין חוק מופרש שמאפשר לה לעשות זאת". בג"ץ הקציב למדינה חצי שנה לעגן את הסמכות בחוק, אחרת יורה על החזרת הגופות למשפחותיהם.

בתגובה לעתירה שהגישו המשפחות, השיבה המדינה כי החזקת הגופות עשויה לסייע לה בהשגה של עסקת שבויים עם ארגון חמאס, אשר מחזיק בגופותיהם של סגן הדר גולדין וסמ"ר אורון שאול, וכמו כן באזרחים אברה מנגיסטו והישאם א-סייד. עם זאת, בג"ץ ציין כי לא קיים חוק שמסדיר את הנושא, ואיפשר לה לחוקק חוק "שיעמוד בסטנדרטים המשפטיים הקבועים בדין הישראלי ובדין הבינלאומי". הפסיקה התקבלה על דעתם של שופטי בג"ץ יורם דנציגר וג'ורג' קרא, לעומת השופט ניל הנדל שהתנגד בדעת מיעוט.

נתניהו: "החלטה בעייתית, אסור לתת לחמאס מתנות"

בתגובה לפסיקה, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "מדובר בהחלטה בעייתית מאוד של בג״ץ. אסור לתת לחמאס מתנות חינם". הוא הוסיף כי בכוונתו לכנס את שרי הקבינט והיועץ המשפטי לממשלה ביום ראשון לדיון מיוחד, כדי למצוא פתרונות "מעשיים וחוקיים", כלשונו, כדי להמשיך ולהפעיל לחץ על חמאס. שר הביטחון אביגדור ליברמן הודיע מצדו, כי הנחה לפעול ללא דיחוי לחקיקתו של חוק, שיאפשר החזקה בגופות מחבלים לצורכי משא ומתן להשבתם של שבויים ונעדרים.

במקביל, הצהירו חברי הקבינט המדיני-ביטחוני של הבית היהודי, השרים נפתלי בנט ואיילת שקד, כי בג"ץ "שגה בקביעתו". השניים הסבירו: "אנו במלחמה נגד ארגוני טרור רצחניים, ולא ניתן להילחם בהם עם ידיים קשורות". בנט ושקד ציינו כי יובילו את חקיקת החוק שיאפשר את החזקת הגופות. חבר קבינט נוסף, השר גלעד ארדן, ציין כי "עצוב מאוד שפעם אחר פעם בג״ץ טועה בפסיקותיו ומקבל טענות משפטיות של מחבלים וקרוביהם על פני נפגעי הטרור. החלטה זו, כמו ההחלטה לחייב את המשטרה למסור את גופות המחבלים מאום אל פאחם, מקשה על כוחות הבטחון לייצר הרתעה ולהיאבק בהסתה".

תמיכה בחקיקת בזק הגיעה גם מכיוונו של חבר הקבינט השר ישראל כץ."אנו חייבים את זה למשפחות החללים ולחיילי צה״ל", מסר שר התחבורה והמודיעין. ארגון נפגעי הטרור אלמגור הצהיר כי הוא יתבע דיון נוסף בהרכב מורחב: "בג"ץ מונע מהמדינה להתערב לטובת משפחות השכולות, לעומת ההתערבות הבוטה מצידו לטובת משפחות הרוצחים והמחבלים. האיפה ואיפה זועקת לשמיים". 

מנגד, משפחתו של סגן גולדין תקפה את ראש הממשלה נתניהו ושרי הקבינט המדיני-ביטחוני: ״אנו מסתובבים כבר חודשים ארוכים בתחושה שהחלטת הקבינט מינואר השנה על הפעלת לחץ נגד חמאס היא חלולה והצהרתית בלבד. זו הסיבה שפנינו בעצמנו לבג״ץ בנושא זה, וההחלטה היום רק תגביר את הלחץ על נתניהו ושרי הקבינט לקום מכיסאותיהם, להפשיל שרוולים, ולהתחיל לעבוד למען השבתם של הדר ואורון לישראל.  אנחנו כמשפחה, מאסנו מדיבורים ומהחלטות ריקות מתוכן. הגיע הזמן למעשים, להפעלת מנופים ולחץ אפקטיבי. הגיע הזמן שנהיה חזקים ונעמוד כמו צוק איתן מול חמאס״.


בחודש שעבר דחתה ישראל את בקשת הצלב האדום להשיב את גופות המחבלים שנלכדו במנהרת הטרור שהתגלתה בגבול הרצועה. מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב מרדכי, הבהיר לנציג הצלב האדום כי ישראל לא תאפשר לחמאס לאתר מחבלים שנעדרים באזור שבו הושמדה השבוע מנהרה של הג'יהאד האסלאמי, מבלי שתחול התקדמות בסוגית השבויים והנעדרים.