ראש ממשלת פולין מתיאוש מורבייצקי
צילום: אי-פי

ראש ממשלת פולין לכאן חדשות: "אנו לא מכחישי שואה"

ברקע המתיחות עם ורשה, מתיאוש מורבייצקי טען: נתניהו ידע על החוק שנתיים – ולא דיבר איתנו. ממשלת פולין ביטלה ביקור של בנט בשל התבטאויותיו בנושא: "לכבוד הוא לי"
מואב ורדי וגילי כהן
05 בפברואר 2018
21:42

ראש ממשלת פולין, מתיאוש מורבייצקי, דחה הערב (שני) את הטענות להכחשת שואה מצד ממשלתו. בראיון לכאן חדשות, ברקע המתיחות סביב החוק האוסר לייחס לאומה הפולנית אחריות למעשי הנאצים, טען מובייצקי כי ראש הממשלה בנימין נתניהו ידע עליו כבר לפני שנתיים, אך שוחח על כך עם הממשלה בוורשה. במקביל, הודיעה ממשלת פולין על ביטול ביקורו של השר נפתלי בנט במדינה בשל התבטאויותיו על אחריות העם הפולני לשואה.

מורבייצקי טען כי "אין התגברות של אנטישמיות בפולין. עלינו לשמר את המצב הקיים ולהילחם על כך. החוק מתנגד לביטויים פוגעניים כלפי האומה הפולנית". לדבריו, "מספר הפולנים בוורשה שעזרו ליהודים בזמן השואה עלה על מספר הפולנים שרצחו יהודים. אנשים שמכירים את הנסיבות, שחיו בפולין, כולל דודה שלי שמתגוררת בהרצליה - מבינים זאת טוב מאוד".

כחלק מהמשבר המחריף בין ירושלים לוורשה, הערב הודיעה דוברת ממשלת פולין כי ביקור של שר החינוך נפתלי בנט שתוכנן להתקיים במדינה בוטל בשל התבטאויותיו סביב החוק בנוגע לשואה. המהלך מצטרף לדחיית הביקור של ראש המועצה הפולנית לביטחון לאומי, גם כן בשל המתיחות בין המדינות.

"ממשלת פולין ביטלה את ביקורי בפולין, מפני שהזכרתי את פשעי אנשיה. לכבוד הוא לי", אמר בנט בתגובה. "כעת, יש לדור הבא שיעור חשוב ללמוד על שואת עמנו, ואני אדאג שהם ילמדו זאת. להחלטה זו של ממשלת פולין יהיה חלק גדול בהנחלת לקחי השואה, גם אם התכוונו להשיג משהו אחר".

עוד אמר שר החינוך: "אכן, מחנות ההשמדה בפולין הוקמו והופעלו על ידי הגרמנים, ואסור לאפשר להם לחמוק מאחריות זו. אך פולנים רבים בכל רחבי ארצם הלשינו, הסגירו או השתתפו בעצמם ברצח כ-200,000 יהודים בשואה ואף לאחריה.  רק כמה אלפי חסידי אומות עולם סיכנו את חייהם למען הצלתם. זו האמת. כשר החינוך של מדינת היהודים אעמוד זקוף כי אינני רשאי לחמול על כבודם של הנרצחים״.